Григор Димитров се пребори храбро за втория си финал през 2024 г.

Българският топ тенисист осъществи обрат на 1/2-финалите в Марсилия

10 Февр. 2024
Григор Димитров хвърли много пот в мача срещу Карен Хачанов, за да пробие до финала на "АТР 250" в Марсилия.

Григор Димитров ще играе за титлата на тенис турнира в Марсилия (Франция, €724 015). Поставеният под №2 българин се класира за финала на надпреварата от категория "АТР 250", надделявайки храбро над №3 в схемата Карен Хачанов след обрат с 6:7 (3), 6:4, 7:6 (5) в тричасов двубой на централния корт.

Първата ни ракета (№13 в света) влезе разконцентрирано в двубоя и след много слаб откриващ сервис гейм бързо изостана с пробив. Димитров пропусна брейкбол в 4-тия гейм, а в 9-ия трябваше да отразява два сетбола за съперника си на собствено подаване. След като се справи, Григор извърши още по-голямо геройство, връщайки пробива в момента, в който руснакът сервираше за сета при 5:4.

За съжаление българинът не успя да пренесе психологическата инерция и в тайбрека, в който допусна два минипробива в края и Хачанов затвори частта при третата си възможност след 66 минути битка.

Във втория сет Димитров проби още в 1-вия гейм, но допусна рибрейк в 6-ия за равенство 3:3. Още в 7-ия гейм обаче Григор нанесе нов удар в подаването на противника си, а в 8-ия отрази точка за второ връщане на пробива и впоследствие изравни общия резултат на 1-1 с втория си сетбол.

Единствената точка за пробив в решаващата част беше пропусната от 32-годишния хасковлия в първия гейм, което доведе до неизбежен втори тайбрек. В него нашият топ тенисист пръв допусна минибрейк, но после два пъти взе сервиса на Хачанов и при 6:4 т. стигна до два мачбола. Първият беше спасен с късметлийски ретур на руснака, отклонил топката от филето на мрежата, но при втория Григор сложи точка на двубоя с нов минипробив след 2:57 ч. игра.

"В първия сет той ме надигра. Правех много грешки. Ядосвах се на себе си. Непрекъснато бях догонващ - коментира българинът в ТВ интервюто на корта. - Но продължих да се боря. Беше страхотна психологическа битка. Не се отказах до края. Щастлив съм, че съм на финал. Това е важно за мен. Този мач беше също важен, защото не играх най-добрия си тенис, но успях да спечеля."

Другият претендент в мача за трофея ще бъде французинът Юго Умбер, който в първия 1/2-финал детронира миналогодишния шампион Хуберт Хуркач (Полша) с 6:4, 6:4. Мачът между Димитров и Умбер ще бъде трети в съперничеството им в тура на АТР след две победи за българина. Григор има и един служебно спечелен мач срещу този съперник заради негово отказване с травма преди двубоя.

"Разбира се, очаквам публиката да е срещу мен. Но сега им благодаря, че останаха до края и се наслаждаваха. Утре ще се видим отново", обърна се Григор към феновете в Марсилия.

За най-добрия български тенисист това ще бъде втори финал през 2024 г., след като той вече спечели титлата на турнира в Бризбън (Австралия) в началото на януари. Общо това ще е 19-и финал в кариерата на бившия №3 в света, който има общо 9 титли във визитката си.

Финалът в Марсилия е в неделя от 16:30 ч. наше време и ще бъде излъчван пряко по платения канал "Макс спорт 1".