Боксът донесе 4-та, 5-а и 6-а квота на България за Париж 2024

Кубинец с наш паспорт е първият мъж в делегацията ни за олимпийските игри

28 Юни 2023Обновена
Станимира Петрова ликува в мига, в който е провъзгласена за победител в мача срещу Дженифър Лийн на Европейските игри в Полша.
БОК / Любомир Асенов - LAP.bg

Боксьорите Станимира Петрова, Светлана Каменова и Хавиер Ибанес станаха осмият, деветият и десетият български спортисти, които си осигуриха участие на олимпийските игри в Париж 2024. Тримата ни национали донесоха четвъртата, петата и шестата квота за страната ни в рамките на днешния ден, като се класираха за 1/2-финалите и си гарантираха медали на Европейските игри в Краков-Малополска `23.

В решаващите 1/4-финали днес Петрова победи ирландката Дженифър Лийн в кат. до 54 кг при жените с 5-0 съдийски гласа, Каменова заслужи същия резултат срещу представителката на домакините Юлия Шеремета в кат. до 57 кг, а при 57-килограмовите мъже Ибанес надделя над Артур Базеян (Грузия) също с 5-0. Така тримата се присъединиха към досега изцяло женския състав на бъдещата ни делегация на XXXIII лятна олимпиада, като кубинецът с наш паспорт стана първият представител на силния пол в нея.

Досегашните три български квоти за френската столица бяха в художествената гимнастика - на петте момичета от националния ансамбъл и на Стилияна Николова за индивидуалния многобой, и в стрелбата - на Антоанета Костадинова на 25 м пистолет.

За 32-годишната Станимира това ще е трето участие на най-големия спортен форум, след като зае 9-о място при дебюта си в Рио 2016 и повтори класирането си и в Токио 2020. За място на финал в Полша Петрова ще срещне Чарли Дейвисън (Великобритания) на 30 юни.

33-годишната Светлана пък ще направи своя олимпийски дебют на игрите в Париж следващото лято. А на 1/2-финалите в Полша нейна съперничка ще бъде Ирма Теста (Италия), също в петък.

26-годишният Хавиер също не е участвал на най-голямата сцена, но пък има златен медал от младежката олимпиада в Нандзин `14, когато беше и знаменосец на родината си Куба. В Краков-Малополска `23 натурализираният българин ще спори вдругиден за място във финала с Небил Махмуд Ибрахим (Швеция).

Шанс да извоюват олимпийски квоти днес имаха общо четирима български представители в боксовия турнир на континенталните игри в Полша. Първият от тях - Радослав Росенов (кат. до 63,5 кг), обаче не можа да преодолее европейския вицешампион и бронзов медалист от световното първенство при 67-килограмовите Лаша Гурули (Грузия) и загуби с 0-5 гласа.

Тази вечер на ринга в Нови Тарг се качи и още един кубинец с български паспорт - Йордан Морехон (+92 кг). Той също срази с 5-0 гласа своя съперник на 1/4-финалите - литовеца Йонас Язевичиус. В тази категория обаче квоти за Париж 2024 ще получат само двамата финалисти, така че националът ни се нуждае от още една победа, за да вземе олимпийска виза. Последното препятствие пред него ще бъде Делишъс Ори (Великобритания) на 1/2-финалите.

ТАБЛИЦА С МЕДАЛИ

Класирането на четиримата ни боксьори за 1/2-финалите гарантира на България и нови четири медала на Европейските игри.

От началото на континенталната олимпиада в Краков-Малополска `23 делегацията ни спечели дотук общо четири отличия - две сребърни (на Ивет Горанова в каратето и на Антоанета Костадинова в стрелбата на 25 м с пистолет) и две бронзови (на Калина Бояджиева в таекуондото и на Костадинова и Самуил Донков в стрелбата на 10 м с пистолет за смесени отбори).

С тях към момента страната ни дели 35-о място в класирането по нации със Словакия.

Лидер в таблицата по медали е Италия с 21 златни, 21 сребърни и 26 бронзови отличия. Топ 3 допълват Украйна (19-10-7) и Испания (18-12-14).