Австралия придружи шампиона в елиминациите на Мондиал `22

Резервите на Франция приключиха първата фаза с разочароваща загуба

30 Ноем. 2022
Австралиецът Матю Леки прекосява триумфално терена на ст. "Ал Джануб", след като е отбелязал оказалия се решаващ гол във вратата на Дания.

Тимът на Австралия излезе победител от тройната надпревара за второто място в група D на световното първенство по футбол в Катар. Първата позиция на практика беше резервирана за действащия шампион Франция, осигурил си предсрочно класирането за 1/8-финалите още след вторите срещи в потока. А за другото място в елиминациите от тази компания шанс имаха още Дания и Тунис.

В директния сблъсък от последния кръг днес австралийците надделяха над датчаните с 1:0 на ст. "Ал Джануб" в Ал Уакра. По същото време и със същия минимален резултат тунизийците сразиха резервния състав на французите на ст. "Едюкейшън Сити" в Ал Райян.

Така в крайното класиране Франция (6:3) и Австралия (3:4) завършиха с по 6 т., като "петлите" финишират като победители заради по-добрата си голова разлика. Трети се нареди Тунис с 4 т., а Дания се оказа на последното място с 1 т.

Съдбоносният гол за "кенгурата" падна в средата на второто полувреме. Отбеляза го Матю Леки с изстрел от границата на наказателното поле в 60-ата мин. Само две минути по-рано на другия стадион тунизиецът Уахби Хазри беше пронизал вратата на французите и в този отрязък от време африканският отбор се виждаше на 1/8-финалите, което щеше да се случи за първи път в историята.

Вместо това австралийците ще участват за втори път в нокаут схемата на мондиал след 2006 г., когато в Германия отпаднаха на старта на елиминациите с 0:1 срещу бъдещия шампион Италия. Настоящият носител на титлата Франция пък можеше и да се спаси от разочароващото поражение срещу Тунис, макар и в де факто протоколен мач, но гол на Антоан Гризман в осмата минута на добавеното време беше отменен след намеса на VAR заради засада.

На 1/8-финалите от Мондиал `22 Франция очаква завършилия на второ място в група С, а Австралия ще играе срещу победителя в този поток, в който всички четири отбора имат шанс да продължат напред. Развръзката предстои тази вечер от 21:00 ч. българско време в мачовете Полша (4 т.) - Аржентина (3 т.) и Саудитска Арабия (3 т.) - Мексико (1 т.).