Медия без
политическа реклама

БНР пуска Let it be, но Боил Банов отказва да отстъпи

Преди дни шефът на БНР подаде оставка и поиска тази на министъра заради манипулации в новия вариант на Закона за радиото и телевизията

28 Окт. 2020Обновена

Министърът на културата Боил Банов отказва да оттегли внесения от неговото ведомство за обществено обсъждане проект за промени в Закона за радиото и телевизията, съобщи БНР.  На онлайн среща с генералния директор на общественото радио Андон Балтаков Банов е изтъкнал, че основната причина да внесе законопроекта в този вариант е подписка на интелектуалци, с която се атакува мандатът на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков.

"Аз имам пред мен списъка на хората, които са първоначално подписани, който е много сериозен. В момента всички процедури по този законопроект са отворени. Аз казвам, че има подписки на интелектуалци, които блокират удължаването на мандатите, с което бламират фактически тези осем члена. Вие казвате, че това няма никакво значение. Как да продължим разговора нататък?", посочва Боил Банов по време на разговора си с Балтаков. 

В отговор шефът на БНР настоява отново за връщане на законопректа в първоначалния му вариант. "Моля ви, върнете законопроекта така, както трябва да бъде внесен. След което, ако обществото иска, да каже: "Не, аз не искам такова нещо", отговаря той.  От своя страна министър Банов каза: "То обществото се изказа в края на юли, г-н Балтаков".

"Напротив. То не е видяло целия законопроект", отговаря Балтаков, на което Банов опонира: "Ама Вие ще определяте на обществото какво е видяло и какво не ли? Вие вече не сте просто директор на БНР. Вие сте директор на общественото мнение в България, може би?". "Напротив. Вие направихте тази алюзия. Аз не съм казал такова нещо", отговаря Балтаков. "Ами правя я, защото съм български режисьор и съм така, със самочувствие да мога да я направя", добавя министърът на културата.

Утре министърът на културата Боил Банов ще се срещне с генералния директор на БНТ Емил Кошлуков, както и с  представители на Съвета за електронни медии.

От сутринта в ефира на БНР звучи известната песен Let it be на "Бийтълс", с която работещите в националното радио от години изразяват готовността си за протестни действия и стачка. Парчето се върти и по регионалните честоти на обществената медия. Протестната песен се появява в деня, в който се очаква среща между генералния директор на БНР Андон Балтаков и министъра на културата Боил Банов.

Както "Сега" писа, на 21 октомври Балтаков уведоми Съвета за електронни медии, че подава оставка от 1 ноември заради липсата на воля от страна на управляващите да осигурят независимост на общественото радио. Директорът даде за пример проекта за промени в Закона за радио и телевизия, свързани с управлението на националното радио и телевизия. По измененията в продължение на около година работи специална работна група под шапката на Министерството на културата. Според Балтаков крайният резултат на законопроекта, предложен от Министерски съвет,  не отговаря на решенията, обсъждани в групата. По тази причина шефът на БНР поиска и оставката на министър Банов. Балтаков даде да се разбере, че от текстовете на законопроекта, съгласувани с националното радио, във внесения от Банов вариант са отпаднали 7 параграфа. Един от тях е, че мандатите на генералните директори на БНТ и БНР се удължават от 3 на 5 г. През юли шефът на медийната комисия Вежди Рашидов вече внесе подобно предложение, след което интелектуалци и бивши служители на БНТ разпространиха позиция, в която се изразяваше несъгласие мандатът на шефа на БНТ Емил Кошлуков да стане 5-годишен. 3 дни по-късно Рашидов оттегли предложението, но протестите включиха към исканията си и ултиматум бившият депутат и сегашен шеф на обществената телевизия да подаде оставка.  

След внесената на 21 октомври оставка на Балтаков работещи в БНР разпространиха отворено писмо, с което подкрепиха протеста на генералния си директор. Те призоваваха да бъде оттеглен предложения от Министерството на културата законопроект. "Вариантът, внесен от Министерството на културата, залага постоянна дестабилизация в общественото радио и прави възможен политическия натиск в работата на журналистите", пише в писмото. Първоначално то бе подписано от 275 служители на медията, а до днес техният брой е нараснал до 385 души.

Вчера самият Балтаков разпространи свое обръщение до министър Банов, с което потвърди готовността си да разговаря с министъра въпреки самоизолацията, на която се е изложил до излизането на резултат от PCR тест за коронавирус. "Позволявам си да Ви напиша това писмо, защото се опасявам, че в Министерството на културата липсва осъзнаването за сложност на ситуацията, в която поставихте медийната среда в България и в частност БНР - Българско национално радио, което ръководя". Писмото бе публикувано и на сайта на БНР.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата