Българка ще играе във II кръг на Australian Open за първи път от 2015 г.

Тенисистка №1 у нас Виктория Томова записа дебютна победа при четвъртото си участие в Мелбърн

15 Яну. 2024
ЕПА/БГНЕС архив

За първи път от 9 години българска тенисистка ще играе във II кръг на откриващия турнир от Големия шлем - Australian Open в Мелбърн. При своето четвърто участие в основната схема настоящата ни първа ракета Виктория Томова (№70 в света) извоюва първата си победа - 6:2, 6:4 срещу американката Кайла Дей (№86).

28-годишната софиянка затвори двубоя за 1:51 ч., след като постигна 27 печеливши удара (2 аса) и направи само 10 непредизвикани грешки (4 двойни) срещу 24 уинъра и 29 грешки на съперничката си. Това беше втори пореден успех за Вики срещу тази тенисистка, след като я елиминира и в квалификациите на подгряващия турнир от категория "WTA 250" в Хобарт, където стигна до 1/4-финалите.

Това е общо четвърта победа за Томова в надпревара от Шлема след трите ѝ спечелени мача на "Уимбълдън" (2018, 2022, 2023). Последната българка, преодолявала I кръг в Откритото първенство на Австралия, пък беше Цветана Пиронкова през 2015 г.

За място в III кръг единствената ни представителка при дамите през 2024 г. ще спори с поставената под №19 Елина Свитолина. Украинката започна участието си с експресна победа срещу получилата "уайлд кард" от домакините Тейла Престън - 6:2, 6:2.

Томова има две загуби от два предишни мача със Свитолина - през 2020 г. в отборния турнир за "Били Джийн Кинг Къп" и през 2022 г. на турнира в Монтерей.