В битката за разочарованите потребители на Twitter, Bluesky преживя една невероятна седмица. Социалната мрежа добави поне 1 милион нови потребители през последните седем дни, а след масовото напускане на големите медии и известни имена, сайтът чак се срина от големия наплив и вчера сложи надпис: "Нямаме капацитет за такъв интерес". Този скок е последната точка на тренд, който показва, че когато Илон Мъск се пречка в X или създава новини с крайнодесните си политически маневри, хората тръгват да търсят изход от неговата платформа.
През октомври Bluesky регистрира 500 000 нови потребители само за един ден, след като Мъск отмени функцията за блокиране в X, чрез която всеки можеше да елиминира акаунти, с които не желае да комуникира. Отбеляза голям прилив на абонати и когато Мъск обяви (засега без да предприеме действия), че ще въведе платен достъп на своята платформа през септември 2023 г. Същото се случи и когато Мъск влезе в конфликт с Върховния съд на Бразилия през август.
Рано е да се каже, че Bluesky печели войната за Twitter. Чисто статистически сме много далеч от този момент. Платформата отчита около 14,5 милиона потребители (към 12 ноември). Threads, която Meta построи върху основата на "Инстаграм", отчита 275 милиона потребители на месец. Но войната за Twitter всъщност е поредица от малки битки и Bluesky показва превъзходство в една важна област: тази за новините и живите събития.
Threads, като X на Мъск, е враждебен както към новинарските организации, така и към новините като концепция. Шефът на Instagram Адам Мосери от самото начало на пускането на Threads през есента на 2023 г. ясно обяви, че платформата няма да бъде приятелски настроена към новини и политика. В последната година Meta се погрижи да изпълни тази закана. Изглежда почти невъзможно да накарате Threads да показва само постове от профили, които следвате. Външните линкове не се справят добре в алгоритмите на сайта. Доколкото Threads има някакви "новини", то е само защото е фокус за най-странни конспиративни теории относно изборите. Threads е добра среда за политически безразлични инфлуенсъри и хора, които просто я ползват покрай "Инстаграм". Но за обмен на новини е черна дупка.
Какво е тогава Bluesky? До тази седмица можехме да си го представим като малка, спретната спасителна лодка, която стои
край потъващия круизен кораб,
чиито пасажери на всичкото отгоре имат коронавирус. Повече от година Bluesky беше пристан за леви потребители на Twitter, които толкова се умориха от Мъск, че решиха да избягат от него преди всички. Това поражда опасност от ефекта на ехото, когато всеки започва да чува (чете) едно и също от еднакво мислещата група, но такъв резултат не би бил по-лош от това да си обграден в Twitter от най-дразнещите хора в света на интернет. (Например, критична маса потребители на Bluesky последни осъзнаха, че Джо Байдън няма шанс за политическо оцеляване). Twitter остава мястото, където се случват нещата, защото все още се обитава от политици, компании, най-големите медийни издания и техните репортери. Дискурсът постепенно се влошава, но все още основните потребители не са избягали (макар че това може да се промени в следващите дни - Guardian и La Vanguardia закриха всички свои акуанти в Twitter и се преместиха в Bluesky б.р.).
Но докато Twitter
потъва в расистка фантасмагория,
а Threads продължава да изгражда слънчевото си приложение за инфлуенсъри, Bluesky гради здрави основи. Първите потребители вече са изградили общност. Те се стремят да налагат и социални норми, като например насърчават потребителите да опишат в текст публикуваните снимки, за да могат и незрящите да взаимодействат с тях. Bluesky даже има нещо като своя собствена митология, което е основополагаща част за всяка социална медийна платформа (този месец актуален е Alf Dog).
Малкият екип, който управлява Bluesky, го е натоварил с функции, които не просто са добри, а са директно отричане на
неща, които дразнят в конкуренцията
Мъск позволява на блокираните потребители да виждат постовете на този, който ги е блокирал? Bluesky има функция "ядрено блокиране", която не позволява никаква комуникация с човек, който не желае да общува с вас. Threads ви принуждава да скролвате алгоритмично? Ето Bluesky без алгоритмични фийдове, само настройки, които човек може да персонализира както си иска. В Twitter човек не може да избяга от Илон Мъск, докато в Bluesky дори не знаем името на шефа, камо ли да виждаме непрекъснато постовете му.
Bluesky изглежда помни колко важно е това, което навремето направи Twitter успешен: новини и спорт. Тогава Twitter отлично съзнаваше, че тези области са фундаментални като "хляб и масло". Платформата въведе знаците за верификация, след като мениджър на бейзболен отбор я даде на съд за фалшифициран профил. Резултатът беше система, в която потребителите лесно могат да установят автентичността на профилите. Twitter стана "трибуна" за спортни събития, защото беше единственото място, където човек можеше
да се радва или оплаква в реално време
от неделния мач. Възходът на сайта стана неудържим, когато хората осъзнаха, че той е място за всичко - от предупреждения за идващия ураган до разговори за среднощни игри.
Какво предлага срещу това Bluesky? Тук потребителите не са обречени на фийд, който няма нищо общо с хронологията. Платформата дава на хората само това, което поискат, и го прави в реално време. Оказва се, че когато достатъчно хора се включат в обмена, усещането е за контролиран, но здравословен хаос - същото, което беше Twitter в началото, около 2014-2015 г.
С времето, повече ключови потребители би следвало да се преместят в Bluesky, защото приложението не ограничава достъпа до тяхната работа, както често го правят Twitter, Meta и Google. Няма платени знаци, линковете не се удавят. Новинарските и спортните сайтове са добре дошли, заедно със своите аудитории. Както казва журналистът Мат Пиърс: „Трудно е да опиша колко съм благодарен като журналист, че имам текстово базирано приложение, което не потиска хиперлинкове. Не знам дали хората осъзнават колко враждебен е станал корпоративният интернет към новините.“ С усилията си да направи платформа, която да не е неизползваема за правещите новини и четящите ги, Bluesky е иноватор.
Bluesky вече се превръща в място, където хората да прекарват време онлайн, с по-персонализирано преживяване и
по-малко боклук от въртящия се в Twitter
Именно това трябва да бъде неговото конкурентно предимство, за да привлече повече хора в моментите, когато Мъск не помага на Доналд Тръмп да се върне на власт и не ликвидира обичани функции. „Кажи не на криптофашизма, като напуснеш X“ е чудесна реклама, но повечето хора няма да разберат нищо от нея.
С други думи Bluesky привлича хората не с идеологията си, а с това, че позволява на хората повече контрол върху преживяването. Новата мрежа не е изместила Twitter като място за формиране на елитното обществено мнение, но може да отнеме монопола на Мъск върху този дебат, ако привлече достатъчно много важни потребители, политици и компании. Засега, това е приятно място да си прекараш времето в интернет с приятели, да получаваш новини без да се объркваш и да си починеш малко от Илон Мъск.
---------------
Ако искате, можете да последвате "Сега" и в Bluesky - @segabg.bsky.social