Томова пак не успя да подобри личния си рекорд в Големия шлем

06 Юли 2023Обновена
Григор Димитров удържа финалното си подаване, макар да пропусна шест мачбола.
Eurosport стопкадър

Бившият 1/2-финалист Григор Димитров се класира за III кръг на "Уимбълдън" едва за пети път в кариерата си и за първи път след 6-годишна пауза. Най-добрият български тенисист, поставен под №21 в схемата на най-престижния турнир от Големия шлем, постигна днес втората си поредна 3-сетова победа в "Ол Ингланд клъб" - 6:3, 6:4, 6:4 срещу беларусина Иля Ивашка.

Началото на двубоя на корт №3 съвсем не предвещаваше толкова категоричен успех за 32-годишния хасковлия. Григор допусна пробив още в откриващия гейм на мача и впоследствие изостана с 1:3. Повратният момент дойде в близо 12-минутен шести гейм, в който Димитров се пребори да върне брейка и така постигна психологически прелом, довел серията му до пет поредни гейма.

Във втория сет бившият №3 в света реализира пробив в третия гейм и не даде нито един брейкбол на съперника си.

В третата част българинът поведе с пробив в седмия гейм, но не можа да го затвърди и Ивашка изравни при 4:4. Димитров обаче взе и следващото му подаване и съумя да затвори двубоя, макар да пропусна шест мачбола (включително три поредни при 40:0) и да му се наложи да отразява нова точка за връщане на пробива.

При първото си участие на 1/16-финалите от 2017 г. Димитров ще се изправи срещу №10 в схемата Франсис Тиафоу (САЩ), който спря квалификанта Доминик Щрикер (Швейцария) със 7:6 (11), 6:4, 6:2. Българинът и американецът имат три предишни официални мача, в които нашият тенисист постигна две победи, но американецът спечели последната среща - на Australian Open през 2019 г.

Това е 13-ото участие на Григор Димитров в Откритото първенство на Великобритания, като той е стигал по-напред от III кръг само два пъти - през 2014 г. (1/2-финал) и 2017 г. (1/8-финал).

ПРИ ЖЕНИТЕ

По-рано днес Виктория Томова приключи участието си на "Уимбълдън" във II кръг. Най-добрата българска тенисистка загуби от участващата с "уайлд кард" англичанка Кейти Боултър в три крайно разнопосочни сета - 0:6, 6:3, 3:6.

В първата част на корт №12 в лондонския "Ол Ингланд клъб" първата ни ракета (№99 в света) игра много разконцентрирано и загуби всичките си сервис геймове, като същевременно не стигна до нито един брейкбол в подаването на съперничката си.

Томова стартира по-уверено втория сет и поведе с 2:0 гейма, но веднага допусна пробив. Все пак след нов брейк за 5:3 софиянката успя да изравни общия резултат на 1-1.

За съжаление, Вики не можа да задържи момента и се пропука още при първия си сервис в решаващата част. Тя така и не получи шанс за връщане на брейка и макар в края да отрази два мачбола, представителката на домакините (№89 в ранглистата) триумфира след 1:42 ч. битка.

Така 28-годишната Томова отново не успя да подобри личния си рекорд в турнир от Големия шлем с първо достигане до III кръг. Всъщност Откритото първенство на Великобритания е единственият "мейджър", на който българката е постигала победа в основната схема - при всяко от трите си участия (2018, 2022, 2023).

На другите три надпревари от класическата четворка Вики има общо седем участия и седем загуби в I кръг - на Australian Open (2018, 2022, 2023), "Ролан Гарос" (2022, 2023) и US Open (2020, 2021).

ПРИ ДЕВОЙКИТЕ

Йоана Константинова загуби в I кръг на квалификациите при момичетата до 18 г. на Откритото първенство на Великобритания. 16-годишната българка отстъпи с 4:6, 4:6 пред поставената под №8 в пресявките Аланис Хамилтън (САЩ).

Така България ще бъде представена от общо четирима талантни в основните схеми при юношите и девойките на "Уимбълдън". При момчетата Илиян Радулов е под №4 в схемата, а Адрияно Дженев - под №12. При момичетата ще играят Ива Иванова и Росица Денчева, а заради контузия Елизара Янева отказа участие.