Американска атлетка постави феноменален световен рекорд

Олимпийската шампионка Сидни Маклафлин за пети път подобри постижение №1 на 400 м с препятствия

01 Юли 2024
Сидни Маклафлин гледа невярващо към светлинното табло веднага след финала на бягането в Юджийн
Ютюб

Олимпийската шампионка Сидни Маклафлин-Леврон записа ново феноменално постижение, като свали три стотни от собствения си световен рекорд на 400 м с препятствия на американските квалификации по лека атлетика за Париж 2024 в Юджийн, Орегон.

Тя постигна 50.65 сек. в едно от най-бързите състезания за всички времена в дисциплината, в което 4 атлетки финишираха в рамките на гросмайсторските 53 секунди. Маклафлин обаче спечели с аванс от 2 секунди.

24-годишната американка се изстреля от стартовото блокче и водеше от началото до края на обиколката с 10 препятствие на ст. "Хейуърд Фийлд". До средата тя отвори почти половин секунда аванс пред Анна Кокрел, а в края завърши още по-убедително. Кокрел все пак финишира втора с личен рекард от 52.64, а Джасвин Джоунс зае последното свободно място за Париж 2024 с 52.77 (също личен рекорд). Четвърта остана Шеймиър Литъл с 52.99.

Sydney McLaughlin-Levrone beats her own world record (50.65) as she punches her ticket to the Paris Olympics to defend her gold medal. #TrackFieldTrials24

"Първоначално бях в шок, честно. Когато финиширах уредбата показваше 50.67 и си казах: "Леле, една стотна по-добре". Но след това го коригираха. Не съм очаквала да подобря рекорда. Но щом мога да го направя, когато не съм очаквала, това показва, че съм в много добра форма - заяви веднага след състезанието световната рекордьорка. - Има достатъчно време до Париж, в което да се подготвя и за по-бързо бягане и е хубаво да усещам, да знам, че има още накъде да се подобрявам. Това ми носи и увереност. Ще бъде страхотно някой ден да сляза под 50 секунди - не зная дали тази или следващата година, или по-нататък, но аз винаги се стремя да давам максимума, да подобрявам бягането си. Има толкова много начини да се пробяга една обиколка и всеки път, когато съм на пистата се опитвам да го направя по най-добрия начин.

Sydney McLaughlin-Levrone ran a new world record in the 400mH clocking a 50.65 to win the U.S. Olympic Trials. McLaughlin-Levrone broke her world record time...

Сидни Маклафлин-Леврон постави първия си световен рекорд на 400 метра с препятствия на предишните американски квалификации - през 2021 г., като постигна 51,90 сек. Тя продължи сваля от това постижение на игрите в Токио 2020, където спечели олимпийската титла с 51.46. Година по-късно американката отново постави световен рекорд на шампионата на САЩ - 51.41, и го подобри, когато спечели световната титла през 2022 г. в Юджийн с 50.68.

Така 4 от петте световни постижения на Маклафлин вече са поставени на пистата на стадион "Хейуърд Фийлд".

Американката вече е автор на трите най-бързи бягания в историята на 400 м с препятствия и 7 от Топ 10 на всички времена. Само още две атлетки са в престижната десетка - Фемке Бол (Нид) с 51.45 (4-о време) и 51.70 (9-о) и Делайла Мухамад (САЩ) с 51.58 (6-о).