Медия без
политическа реклама

Борис Бекер - възход и падение на една звезда

Как един от най-ярките тенисисти в историята банкрутира и стигна до затвора

ЕПА/БГНЕС
Борис Бекер отиде в съда за произнасянето на присъдата с настоящата си приятелка Лилиан де Карвальо.

В слънчевия 7 юли 1985 г. един русоляв младеж целуваше златната купа на "Уимбълдън" пред аплодиращите го пълни трибуни. На 17 г., 7 месеца и 15 дни Борис Бекер стана най-младият шампион в турнира, а също първият непоставен в схемата и първият германец, спечелил титлата от най-престижната тенис надпревара при мъжете. Невероятното му постижение накара всеки да се запита как някой толкова млад може да постигне такова нещо.

В облачния лондонски следобед на 29 април 2022 г., почти 37 години по-късно, Бекер чу в Кралския съд на Саутуорк присъда от 2.5 години затвор. Той бе намерен за виновен в нарушаване на законите за несъстоятелност на Великобритания, след като обяви банкрут през 2017 г., дължейки на кредитори почти 50 млн. лири. Бившият №1 в тениса бе обвинен в укриване на активи за милиони лири, в опит да избегне плащане на дълговете си. Бе обвинен по общо 24 пункта, а съдът го намери за виновен по 4 от тях.

Такава се оказа

 

позорната съдба на 6-кратния победител в Големия шлем,

 

наречен "Мистър Бум-бум" заради мълниеносния си сервис. Като тенисист Бекер завладяваше сърцата на зрителите, особено във Великобритания, където се пресели окончателно през 2012 г.

"Когато и да сме говорили с него, винаги съм оставал с впечатлението, че дълбоко в себе си Борис смяташе: "Ще се оправя някак, всичко ще е ОК" - казва авторът и историк на тениса Крис Бауърс, който написа книга за него. - И накрая това отношение към нещата го застигна."

Успехите на Бекер в тениса бяха затъмнени от турбулентен личен живот и непрекъснати финансови затруднения. Той имаше огромна жажда за слава и ненаситна страст към жените. Влечаха го луксозните къщи, скъпите коли и произведенията на изкуството, но това бе съчетано с наивност, финансова некомпетентност, понякога и с лош късмет.

На съдебния процес германецът заяви, че е спечелил "огромна сума" през кариерата си, но приходите му са се "редуцирали драматично", след като се е оттеглил през 1999 г. И накрая, след години съдебни битки, падението на Бекер бе точно толкова ярко, колкото и възходът.

"Спечелването на "Уимбълдън" на толкова крехка възраст, при това с впечатляващ стил - залпове от сервис и волета на мрежата с плонжове върху тревата, моментално го превърна в знаменитост - казва тенис журналистът на Би Би Си Ръсел Фулър. - Славата обаче може да е нож с две остриета. Животът със звезден статут, когато е само на 17 г., е оказал значително влияние върху живота му в зряла възраст."

Разбира се, че внезапният възход от югозападния германски град Лаймен до онази победа в Лондон пред 1985-а шокира света на тениса - включително и самия Бекер, чиито планове са били да отиде да учи в университет и да се подготви за една достойна кариера.

"Последното нещо, за което всички около мен мислеха, е, че ще бъда професионален тенисист", призна той пред един студентски вестник през 2012 г.

Но последва поредица от триумфи - още два пъти на "Уимбълдън", две титли от Australian Open и една от US Open. Той спечели също 13 турнира от сериите "Мастърс", както и златен олимпийски медал на двойки. Стана и първият мъж със 7 участия във финал на "Уимбълдън". Публиката обожаваше стила му на игра. Той бе харизматичен тенисист и в продължение на няколко години бе най-добрият в света. Наричаха го

 

"Любимият германец на британците"

 

Само че, по негово собствено признание, той срещна трудности в това да си намери роля след оттеглянето от професионалния тенис през 1999 г. "Такова нещо се отразява на увереността и вярата в себе си - призна Бекер по-късно. - Не знаех какво да впиша в паспорта си в графата "професия". Бивш тенисист?"

