България стартира с тежка загуба на Евроволей 2023 във Варна

Женският ни отбор пък отпадна на 1/4-финалите във Флоренция без да спечели гейм

29 Авг. 2023Обновена
Алекс Грозданов (№11) и Георги Сеганов (№9) наблюдават как Мартин Атанасов на преден план), либерото Теодор Салпаров (вдясно) и Цветан Соколов се хвърлят за топката по време на мача с Испания
CEV

Българският мъжки отбор по волейбол стартира с тежка загуба участието си на европейското първенство във Варна. Селекцията на треньора Пламен Константинов бе надиграна категорично от тима на Испания с 3:1 (17, 21, -21, 19) в първия си мач от гр. В в Двореца на културата и спорта (ДКС).

Испанците (№33 в световната ранглиста) на практика контролираха мача, като само в третия гейм допуснаха леко "събуждане" на нашите. Като цяло обаче противникът имаше по-добри показатели в мача - 52:48 успешни атаки на мрежата, 7:3 аса от начален удар, 23:27 грешки, като само блокадите на мрежата са равни - 7:7.

Най-резултатен от българите в мача бе капитанът Цветан Соколов с 22 т. Александър Николов завърши с 11 (1 ас и 1 блок), Алекс Грозданов с 9 (3 блока), а Денис Карягин с 5. От испанците двама направиха почти половината от общо 93-те точки - Андрес Вийена 24 т. (3 блока) и Жорди Ферагут 21 т. (5 аса и 1 блок).

Следващият мач на националите, които са 30-и в света, е в четвъртък (31 август) срещу състава на Финландия (№ 22), а после следват двубо ис Украйна (№13) на 2 септември, Хърватия (№32) на 3-и и Словения (№8) на 5-и.

Първите 4 отбора в крайното класиране на групата ще играят на 1/8-финалите, които отново ще са във Варна, а съперници "на кръст" ще са първите 4 от гр.D (в нея са Франция, Гърция, Израел, Турция, Португалия и Румъния).

ЖЕНСКИЯТ НИ ОТБОР ОТПАДНА НА 1/4-ФИНАЛ

Българското участие на европейското първенство по волейбол за жени приключи на 1/4-финалите, при това болезнено. Тимът ни беше разгромен във Флоренция с 0:3 (25:11, 25:13, 25:19) от един от фаворитите в турнира - Нидерландия, при това само за 70 минути.

Волейболистките ни и селекционерът Лоренцо Мичели така и не успяха да намерят противодействие срещу превъзхождащия ни физически и ръстово съперник, който e загубил само един гейм от началото на шампионата. Нидерландките обезсърчиха нашия отбор с отлично посрещане и безкомпромисни блокади. За сравнение първата успешна наша блокада бе чак в средата на втори гейм, а първият ас едва в края на същия гейм. Малко по-равностоен бе третият гейм, в който успяхме да отбележим и най-много точки - 19.

Най-резултатна от състава ни беше Радостина Маринова с 10 т., следвана от Елена Бечева - 7 т. За Нидерландия най-много точки (17) отбеляза Джулиет Лохиус.

Все пак българските волейболистки могат да са доволни от представянето си, тъй като не се бяха класирали на 1/4-финал на континентално ниво от Евро `19 насам, а и постигнаха пет победи - над Хърватия, Босна и Херцеговина, Румъния и Швейцария в групата, след това и над Словакия на 1/8-финал. Освен това достигането до тази фаза осигури на България автоматично класиране за следващото европейско първенство, което ще се проведе през 2026 г.