Канада шокира със световна титла на 4х100 м насред САЩ

Американските спринтьорки пък лишиха суперфаворита Ямайка от златото при жените

24 Юли 2022
Андре де Грас е разперил триумфално ръце, след като е пресякъл финалната линия преди последния пост в тима на САЩ Марвин Брейси (вдясно) и е подпечатал световната титла на Канада.

Канада сензационно спечели световната титла в щафетата на 4х100 м в предпоследния ден от шампионата на планетата по лека атлетика в Юджийн (САЩ). Във финала тази нощ квартетът на "кленовите листа" победи не кого да е, а тимът на домакините, които окупираха цялата почетна стълбичка в индивидуалното състезание на късия спринт.

В състав Аарън Браун, Джером Блейк, Брендън Родни и Андре де Грас канадците финишираха за 37,48 сек., което е нов национален рекорд и най-добър резултат в света за 2022 г. Американците, за които бягаха Крисчън Коулман, Ноа Лайлс, Илайджа Хол и Марвин Брейси, останаха втори с време 37,55 сек.

Любопитното е, че в четворката на САЩ не бяха включени световният шампион на 100 м Фред Кърли, както и бронзовият медалист Трейвон Бромел. Участва само сребърният медалист Брейси.

На трета позиция се нареди отборът на Великобритания - Джона Ефолоко, Жарнел Хюз, Нетанийл Мичъл-Блейк и Рийс Прескод финишираха за 37,83 сек.

⭐️ Follow us on Twitter - https://twitter.com/WorldAthletics ⭐️⭐️ Follow us on Facebook - https://www.facebook.com/WorldAthletics/ ⭐️⭐️ Follow us on Instagra...

Домакините на ст. "Хейуорд Фийлд" в Орегон все пак имаха повод за радост в женската щафета на 4х100 м. Тимът на САЩ извоюва световната титла, след като Мелиса Джеферсън, Аби Стайнър, Джена Прандини и Туаниша Тери пробягаха дистанцията с ново най-добро постижение в света за сезона - 41,14 сек.

Втори в драматичния финал останаха абсолютните фаворитки от Ямайка, в чийто състав бяха трите живи легенди, обрали медалите в индивидуалното състезание на световното първенство - Шели-Ан Фрейзър-Прайс, Шерика Джаксън и Илейн Томпсън-Хера. Заедно с Кемба Нелсън те финишираха за 41,18 сек. и се примириха със сребърните медали.

Трети се наредиха спринтьорките на Германия - Татяна Пинто, Александра Бургхарт, Гина Люкенкемпер и Ребека Хаазе бягаха за 42,03 сек.