С гръмка победа българските волейболистки си запазиха мястото във VNL

Нашите направиха обрат срещу Полша в последния мач от груповата фаза

03 Юли 2022
ФИВБ

Женският национален отбор по си подпечата оставането в Лигата на нациите (VNL) и догодина, след като постигна четвъртrs ir wimen в нея този сезон. Селекцията на треньора Лоренцо Мичели постигна гръмка победа след обрат срещу състава на Полша - 3:1 (-22, 13, 17, 22) в столичната "Арена Армеец". Това бе последният мач за българките в груповата фаза на Лигата.

Българският тим отстъпи в първия гейм с 22:25. Последваха две зашеметяващи части, спечелени на 12 и 17, а в четвъртата нашите излязоха с 4 т. напред в резултата към края и спокойно затвориха мача. Това е втората им победа в софийския минитурнир след тази над състава на Доминиканската република (в другите два мача българките отстъпиха пред вече класиралите се за финалния турнир Италия и Бразилия).

Нашият тим имаше категорично предимство при успешинте атаки (59:48) и допуснатите грешки (19:28), а същевременно и двата състава направиха по 8 успешни блокади и по два аса от сервис.

Най-резултатна за успеха тази вече бе Мария Йорданова с 22 т. (2 на блокада), а с двуцифрен актив завършиха още Нася Димитрова с 15 (4 блока и един ас) и Силвана Чаушева с 11 (един блок). За полякините се отличиха Оливия Розански с 19 и Александра Грика с 10 т.

След този успех отборът на България си осигури оставане в Лигата и догодина. Прекият съперник на нашите - тимът на Белгия, също постигна победа в победи на турнира в Канада японкте с 3:2 гейма и добави две точки към актива си, докато успехът над Полша с 3:1 носи дава три.

По този начин България и Белгия завършиха с по 4 победи във VNL, но нашите са с повече точки - 12 срещу 8 на Белгия (преди последният мач в групите - Нидерландия - Канада, отборът ни е 13-и сред 16-те участници, като нидерландките могат да го изместят с една позиция надолу).

Оставане в елита бе основната задача на нашия тим, който попадна в престижния турнир след отстраняването на отбора на Русия заади войната срещу Украйна.

На 13 юли пък са 1/4-финалните мачове от заключителния турнир в тазгодишното издание на VNL. Шампонът ще бъде определен на 17-и.