Четвърт век по-късно Англия взе реванш от Германия на „Уембли“

"Трите лъва" сложиха край на кариерата на Льов в Бундестима и са на 1/4-финал срещу Украйна на Евро 2020

30 Юни 2021Обновена
Рахийм Стърлинг (на преден план) и съотборниците му в английския национален отбор ликуват след първия гол във вратата на Германия.

Англия победи Германия с 2:0 в очаквания с най-голям интерес 1/8-финал на европейското първенство по футбол. 25 години след един от най-тъжните дни в историята на "трите лъва" родината на най-популярната игра взе реванш от своя исторически съперник и поне частично заличи горчивия спомен от домакинското Евро `96.

Преди четвърт век Бундестимът елиминира англичаните на 1/2-финал след изпълнение на дузпи и впоследствие триумфира с европейската титла насред техния футболен храм - стария ст. "Уембли". Решаващия пропуск от бялата точка тогава направи Гарет Саутгейт, който по стечение на обстоятелствата днес е селекционер на националния отбор.

На новия ст. "Уембли" в Лондон той, заедно с над 40 000 зрители по трибуните, видя как избраниците му изчакаха търпеливо своите шансове и нанесоха решаващите си удари в самия край на мача. Резултата откри Рахийм Стърлинг в 75-ата мин. със своя трети гол на Евро 2020, а капитанът Хари Кейн сложи точка на спора в 86-ата с първото си попадение на шампионата.

⏰ RESULT ⏰

🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿 Sterling & Kane net as England reach the quarter-finals 🎉
🇩🇪 Germany lose in the round of 16 at a major tournament for the first time.

🤔 Fair result at Wembley Stadium?#EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 29, 2021

Германците пропиляха най-чистото си положение при 1:0 в 81-вата мин., когато Томас Мюлер излезе фронтално сам срещу вратаря Джордан Пикфорд, но изстрелът му с десния крак прати топката на сантиметри покрай страничната греда. Пропуски пред английската врата до края направиха още Кай Хаверц и Леон Горецка, което окончателно обезкуражи германския треньор Йоахим Льов.

За 61-годишния наставник, извел "маншафта" до четвърта световна титла през 2014 г., това се оказа последният мач в кариерата му начало на националния отбор. Още преди началото на шампионата Льов беше обявил, че след Евро 2020 ще освободи поста и след 15 години начело ще предаде щафетата на бившия си помощник Ханзи Флик.

На 1/4-финалите Англия ще срещне Украйна. В последния двубой от първата фаза на елиминациите съставът на Андрий Шевченко надделя над фаворизирания тим на Швеция с 2:1 след продължения. Мачът на ст. "Хемпдън Парк" в Глазгоу беше решен в добавеното време след 120-ата минута, когато с глава се разписа резервата Артьом Довбик.

⏰ RESULT ⏰

🇺🇦 Zinchenko & Dovbyk net as Ukraine book their place in the quarter-finals
🇸🇪 Sweden exit at the round of 16 stage#EURO2020

Преди това двата тима си размениха по един гол още през първото полувреме. Украинците откриха резултата със страхотен диагонален изстрел на Олександър Зинченко в 27-ата мин., а шведите изравниха чрез Емил Форсберг в 43-тата.

За нападателя на "тре кронур" попадението беше четвърто от началото на Евро 2020 и той се изравни на второ място в голмайсторската листа с Патрик Шик (Чех) и Карим Бензема (Фр). От тримата участие в турнира на 1/4-финалите продължава само чехът, който има шанс да настигне лидера Кристиано Роналдо (Пор) с неговите 5 гола.

Освен с двете отбелязани попадения, редовното време и продълженията ще се запомнят и с общо четири греди, които двата тима уцелиха. В 98-ата мин. шведите останаха с човек по-малко, след като консултация с ВАР промени жълтия картон на Маркус Даниелсон на директен червен картон заради много грубо влизане в краката на Артьом Беседин.