Медия без
политическа реклама

И на Мондиал `22 Аржентина се бори с "Проклятието от Тилкара"

Меси и компания трябва да извоюват още три победи в Катар, за да разбият 36-годишния мит

ЕПА/БГНЕС
Капитанът Лионел Меси и съотборниците му са на три крачки от разваляне на "Проклятието от Тилкара". През годините обаче тимът е бил и по-близо.

Тегне ли прокоба свише над аржентинския национален отбор по футбол? Мнозина вярват, че причината вече 36 години "гаучосите" да не успяват да спечелят световната титла за трети път след 1978 и 1986 г. е "Проклятието от Тилкара".

Историята за пореден път бе възкресена по време на Мондиал `22 в Катар, където засега Лионел Меси и компания опровергават суеверията и вървят уверено напред, като вече са на 1/4-финал. Но все пак, за да стигнат до върха, са им необходими още три победи и докато не ги извоюват, вероятността да бъдат застигнати от "проклятието" е налице. А как започва всичко?

Под ръководството на легендарния треньор Карлос Билардо аржентинците се класират за Мондиал `86 в Мексико. През януари въпросната година отборът провежда 10-дневен подготвителен лагер в малкото градче Тилкара в северната провинция Хухуй. То се намира на 2460 м надморска височина и това ще помогне за аклиматизацията на играчите в Мексико сити (2240 м).

С отбора не са двете най-големи звезди - Диего Марадона и Даниел Пасарела, които не са пуснати от своите клубове. Отсъстват и много други от разширения списък на Билардо и всъщност селекционерът успява да заведе в планината само 14 национали.

В Тилкара, който е разположен на границата с Боливия, се намира църквата на блажената сеньора Росарио, където няколко футболисти от тима на Аржентина редовно ходели да отправят молитвите си. Смята се, че пред иконата на Богородица от Копакабана те обещават, че ако "гаучосите" успеят да спечелят световната титла на Мондиал `86, целият отбор ще се върне в Тилкара,

 

за да благодари на Дева Мария и на местното население,

 

че ги е приютило.

Както е добре известно, на турнира няколко месеца по-късно аржентинците триумфират като шампиони. По пътя се случват Божията ръка и Гола на века (и двете дело на Марадона в 1/4-финала срещу Англия), а "албиселесте" не губят нито един мач и вдигат купата.

Само че в продължение на много години след финала на ст. "Ацтека" играчите на Аржентина така и не се завръщат в Тилкара. Поради което и до ден-днешен се смята, че над отбора виси проклятие, което му пречи да спечели отново световното първенство.

Оттогава аржентинците два пъти стигат до финала и два пъти го губят, при това с един и същи резултат срещу един и същи съперник - 0:1 срещу Германия в Италия през 1990 г. и в Бразилия през 2014 г. Паралелно южноамериканците печелят други четири значими трофея - три пъти Копа Америка (1991, 1993, 2021) и веднъж Купата на крал Фахд (предшественика на Купата на конфедерациите на ФИФА - през 1992 г.).

За известно време историята за "Проклятието от Тилкара" е позабравена, но бива съживена точно 20 години по-късно. През 2006 г. преди световното в Германия тогавашният президент на аржентинската футболна федерация Хулио Грондона изпраща в градчето реплика на шампионската купа с надпис: "От аржентинския футбол

 

за Богородица от Копакабана с вечна благодарност за благословията,

 

която помогна на Аржентина да спечели Мондиал `86". Но напразно.

Преди първенството в Южна Африка през 2010 г. пък е създадена онлайн петиция, която набира хиляди подписи с призив шампионите от 1986 г. да се съберат в Тилкара. Чак след една година откликват двама от носителите на трофея - Серхио Батиста и Хосе Луис Браун, които предлагат да изпратят на Дева Мария фланелка на националния отбор. През 2011 г. двамата посещават инкогнито църквата с надежда да развалят проклятието, но явно не успяват, тъй като още на следващия турнир аржентинците отново губят финала.

