Двама от петимата членове на Съвета за електронни медии поискаха оставката на шефа му Соня Момчилова, но самата тя и останалите в СЕМ не позволиха предложението да бъде прието. Точката бе включена като извънредна на днешното заседание по искане на бившия водещ от „Дарик радио“ Пролет Велкова и на юриста Симона Велева. През май тази година двете станаха членове на медийния регулатор от квотата на Народното събрание по предложение на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“. Преди това Момчилова бе назначена в СЕМ от президента Румен Радев. Съгласно Закона за радиото и телевизия за оставката на председателя е необходимо квалифицирано мнозинство от 4 гласа.
Велева и Велкова мотивираха искането си с това, че в лични публикации в профила си във „Фейсбук“ и в телевизионни, радио и други интервюта Момчилова изказва мнения, които се различават от позицията на СЕМ, макар че в същото време тя говори от името на съвета в качеството си на председател. Преди дни Момчилова безцеремонно нападна журналистката Мария Черешева след нейно участие в международното разследване за нерегламентирана употреба на сила и нечовешко и унизително отношение от страна на българските гранични власти към мигранти, незаконно преминали границата на страната и търсещи закрила. Впоследствие оставката на шефа на СЕМ бе поискана от Българския хелзинкски комитет и от Асоциацията на европейските журналисти - България, а вчера международната журналистическа организация "Репортери без граници" окачестви изказването й като недостойно за позицията, която заема. "Не искам оставката за вашето лично мнение за това разследване, а защото с вашата позиция ангажирате регулатора", разясни мотивите си Симона Велева. Тя допълни, че изказването на Момчилова е нанесло "непоправима репутационна щета" на СЕМ и е предизвикало отзвук в чужбина.
Освен това в серия свои интервюта Момчилова оспори и това дали българските журналисти и медии трябва да са на страната на Украйна след агресията на Русия на нейна територия. Относно това Пролет Велкова коментира, че шефът на СЕМ разпространява "антидемократична пропаганда" и "кремълски опорни точки", сред които, че войната в Украйна била оправдана.
Освен самият шеф на СЕМ, срещу искането за нейната оставка гласуваха другият представител на Румен Радев в СЕМ - бившият репортер в Би Ти Ви Габриела Наплатанова, както и избраната с гласовете на ГЕРБ през 2019 г. Галина Георгиева. В отговора си на Велева и на Велкова Соня Момчилова не изрази никакво съжаление за думите си досега и заяви, че съжалява само, че не е дала още по-голяма публичност на изказването си за работата на Мария Черешева. "Става дума за публикация в личния ми профил във "Фейсбук", тя беше за мойте приятели. Смятам, че когато държавни институции са поставени в оправдателен режим, СЕМ трябва да изрази отношение. Тъкмо затова сме тук, ако СЕМ не реагира, то тогава с пълно основание могат да продължат да ни питат какво работим. Ако не бях на тази позиция, изказването ми най-вероятно щеше да бъде подминато и нямаше да бъде взето предвид. За престижа на СЕМ ще замълча, защото репутационната щета за него е много отдавна и е налична", заяви в изказването си Момчилова.
НАБЛЮДЕНИЕ
СЕМ: Коментарите на водещите на "Политически некоректно" по БНР са субективни за редица събития и теми
В политическите предавания на програма „Хоризонт“ на БНР – сутрешният блок „Преди всички“, следобедният „12+3“ и съботно-неделното предаване „Политически некоректно“ проблем с плурализма има единствено в „Политически некоректно“, на което водещи са Петър Волгин и Силвия Великова. Това стана ясно от доклад на експертите на Съвета за електронни, изготвен въз основа на наблюдение на трите рубрики, осъществено през есента. Мониторингът е за спазването на изискването на Закона за радиото и телевизия, според което БНР и БНТ трябва да „отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко от новинарските и актуално-публицистичните предавания с политическа и икономическа тематика“. Експертите на СЕМ смятат, че структурата на „Политически некоректно“ във всеки негов брой да се прави интервю само с един гост по основната тема „не предпоставя условия за разгръщането на множество възгледи и гледни точки“. СЕМ отбелязва още и че наличието на анкета със слушателите чрез социалните мрежи и по телефона „създава предпоставки за избирателен подбор на мненията“. „Включването на коментари от страна водещия и негови сътрудници също накланя везните към субективен подход на редица събития и теми“, се казва в доклада. Заключението е обаче, че в наблюдаваните 4 издания на „Политически некоректно“ няма нарушение на ЗРТ. Мониторингът бе одобрен с 4 гласа "за" и 1 "въздържал се" (Галина Георгиева).