Играч от Първа лига вкара исторически гол на Евро 2024

Нападателят на "Лудогорец" Квадво Дуа се разписа за пръв път за Швейцария при победата над Унгария

15 Юни 2024
Нападателят на "Лудогорец" Квадво Дуа (вдясно) бележи гола си във вратата на Петер Гулаши по време на мача от група А в Кьолн.

Нападателят на "Лудогорец" Квадво Дуа вкара попадение с добавена стойност за Швейцария при победата с 3:1 над Унгария в група А на европейското първенство по футбол.

Той се разписа още в 12-ата мин. на мача в Кьолн, като това бе и първият му гол за Швейцария. За целта му трябваха само 59:33 мин. игра за националния отбор, тъй като той дебютира дни преди Евро 2024 - при успеха с 4:0 над Естония на 4 юни, когато игра до почивката.

Това обаче беше първо попадение на футболист от българския шампионат на европейско първенство. До момента за България на континентален шампионат са вкарани общо 4 гола от само двама играчи - Христо Стоичков вкара три пъти на Евро 1996, като тогава бе играч на "Парма", а Мартин Петров се разписа при 1:2 от Италия на Евро 2024, а тогава той бе във "Волфсбург".

Иначе второто попадение за Швейцария вкара Михел Ебишер с далечен шут в 45-ата мин. След почивката унгарците натиснаха в търсене на изравняване, но успяха само да намалят чрез Барнабаш Варга в 66-ата мин. след чудесна асистенция на Доминик Собослай. За последния остана малкото успокоение от факта, че стана най-младият капитан в историята на европейските първенства. Халфът на "Ливърпул" изведе унгарците с лентата на 23 години, 7 месеца и 21 дни.

Швейцарците успяха да се възползват от оголването на унгарския тим в последните минути и Бреел Емболо отбеляза за трети път в 3-ата мин. на допълнителното време, когато нападателят на "Монако" се възползва от грешка на Вили Орбан (РБ, Лайпциг).

В следващите си мачове на 19 юни Швейцария ще играе срещу Шотландия, а Унгария ще има много трудна задача да запази шансове в турнира, тъй като ще излезе срещу домакина Германия.