България изстрада откриващата си победа на Евроволей `23

17 Авг. 2023
Българският отбор пее "Мила Родино" преди началото на мача срещу Хърватия в "Арена ди Монца".
CEV

Българският национален отбор започна с изстрадана победа участието си на европейското първенство по волейбол за жени в Белгия, Естония, Германия и Италия. В откриващия си мач от група В селекцията на Лоренцо Мичели надделя над тима на Хърватия след обрат с 3:1 (-23, 23, 20, 18).

Двубоят се игра в зала "Арена ди Монца" в родния град на италианския треньор на българския тим.

"Чувствам се като у дома си. Моят роден дом е на десет минути от хотела ни. Наистина е много емоционално за мен. Много съм горд от отбора, който селектирах, и че имам привилегията да водя България", коментира в аванс Мичели.

По време на самия мач наставникът - както и всички фенове на българския отбор, трябваше да похаби много нерви, преди да си отдъхне с облекчение след последната точка. Във всеки от геймовете съставът ни допускаше тежки психологически и игрови сривове, но за наше облекчение това се оказа фатално само в първия от тях.

В откриващата част националките ни обърнаха резултата от 14:17 до 19:17, но после изпуснаха аванс от 23:20, без да вземат повече нито една точка. В следващите два гейма волейболистките ни съумяха да заличат пасиви от съответно 16:20 и 11:13, преди да довършат съперника с освободена игра в четвъртата част. И в нея обаче не се размина без напрежение в края, когато хърватките отразиха четири мачбола от 10 поредни при 24:14 в наша полза.

Сякаш решаваща роля за самочувствието на отбора ни изигра завръщането в състава на капитана Мирослава Паскова-Кънева. Посрещачката, която от два месеца се възстановяваше от счупена фибула на левия крак, се появи на игрището в края на първия гейм и остана до края.

"Много се радвам, че отново съм с отбора - сподели преди мача Паскова. - Започваме с Хърватия, а именно срещу този съперник се контузих още в първия мач от Лигата на нациите. Вече съм готова да изиграя почти цял мач. Целта ни е да стигнем поне до четвъртфинал."

Над всички в състава на България беше диагоналът Радостина Маринова, която стана и топреализатор в мача с 23 т. (1 ас, 1 блок). Центровете Мира Тодорова (3 аса, 3 блока) и Борислава Съйкова (2 аса, 5 блока) допринесоха съответно с 12 и 11 т. за успеха.

За тима на Хърватия най-резултатни бяха двете блокировачки - Мартина Шамадан с 15 т. (3 аса, 2 блока) и Божана Бутиган с 14 т. (2 аса, 6 блока).

Във втория си мач от Евроволей `23 българският отбор ще се изправи срещу Босна и Херцеговина. Срещата е в четвъртък от 19:00 ч. наше време и ще бъде предавана пряко по спортния ТВ канал "Ринг".