В навечерието на световното в Русия през 2018 г. дори "Кока-Кола" включва историята в своята рекламна кампания и завежда осем играчи от шампионския отбор в Тилкара, превръщайки аржентинското градче в едно от общо 91 места в 51 страни по света като част от глобалната обиколка на трофея. Заедно с купата там пристигат Хосе Луис Браун, Оскар Гаре, Нери Пумпидо, Карлос Тапия, Ектор Енрике, Серхио Батиста, Хулио Олартикоечея и Рикардо Джусти, които даже изиграват демонстративен мач пред местното население.

След шумната визита у аржентинците се заражда надеждата, че Мондиал `18 може да донесе така бленувания успех. Уви, това отново не се случва и "гаучосите" отпадат на 1/8-финалите от Франция - чийто тим по ирония на съдбата впоследствие печели трофея в Москва.

А сега, разбира се, всички погледи - и аржентински молитви, са отправени към Катар.

BRAND EXPERIENCE & ACTIVATION: BronzeDAVID, Buenos AiresCOCA-COLA

 

ИМА ЛИ ВЪОБЩЕ ПРИЧИНА ЗА "ПРОКЛЯТИЕ"?

Всъщност и до днес не е съвсем ясно дали ли са аржентинските футболисти през 1986 г. обет пред Дева Мария или не. Самите играчи и треньорът отричат, местните уверяват, че е истина.

Съществуват различни версии на историята. Футболистите и селекционерът Карлос Билардо (вече на 84 г.) твърдят, че това е градска легенда. По време на посещението си в Тилкара през 2018 г. вратарят Нери Пумпидо заявява твърдо: "Нищо не сме обещавали. Връщаме се тук, за да изразим своята благодарност."

Карлос Тапия пък предлага съвсем различен сюжет: "Не е имало никакви обещания, свързани с Тилкара. Тогава ние казахме, че в случай на титла в Мексико ще отидем при Богородица от Лухан (град на 68 км северозападно от Буенос Айрес) и точно това направихме. От "Кока-Кола" ни предложиха да се включим в обиколката на трофея в Аржентина преди световното в Русия и така се оказахме в Тилкара. Осем шампиони дойдохме тук, за да видим дали ще спечелим отново купата, а също и защото имаме спомени от тук. Посетихме някои хора, които ни помагаха през 1986 г. Искахме да изглежда мило, да изпълним обещанието, за което всички говорят, за да може Аржентина отново да стане световен шампион. Но в действителност не е имало никакво обещание."

Преди Мондиал `14 Карлос Билардо също говори по темата: "Звънят ми откъде ли не и на всички казвам, че не е имало такова нещо. Да, ходехме вечер в местната църква, там беше свещеникът уругваец. Но нито аз, нито футболистите сме обещавали каквото и да било. Когато аз обещая нещо, непременно го правя. Даже се обаждах на няколко играчи, за да ги питам да не би те да са обещавали нещо. Всеки отговори отрицателно. С удоволствие бих отишъл там, но не е възможно да заведем 40 души, както на някои им се иска."

Само че жителите на Тилкара са напълно убедени, че обещанието на аржентинските национали е факт. Сара Вера, която е помагала на отбора по време на пребиваването му в града преди 36 години, разказва: "Треньорът ми обеща лично на мен: Ако спечелим световното първенство, ще се върнем и на колене ще благодарим на Дева Мария."

Друг местен - Давид Гордийо, с когото разговарят авторите на документален филм през 2018 г., потвърждава: "Футболистите тогава казаха: "Ако Богородица е толкова чудодейна, ще я помолим да ни помогне на световното първенство, а ние ще ѝ се отблагодарим за това." Това беше направено в неформална обстановка. Оттогава минаха 32 години, но те така и не се завърнаха. Всеки от нас е убеден, че точно заради това националният отбор вече не може да спечели световната титла."

Още по темата