България игра достойно 80 минути срещу световния шампион

Тимът на Франция победи с 3:0 националите ни в последния си мач преди Евро 2020

09 Юни 2021
Звездата в атаката на французите Килиан Мбапе (№10) гледа как топката му се изплъзва, а зад него с погледи го съпровождат Петко Христов (вляво) и Валентин Антов (вдясно).

Националният отбор на България по футбол загуби с 0:3 гостуването си срещу световния шампион Франция в последната от трите си контроли срещу участници в предстоящото европейско първенство. Преди това тимът ни завърши 1:1 със Словакия и отстъпи с 0:1 срещу Русия.

Резултатът на "Стад дьо Франс" бе до голяма степен незаслужен за тима ни. Въпреки очевидно по-голямата класа на "петлите", българските футболисти се представиха достойно, при това с необичайно млад състав. Селекционерът Ясен Петров започна само с един титуляр над 30 години - капитанът Васил Божиков, а почти всички в стартовия състав бяха под 25 години.

Много силен мач изнесе вратарят Даниел Наумов ("ЦСКА 1948"), който спаси опасни удари на Антоан Гризман ("Барселона"), Килиан Мбапе (ПСЖ), Люка Дин ("Евертън") и Оливие Жиру ("Челси"). Добри прояви в отбрана срещу далеч по-именити съперници имаше Петко Христов ("Фиорентина"). Понрави се и играта на Илиан Илиев-младши ("Черно море"), който не се стресна от факта, че излиза за пръв път като титуляр и имаше няколко добри отигравания в средата на терена.

Французите логично поведоха, макар и с доза късмет. В 29-ата мин. Мбапе подаде към Гризман, който изпълни атрактивен ножичен удар, а топката се удари в главата на Ивайло Чочев ("ЦСКА 1948") и заблуди вратаря Наумов.

След почивката българският тим започна да отпада физически срещу значително по-добре подготвения съперник. Все пак в 78-ата мин. резервата Бирсент Карагарен ("Локомотив", Пд) имаше възможност да изравни, но не улучи вратата.

В последните 10-ина минути националите ни видимо вече изнемогваха и "петлите" се възползваха от това. В 83-ата мин. Жиру засече центриране отдясно на Бенжамен Павар ("Байерн") за 2:0, а в 90-ата мин. отбеляза второто си попадение, този път след асистенция на Уисам Бен Йедер ("Монако"). И в двете ситуации Жиру беше изпуснат от централния ни защитник Валентин Антов ("Болоня").

Най-неприятната ситуация за французите се случи в 38-ата мин., когато Бензема удари лявото си коляно, падайки върху защитника на "ЦСКА-София" Иван Турицов и бе сменен принудително. Все още не е ясно дали нападателят на "Реал" ще може да вземе участие в първия мач на Франция на Евро 2020 - срещу Германия на 15 юни в Мюнхен.

"Играхме срещу един страшно силен отбор. Бяхме доста уморени и затова прибягнахме към ранни смени. Ние имаме полза от мачове срещу такива отбори. Пак не ни стигнаха десет минути, за да кажем че сме се представили добре. Заслужена победа на домакините. Играхме срещу фаворита за Евро 2020.​​​​​​​ Имахме страхотен шанс при 1:0 (б.ред.- на Карагарен). Не казвам, че ако бяхме вкарали, щяхме да завършим наравно, но не мога да кажа, че футболистите не се стараха. Само можем да печелим от мачове с такива противници. Играхме на 1-ви, 5-и и 8-ми юни. Ние знаехме класата на Франция. Знаете, че централните защитници играха и в предишните мачове по 90 минути. Всички ни мачове бяха срещу силни противници, особено днес. Знаем, че Вальо Антов няма игрови ритъм, но изкара три мача за 90 минути. Петко Христов също игра три мача. Да не забравяме, че е и краят на сезона​​​​​​​. Класата си е класа. Срещу нашите халфове имаше страхотни футболисти. Тук нещата са от друга величина. За нашите момчета това е безценен опит. Горе-долу знаем къде ни е нивото. Само можем да извлечем поуки от всички тези мачове и да вървим напред", коментира след мача Ясен Петров пред БНТ.