Медия без
политическа реклама

БФС си докара 90 000 лв. за година от "лесни" глоби

Обидните скандирания изглеждат неизкореними у нас и наказанията за тях идват удобно за бюджета на съюза

"Левски" е най-глобяваният клуб от БФС заради отправени нецензурни скандирания от привържениците. Не е известно обаче до момента да са предприемани ефективни мерки от клуба за подобряване на езика на феновете, съответно и за намаляване на наказанията.
БГНЕС
"Левски" е най-глобяваният клуб от БФС заради отправени нецензурни скандирания от привържениците. Не е известно обаче до момента да са предприемани ефективни мерки от клуба за подобряване на езика на феновете, съответно и за намаляване на наказанията.

Има ли ефект от въведените през 2017 г. наказания за обидни и нецензурни скандирания? За подобряване на атмосферата по стадионите - със сигурност не, но за попълване на бюджета на БФС - определено да. 

Само през 2019 г. санкциите в професионалния ни футбол са сумарно 88 500 лв., а от въвеждането на забраната (през 2017-а) надхвърлят вече 200 000 лв. Още в началото клубовете започнаха да протестират, че това е чиста проба "касичка" за Дисциплинарната комисия, че е опит за натиск над клубове и ограничаване на феновете. По-късно недоволството поутихна и отборите сякаш безропотно започнаха да си плащат този своеобразен "данък" пред БФС.

На практика той е точно такъв за някои клубове, които са като абонирани. За една календарна година (2019 г.) "Левски" е глобяван цели 19 пъти с по 1000 лв. (толкова е предвиденото наказание за подобни обиди по трибуните). Изненадващо в последната година второ място в графата "за обидни и нецензурни скандирания" се заема не от досегашния подгласник в това отношение "ЦСКА-София", а от "Ботев" (Пд). Пловдивският клуб е трябвало 17 пъти да плаща тази санкция, за която клубовете иначе не носят вина. А отборът на Гриша Ганчев е на трета позиция с глоби за общо 11 000 лв., т.е. 11 пъти публиката се е провинявала.

За статистиката - четвъртото място с по 6000 лв. си делят "Славия", "Черно море" и "Берое". С 5250 лв. следва "Арда" (тук освен пет "сурвакания" по 1000 лв. в мачове от елитната дивизия е включена и глоба от 250 лв. за кърджалии от пролетното им участие във Втора лига), по-нататък е "Етър" с по 5000 лв. и т.н. Единственият "примерен" клуб в това отношение от настоящата Ефбет лига е "Витоша" (Бистрица), но това е лесно обяснимо - публиката на този тим е нищожно малка. Могат да се добавят изпадналият през юни "Септември" (Сф) и изваденият административно "Верея", които също имат мачове в елита.

Набива се на очи, че провиненията на феновете не намаляват - почти след всеки кръг в решенията на Дисциплинарната комисия се споменава въпросният чл. 37, ал. 1, т. 26 от Дисциплинарния правилник, който предвижда глобите по 1000 лв. за първата и по 250 лв. за втората ни дивизия. Което означава едно - възпитателен ефект от паричната санкция няма. Няма и как да има, след като не плащат провинилите се - феновете. Клубовете пък предпочитат да внесат парите в касата на БФС, вместо да си имат главоболия с привържениците си.

И се получава един омагьосан кръг, от който печели само БФС. Ясно е, че оттам не ще признаят, че мярката им няма дисциплиниращ ефект. А и са съвсем наясно, че псувни и обиди по българските стадиони винаги ще има, т.е. постъпленията за касата са гарантирани.

Вместо това от футболния съюз излязоха с оптимистична новина през юли 2019-а - че има спад с 35,1% на глобите, наложени заради нарушения на запалянковците през сезон 2018/19, спрямо предходния. Посочва се, че през 2017/18 е имало 6 случая на частично затваряне на сектори и две предупреждения, а през изминалия сезон само са отправени две предупреждения. На клубовете през 2018/19 им се е налагало 13 пъти да възстановяват щети по чужди стадиони, нанесени от агитките, спрямо 27 случая за 2017/18. С 80,8% пък са намалели навлизанията на публика на терена. Всичко това е чудесно, но никъде не се обелва дума за прогрес по отношение на наказанието за обиди, да я наречем "глобата-касичка". Няма да дочакаме такъв... 

За успеха в борбата с глобите заради фенове е изтъкнат приносът на служителите за връзка с привържениците към клубовете, на МВР и на самия БФС (заради организираните работни срещи и семинари). Дали тези три фактора биха помогнали в борбата с обидите и псувните по стадионите? Да, но не по досегашния начин.

Може да има ефект например, ако бъде установявано на момента кой отправя обидите (нали уж всеки професионален клуб трябва да има монтирани камери, следящи трибуните). След това съответно виновните да бъдат предупреждаван или просто недопускани на следващи мачове. Или пък фенклубовете да събират по 1000 лв. за нарушенията на своите членове (истинска утопия).

Може да се приложат всякакви рестрикции, ефектът от тях определено би бил по-голям от досегашната схема: феновете псуват, а клубът плаща. Която схема не предполага скорошно подобряване на езика по стадионите. 

Ако обаче не се направи промяна в Дисциплинарния правилник, може с основание да се приеме, че с наказанието за нецензурни скандирания действително не се цели превъзпитание, а само допълване на бюджета на БФС.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата