"Ботев" (Пд) допусна единствената българска загуба в Европа за деня

"Черно море" направи равен срещу израелци в Ловеч, а "ЦСКА 1948" спечели първата си европобеда

25 Юли 2024Обновена
Словенецът Алан Корошец (№88) току що е вкарал първия си гол за "Ботев" (Пд), с който даде надежда на отбора си за реванша срещу "Панатинайкос".
Фейсбук/Ботев Пловдив

"Ботев" (Пд) записа единствената загуба за българските участници в евротурнирите днес. Пловдивчани отстъпиха с 1:2 в гостуването си срещу "Панатинайкос" в първи мач от II квалификационен кръг на Лига Европа.

Гръцкият гранд поведе още в 9-ата мин. на Олимпийския стадион в Атина с попадение на шведския нападател Александер Йеремееф. В 43-ата мин. резултатът вече бе 2:0, след като естонският защитник на "Ботев" Йонас Там фаулира сръбския национал Филип Джуричич и Анастасиос Бакасетас вкара дузпата.

Въпреки това носителят на Купата на България показа самочувствие през втората част и в 71-ата мин. словенецът Ален Корошец отбеляза първия си гол за "Ботев" след двойно подаване с хърватина Мартин Секулич.

В 77-ата мин. пловдивчани имаха и късмет, след като Джуричич нацели напречната греда. А в 84-ата мин. дойде и най-спорният момент в двубоя. Ехидже Укаки ("Ботев") падна след сблъсък с полския вратар на "Панатинайкос" Бартломей Дронговски. Първоначално главният рефер Давид Фуксман (Изр) отсъди дузпа, но след консултация с VAR я отмени.

Сръбският наставник на "Ботев" (Пд) Душан Керкез бе сравнително доволен, въпреки загубата. "Нашите фенове усетиха, че направихме нещо специално през второто полувреме и можехме да вземем и по-добър резултат. Няма как да си напълно доволен, след като загубиш. Исках играчите ми да покажат страст и желание за борба и те го направиха през второто полувреме. В Европа всяка грешка се наказва. Допуснахме лесни попадения, особено първият гол. Това ни обърка доста. Искам от моите футболисти във втория мач да бъдат умни. Ще натискаме, но ще искам да бъдем умни. Ако играем като отбор и вярваме като отбор, можем да постигнем много. "Панатинайкос" остава фаворит. Може би сега сме увеличили шансовете си, защото футболистите ни видяха, че могат да изиграят силен мач срещу този съперник", заяви Керкез.

Реваншът в Пловдив е на 1 август. Ако "Ботев" направи подвиг и отстрани "Панатинайкос", то ще играе с победителя от двойката "Аякс" (Нид) - "Войводина" (Сърб).

ИСТОРИЧЕСКИ УСПЕХ ЗА "ЦСКА 1948"

"ЦСКА 1948" спечели минимално с 1:0 като домакин срещу черногорския "Будучност" в първи мач от II квалификационен кръг от турнира Лига на конференцията (ЛК). Това бе и първа победа в евротурнирите в историята на столичния клуб.

Решаващо в двубоя на ст. "Васил Левски" се оказа попадението, отбелязано от бившия национал Бирсент Карагарен в 44-ата мин. Тогава той засече с глава центриране на Симеон Василев и вкара в мрежата на бившия вратар на "Левски" Милан Миятович. Карагарен можеше и да вкара втори гол в 67-ата мин., но ударът му бе избит малко пред голлинията.

Треньорът на "ЦСКА 1948" Валентин Илиев заяви след успеха: "Изправихме се срещу добър, организиран, подготвен отбор. Предстои ни труден реванш. Имахме и други възможности, които не отбелязахме. Няма как 90 минути да пресираме високо. Срещу нас стои добър отбор, който игаре грамотен футбол. Трябва да има търпение към тези млади футболисти. Повечето от тях излизат за първи път на европейската сцена. Това е политиката на нашия клуб. Трябва да сме благодарни на опитните играчи, че не са само добри футболисти, но и качествени хора, които помагат на треньорския щаб. Наясно сме какво ни очаква в Подгорица - един сериозен отбор. Такива двубои се печелят с психика, сърце, себераздаване и сплотена група."

Реваншът в Подгорица е идния четвъртък (1 август). При евентуален краен успех "ЦСКА 1948" ще срещне в следващата фаза победителя от двойката "Жалгирис" (Лит) - "Пафос" (Кип).

"ЧЕРНО МОРЕ" НАПРАВИ РАВЕНСТВО СРЕЩУ ИЗРАЕЛЦИ В ЛОВЕЧ

"Черно море" се завърна в евротурнирите след 9-годишно отсъствие с равенство 0:0 в гостуването си срещу израелския "Апоел" (Беер Шева) в същия етап на ЛК. Двубоят се игра на градския стадион в Ловеч по решение на домакините заради сложната обстановка в Израел.

"Апоел" имаше отлична възможност да открие в самото начало, но в 1-ата минута вратарят Пламен Илиев спаси шут на Роей Гордана, а веднага след това Алон Тургеман улучи левия страничен стълб.

Постепенно вицешампионът от изминалия сезон в Първа лига успокои играта си и съответно опасностите пред вратата на Илиев намаляха рязко. Дори варненци имаха два шанса да вкарат - в 68-ата мин. Исмаил Иса излезе сам срещу вратаря на "Апоел" Офир Марсиано, но бившият играч на "Фейенорд" спаси. В 82-ата мин. пък румънецът Андреяс Калкан ("Черно море") за малко не вкара, след като изпълни свободен удар, но топката излезе в аут.

След края треньорът на "Черно море" Илиан Илиев коментира: "Влязохме прекалено респектирани в мача. Това се отрази. След това имаше моменти, в които беше равностойно. Направихме някои промени второто полувреме, за да задържаме топка. Успяхме на моменти, можеше и да решим мача. След толкова години без Европа и с неизвестността на какво ниво сме, ни вкара по-предпазливо в мача. Второто полувреме малко се поосвободихме. С изключение на първата ситуация, мисля, че те нямаха ситуации като на Калкан, или на Иса. Имаха центрирания, но не толкова чисти ситуации. Беер Шева си остава добър отбор, трябва да сме по-креативни. В равностойни мачове една ситуация може да реши всичко. Да се надяваме, че ще имаме повече ситуации и ще продължим."

Реваншът е също на 1 август (четвъртък), като варненци ще домакинстват на ст. "Хювефарма Арена" в Разград. Ако "Черно море" успее да елиминира "Апоел", то ще срещне в III пресявка победителят от двойката "Млада Болеслав" (Чех) - "Трансинвест" (Лит).