Скоро след оттеглянето му неговият личен живот бе подложен на интензивно наблюдение от таблоидите. Бракът с фотомодела Барбара Фелтус се разпадна, на фона на изневерите му, включително прословутия секс за 30 секунди с руския фотомодел Анджела Ермакова в килера за метли на лондонския ресторант "Нобу". От тази авантюра по-късно се роди тяхната дъщеря - Анна, която Бекер призна едва след ДНК експертиза.

Самият той заяви преди време, че разводът с Фелтус е сложил началото на финансовите му проблеми. Струвал му е 11 млн. лири, семейната къща в Маями и по 19 000 лири месечна издръжка за двамата им синове. Въпреки това Бекер купи две дилърски къщи на "Мерцедес" в Германия и инвестира (а после загуби) 10 млн. лири в нефтена компания в Нигерия.

През 2009 г. той се ожени за нидерландския модел Шарлели "Лили" Керсенберг, но след 9-годишен брак те се разведоха, което също допринесе за окаяното му финансово положение.

И все пак, въпреки всички пикантни заглавия, генерирани от личния му живот, чарът и остроумието на Бекер го направиха популярен експерт в телевизионните канали по цял свят. Той работеше като коментатор и за Би Би Си на "Уимбълдън", беше и капитан на отбор в ТВ викторината They Think It's All Over.

"След тениса животът му често изглеждаше хаотичен, но той запази онази аура и присъствие, които още блестят ярко, когато е в ТВ студио или в коментаторската кабина", описва го Фулър.

Извън ТВ ангажиментите Бекер публикува автобиографията си, участваше в професионални покер турнири, работи известно време и като шеф на Германската тенис асоциация. Може би най-забележителният период бяха трите години, в които тренираше Новак Джокович и по това време сръбската звезда спечели шест титли от Големия шлем.

Но неговите финанси вече бяха попаднали под правен контрол. През 2002 г. мюнхенски съд го глоби с 300 000 евро и му даде 2-годишна условна присъда за укриване на данъци в размер на 1.7 млн. евро, защото той тайно живееше в Мюнхен, а се водеше на постоянен адрес в Монте Карло.

 

И въпреки това продължаваше да живее нашироко 

 

На 21 юни 2017 г. Бекер бе обявен в несъстоятелност в Лондон заради неплатен заем за имението му в Майорка. Тогава адвокатът му го описа като "човек, неособено изтънчен във финансовите дела", а секретарят на съда каза: "Той оставя впечатление на човек, заровил глава в пясъка".

Година по-късно, в  странен обрат, Бекер обяви дипломатически имунитет, за да не бъде съдебно преследван заради дълга. Адвокатите му заявиха, че той е бил спортен и културен аташе на Централноафриканската република (ЦАР). Но служител на външното министерство на ЦАР каза, че това е фалшификация. И посраменият Бекер оттегли претенцията си за дипломатически имунитет.

Притиснат с въпроси за това колко всъщност дължи, през 2018 г. той заяви пред Би Би Си: "Когато се спомене името Борис Бекер, хората губят връзка с реалността и усещането си за факти и започват да си представят неща, които нямат нищо общо с истината".

Но фактите в крайна сметка го застигнаха. През март 2022 г. започна неговият процес в Кралския съд на Саутуорк. И след около две седмици представяне на доказателства съдебните заседатели го намериха за виновен в отнемане на имущество, по две обвинения за укриване на имущество и по едно за укриване на дълг.

В призив за смекчаване на вината защитата на Бекер обърна внимание на драматичната промяна в неговото материално състояние. "Неговото пропадане не е просто обедняване, а е най-публично унижение за този човек - каза адвокат Джонатан Лейдлоу. - Борис Бекер буквално не притежава нищо, независимо че е имал такава бляскава спортна кариера. Коректният термин за това е "трагедия".

Въпреки тази пламенна защита съдия Дебора Тейлър заяви строго: "Вие загубихте своята репутация и собственост и кариерата ви пропадна заради банкрута. Но в нито един момент не показахте, че изпитвате някакво угризение на съвестта и че приемате вината си".

Борис Бекер влиза в затвора в лондонския квартал "Уондсуърт", който при скорошна проверка бе описан като разпадащ се, пренаселен и пълен с паразити. В него се случва понякога осъдените да прекарват по 22 ч. на денонощие в килиите си.

Ключови думи:

тенис, Борис Бекер

Още по темата