Българската федерация по биатлон (БФБ) трябва да възстанови 98 129 лв. на министерството на младежта и спорта. Средствата са отпуснати по договор от януари за участие на наши състезатели в международни състезания, но липсва надежден отчет за изразходването им от страна на БФБ.
Това обяви спорният министър Радостин Василев чрез съобщение в профила си във "Фейсбук". От публикацията му става ясно, че президентът на федерацията Екатерина Дафовска е била информирана за откритите нарушения вчера.
Изброени са няколко разминавания в сумите, за които БФБ е кандидатствала, а впоследствие е похарчила за отделните състезания. Най-смущаващо изглеждат отчетените от федерацията 46 377,20 лв. за участие в световното първенство за младежи и девойки в Солт Лейк Сити (18 февруари - 3 март), тъй като въпросното състезание въобще не е било включено в одобрения от държавата проект за финансиране.
Също така министърът съобщава, че липсва отчет за целево отпуснати общо 38 000 лв. - за Световната купа в Руполдинг (20 000 лв.) и за европейското първенство в Арбер (18 000 лв.).
"Проектът, с който федерацията е кандидатствала, е подаден на 05.01.2022 г. и се отнася за дейности със срок на изпълнение до 30.01.2022 г. Впечатление прави финансовият отчет, който федерацията е подала в ММС. Същият е подписан от счетоводителя и от името на председателя - упълномощения генерален секретар на сдружението г-н Васил Сивков. Лицата декларират, че сумите по финансовия отчет трябва да съответстват на одобрените суми в проекта, което в действителност не е така.
Заради тези нарушения БФБ следва да възстанови получената сума в пълен размер, ведно със законната лихва, считано от датата на изплащането им от ММС (26.01.2022 г.). Централата трябва да направи това в 10-дневен срок. В случай на неизпълнение на задължението в посочения срок, ММС ще предприеме действия за възстановяване на дължимата сума по съдебен ред", пише Василев.
В заключение спортният министър заявява, че ще бъде стартирана "цялостна проверка" на федерацията по биатлон, както и на "други организации, притежаващи спортна лицензия и получили средства от държавния бюджет".
Реакция от председателя на БФБ
Часове след "Фейсбук" съобщението на министъра председателят на БФБ Екатерина Дафовска представи своята гледна точка. В интервю за радио "Дарик" тя заяви:
"Няма никакви пари, които да липсват. Дори има изразходени повече от тези средства, за да приключи нормално един сезон в нашия спорт. Не разбирам защо трябва пред медиите да се коментира, а не може да стане на административно ниво да коментира. Има всякакви документи във федерацията. Проблемът е, че не може да се чуваме и имам отказ от среща. Той ме насочва към заместник-министъра Харизанов. Досега не съм имала случай да няма никаква комуникация с министър. Пробвах контакт с него от декември. Имам няколко разговора с него, но не можахме да се срещнем в Пекин. След като се прибрах, научих, че други хора са успели да направят срещи с него, а на мен досега ми се отказва такава среща."
Дафовска визира бившия член на УС на БФБ Мария Манолова и един от най-успешните ни биатлонисти в историята Красимир Анев, които в последните месеци и години открито се превърнаха в опозиция на настоящото ръководство. Също така тя директно заяви, че служител на ММС работи срещу федерацията по биатлон.
"Няколко пъти казах, че има един човек, който е работил във федерацията и сега е в министерството. Явно добре настройва точните министри, които да вземат едната страна, а не отсрещната. Нямам друго обяснение освен бившата финансистка, която работи там и която се забърка надълбоко в биатлона, а сега дава информация само от едната страна на министрите", заяви шефът на БФБ.
В случая става дума за Кристина Начева, бивш счетоводител на федерацията по биатлон и настоящ финансов контрольор в спортното министерство.
"Сега" припомня:
Задочният онлайн спор между Радостин Василев и Екатерина Дафовска започна постепенно да ескалира още от началото на годината. Първо олимпийската шампионка от игрите в Нагано `98 обвини ММС, че заради забавеното финансиране за 2022 г. в биатлона "карат на мускули и заеми".
След това министърът съобщи, че БФБ не е включена за разглеждане от експертна комисия заради "установени задължения към НАП". Но пък шефът на федерацията контрира, че тази информация е стара и дългът към приходната агенция всъщност е погасен. За да се стигне до настоящия ход на държавата, който явно само ще доразпали все по-откритата вражда.