17-годишен узбек свали от върха Магнус Карлсен

Антоанета Стефанова завърши на 9-о място при жените, а Иван Чепаринов е 23-и при мъжете

29 Дек. 2021
Нодирбек Абдулсаторов
FIDE

Тридневният световен шампионат по бърз шахмат във Варшава приключи със сензационен шампион. 17-годишният узбек Нодирбек Абдулсаторов отне короната от властелина Магнус Карлсен (Нор) и триумфира след изключително драматична развръзка.

В последния ден новият шампион победи в 10-ия от 13-те кръга самия Карлсен и тогава поведе за първи път в класирането.

After Magnus Carlsen got the better of Alireza Firouzja and Jan Krzysztof Duda, very few people thought that he would have trouble winning the World Rapid 20...

В крайна сметка след последните партии четирима завършиха с по 9.5 точки - узбекът, норвежецът, Фабиано Каруана (САЩ) и неуспелият претендент за титлата в класическия шахмат Ян Непомняшчи (Рус), който преди две седмици бе победен убедително от Карлсен. Единствен без загуба от тях бе Непомняшчи, докато останалите трима имаха по едно поражение в първенството.

По допълнителни показатели обаче на първите две места бяха Абдулсаторов и Непомняшчи, Карлсен остана трети, а Каруана - четвърти. Така за титлата по бърз шах първите двама трябваше да играят две партии блиц (3 минути за мислене + 2 секунди добавено време за всеки направен ход), за да определят новия шампион.

В първия блиц от тайбрека Непомняшчи бе с белите но не можа да постигне повече от реми. Във втората Абдулсаторов го принуди да се предаде и ликува като новия световен шампион на бърз шахмат, което означава, че Карлсен няма да може да направи тройна корона - титлите на класически, бърз шахмат и блиц, както бе през 2019-а.

Иван Чепаринов завърши на 23-о място с актив от 8 т. (5 победи, 6 ремита и 2 загуби) сред всичките 174 участници.

The three-day World Rapid Chess Championship which took place in Warsaw (Poland) ended with a spectacular victory by 17-year-old GM Nordibek Abdusattorov who...

При жените шампионка след 11 кръга стана Александра Костенюк (Рус) с 9 т. След нея се наредиха Бибисара Асаубаева (Каз) с 8.5 и Валентина Гунина (Рус) с 8 т.

Световната шампионка на бърз шахмат от 2012 г. Антоанета Стефанова се нареди сред заемащите 5-13-о място със 7.5 т., като по допълнителни показатели остана на 9-а позиция. Другата ни участничка - световната шампионка за девойки Нургюл Салимова, приключи с актив от 5 т. на 64-о място от 101 участнички.

Днес във фоайето на Националния стадион във Варшава започват партиите от световното първенство по блиц, които ще са в два дни.