Медия без
политическа реклама

Бъдещето на "Левски" няма да е в ръцете на феновете

Очертаващата се смяна на собствеността избута назад идеята за влизане на привърженици в управата на клуба

Левски
На 4 май Наско Сираков и останалите хора от управата на "Левски" участваха в учредяването на сдружение с нестопанска цел "Левски" на левскарите". Сега неговото създаване започва да се обезсмисля.

Близкото бъдеще на "Левски" отново рязко се обви в неяснота. Засега поне няма опасения от катаклизми в управлението, но вече е ясно, че в него няма да бъде застъпена по-широко фенската маса, какъвто бе замисълът доскоро.

Това е краткото обобщение на ситуацията в момента в "синия" футболен клуб. Мъглата и неизвестността идват от

 

предстоящата смяна на собствеността

 

Такава ще има, по всичко личи. И нищо чудно да се осъществи до края на годината. За 15 ноември е насрочено общо събрание на акционерите на "Левски". В дневния ред засега не е включена точка за промяна на собствеността. Но пък т. 8 гласи: "Приемане на промени в състава на Надзорния съвет на дружеството". Което може да означава излизане от управата на Константин Папазов, за чието отстраняване настоява треньорът Станимир Стоилов. Но може да означава и влизане на представител на бъдещия купувач.

А той ще е компанията "Юнайтед груп", която в България е собственик на "Виваком" и "Нова броудкастинг груп". Тя притежава и английския елитен "Саутхемптън". Зад нея стои сръбският бизнесмен Драган Шолак, като неофициално се знае, че вниманието му към "Левски" е насочено от бившия собственик на клуба Спас Русев, с когото са в добри отношения.

За интерес от страна на този кандидат призна още в края на юни изп. директор на "Левски" Ивайло Ивков. "Има интерес на нови инвеститори. Има интерес от страна на "Юнайтед груп". Аз ги потърсих, защото нашият главен инвеститор (б.р. - букмейкърската компания "Палмс бет") изнемогва. Пристигна писмо в клуба, с което тази компания ("Юнайтед груп") изпратиха свои представители. Те бяха в клуба преди финала за купата. Имат принципен интерес и изпратиха писмо с намерение придобиване собственост на клуба. Преговорите ще продължат поне до Нова година", каза Ивков.

Голяма международна компания преговаря за закупуването на основния пакет акции в "Левски". Това обяви изпълнителният директор на футболния клуб Ивайло Ивков, който дори посочи името на кандидат-купувача - "Юнайтед груп".

Към днешна дата нещата са напреднали дотолкова, че от "Юнайтед груп" са направили одит, за да видят в какво състояние ще заварят "Левски". Основният препъникамък също се знае - дълговете към предишния собственик Васил Божков (7 млн. лв. към негови фирми, а и отделно негови компании са изкупили дълга за построяването на сектор "А", който е към 20 млн. лв.). Бизнесменът уж беше обещал да опрости тези суми, но не го е сторил документално. При всички случаи решаващите преговори се очакват до Нова година. Което означава, че при постигане на споразумение още в началото на 2023 г. ще се наложи ново общо събрание на акционерите на "Левски".

 

Какво следва за клуба?

 

За момента няма никакви коментари от страна на "Юнайтед груп", а само неофициална информация за намерения за инвестиране  развитието на "Левски", включително и в модернизиране на ст. "Виваком Арена - Георги Аспарухов". Също с голяма доза вероятност Наско Сираков ще остане като лице на управата, но ще е само президент на клуба, не и собственик. Предстои да се види дали ще прехвърли пълния си дял акции (86,6%), или ще остави някаква част за себе си.

Знае се още, че треньорът Станимир Стоилов веднага ще подаде оставка. Неговата принципна позиция е, че всеки нов собственик ще дойде със собствени виждания относно кадровия състав в клуба. Но пък (също неофициално) потенциалните купувачи са били много доволни от работата на Стоилов и ще се постараят да го задържат в "Левски".

И друго е ясно обаче:

 

феновете не влизат в бъдещата управленска схема

 

На 4 май официално бе дадено началото на инициативата "Левски" на левскарите", която трябваше да даде повече тежест на привържениците на отбора и да им се предостави възможност да имат решаващ глас при вземането на важни решения. Заговори се за организиране на регионални структури, фенски органи на управление, членски внос, излъчване на делегати и ясни процедури за гласуване. Сираков пък обяви, че ще предостави акциите на феновете (без да уточнява дали всички или ще запази някаква част за себе си).

Инициативата "Левски" на левскарите" може да промени начина на управление на футболните клубове у нас, свикнали с така опорочения стил на управление тип "бащица".

Само че президентът продължава да държи акциите в себе си и явно очаква финализиране на сделката с "Юнайтед груп". Което пък на свой ред замрази активностите по създаването на регионални звена по инициативата "Левски на левскарите". И идеята сякаш е в застой, колкото и да изглеждаше обещаваща.

А как (и дали) евентуалната смяна на собствеността ще се възприеме от феновете изобщо не е ясно. Още повече, предвид очертаващото се стопиране на идеята те да определят клубната политика.

До момента именно привържениците бяха реалният основен източник на финансиране за "Левски". Последната справка от клуба (от началото на тази седмица) показва, че от началото на кампанията "Левски", стартирала в края на февруари т. г., в касата на клуба са постъпили над 6,99 млн. лв. Приходите са най-вече от продажба на артикули във фен магазина, билети за мачове и абонаментни карти, а не на последно място - дарения, виртуални билети и членски карти.

Тези средства определено помогнаха много за това "Левски" да не затъне в спиралата, водеща към несъстоятелност. Помагат много и в момента най-малкото с приходите от билети за всеки мач заради повишената посещаемост след завръщането на Станимир Стоилов. Затова и най-голямото предизвикателство след приключване на евентуалната сделка по собствеността на "Левски" ще е феновете да не се отдръпнат и да не се почувстват пренебрегнати след направеното от тях за любимия им клуб в последните близо две години.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?