Европейската комисия съобщи в редовния си доклад, че е добавила две руски социални медии - месинджъра Telegram и социалната мрежа „ВКонтакте“, към своя „Списък за наблюдение за фалшиви новини и пиратство“.
Списъкът на чуждестранните портали с пиратско съдържание се поддържа от ЕК от 2018 г. Той е в 4 основни категории: доставчици на онлайн услуги, предлагащи или облекчаващи достъпа до съдържание, защитено от авторски права; платформи за електронна търговия; интернет аптеки; физически търговски платформи.
А от тази година е добавена още една, 5-а категория - проблемни социални мрежи. И именно в нея са включени Telegram и „ВКонтакте“.
"Заинтересовани страни съобщават за недостатъчни ответни действия на Telegram в отговор на съобщения за нарушения", се казва в изявлението на ЕК. Въпреки това не се посочват твърденията, според които мрежата не премахва вредно съдържание в рамките на 24 часа от сезирането ѝ.
По отношение на „ВКонтакте“ ЕК отбелязва, че нейните потребители могат да имат неоторизиран достъп до филми, телевизионни предавания, включително чрез вградени видеоплейъри, както и книги. Функцията за търсене улеснява потребителите да намират съдържание, което нарушава авторските права.
Първият зам.-председател на комисията мо медиите в Обществената палата на Русия Александр Малкевич коментира ситуацията: "Тенденцията е очевидна: През 2021 г. ще се води мощна кампания по изключването на руските програмни продукти от световния пазар".
„Изненадани сме от включването на "ВКонтакте" в този списък, тъй като в продължение на много години активно взаимодействаме с притежателите на авторски права в различни области“, коментираха пък от пресслужбата на ВК. Оттам припомнят, че ВК е подписала споразумения с най-големите притежатели на авторски права на музикална продукция, включително Universal Music, Sony Music и Warner Music, The Orchard, Merlin Network, Believe Digital.