Григор Димитров спаси два мачбола и се класира на 1/2-финал

Тенисист №1 на България осъществи героичен обрат в III сет срещу 26-годишен нидерландец

07 Яну. 2022Обновена
Григор Димитров е разперил триумфално ръце, след като тъкмо е поздравил Ботик ван де Зандсхулп на мрежата след последната точка в драматичния 1/4-финал на "Род Лейвър Арина" в Мелбърн.
TWITTER

Григор Димитров осъществи втори пореден обрат на тенис турнира в Мелбърн (Авл) и се класира за 1/2-финалите на надпреварата от категория "АТР 250". Във втория си мач на сингъл за 2022 г. най-добрият български тенисист (№28 в света) спаси два поредни мачбола и надделя над Ботик ван де Зандсхулп (Нид) с 6:7 (5), 6:0, 7:5 след почти 3-часова битка на централния корт "Род Лейвър Арина".

В I сет намиращията се на 57-о място в ранглистата Ван де Зандсхулп първи стигна до пробив, взимайки подаването на Димитров при втората от две поредни възможности в 5-ия гейм. Поставеният под №3 българин обаче осъществи моментален рибрейк и равенството се задържа до края частта, след като Григор пропусна да реализира още два брейкбола в 8-ия гейм.

В тайбрека нашият тенисист загуби четвъртия си гейм и изостана с 3:5 т., но впоследствие върна минипробива и изравни на 5:5. При 5:6 т. хасковлията отново имаше сервис за изравняване, но загуби разиграването и сетът приключи в полза на нидерландеца след 1:06 ч.

Тенисист №1 на България Григор Димитров (№28 в света) се класира за 1/4-финалите на турнира от категория "АТР 250" в Мелбърн (Авл, $521 000). В първия си мач на сингъл за 2022 г.

Втората част продължи само 28 минути, след като Димитров проби всяко подаване на Ван де Зандсхулп и не му даде нито един брейкбол.

За съжаление бившият №3 в света не съумя да задържи инерцията и не се възползва веднага от психологическото преимущество, което получи след сетa на нула. В решаващата част 26-годишният нидерландец реализира пробив при първия шанс, който получи - 6-ия гейм, и го затвърди за 5:2.

Въпреки това Григор демонстрира своята непримиримост дори когато бе опрян до стената. При 5:3 съперникът му сервираше за мача и стигна до два мачбола при 40:15, но и двата бяха отразени по хладнокръвен начин от първата ни ракета.

Повратният момент дойде в 11-ия гейм на III сет, продължил над 18 минути и донесъл на Димитров втори пореден пробив след 9 преминавания през равенство, 5 спасени геймбола и 4 пропуснати брейкбола. При 6:5 в своя полза Григор отрази две точки за връщане на пробива и затвори двубоя с първия си мачбол след 2:47 ч. на корта.

"Искам да изкажа специална благодарност на публиката. Толкова сте добри - обърна се българският топтенисист към феновете на "Род Лейвър Арина", сред които и обичайната колоритна агитка с националния трибагреник. - Всеки път, всяка година... Вече 12 години поред съм тук и става все по-хубаво и по-хубаво. Не знам какво друго да кажа, освен че съм признателен за цялата тази подкрепа. И аз ви обичам! Благодаря ви много!

На 1/2-финалите утре сутрин Григор Димитров ще се изправи за първи път в кариерата си срещу квалификанта Максим Креси (САЩ), който по-рано днес се справи с Хауме Мунар (Исп) със 7:6 (3), 6:4. За другото място във финала ще спорят водачът в схемата Рафаел Надал (Исп) и Емил Руусувуори (Фин).

Двубоят между 30-годишния българин и 24-годишния роден във Франция американец трябва да започне не преди 5:30 ч. наше време в събота сутрин. Испанецът и финландецът пък трябва да излязат на корта в последния мач за деня на "Род Лейвър Арина" около 12:00 ч. по обед у нас.

Highlights from a stunning match between Dimitrov and Botic in Melbourne! SUBSCRIBE to our channel for the best ATP tennis videos and tennis highlights: http...