Вчерашното вписване на Михаил Касабов в Търговския регистър като представляващ БФС бе прието като голям успех и гаранция за прозрачно провеждане на изборите за нов президент на организацията. Това обаче се оказа всъщност една малка победа в продължаващата мръсна битка преди конгреса на 15 март.
Актът на вписване на Касабов вчера се е състоял, защото не е постъпила жалба в Търговския регистър (ТР) срещу заявеното писмено намерение на БФС да го впише до крайния указан срок - вторник (23 януари).
"Сега" научи, че четирите жалби, подадени в Софийски градски съд (СГС) от членовете на Изпълкома Емил Костадинов, Йордан Лечков, Румян Вълков и Димитър Георгиев, са нямали отношение към вписването на Касабов в ТР, а към начина, по който е избран за и.д. президент на БФС. Няма и как да касаят въпросното вписване, тъй като до момента в СГС има определени само съдии по тези жалби, но делата не са разгледани все още. А в същото време вписването на Михаил Касабов в ТР вече е факт.
По всичко личи, че разковничето на въпросните жалби е липсата на писмен отказ на първия вицепрезидент Емил Костадинов да поеме функциите на Борислав Михайлов след оставката на последния на 27 ноември м.г., както и изрично заявяване Касабов да бъде вписан в ТР.
След заседанието на Изпълкома тогава изпълнителният директор на БФС Борислав Попов заяви: "Г-н Костадинов по устав е временен президент, но се отказа и със задачата бе нагърбен г-н Касабов." Явно обаче отказът е бил само устен, т.е. не е вписан в протокола. И именно от това са се възползвали четиримата членове на Изпълкома, за да сезират Софийския градски съд. Нищо че в протокола от следващото заседание - на 6 декември м.г., е видно, че за определянето на Михаил Касабов като и.д. президент са гласували 13 от членовете (включително и четиримата недоволни), а единственият въздържал се е самият Касабов.
Самият и.д. президент бе изненадан от наличието на жалбите, защото заяви пред "Дарик радио": "Странна ми е тази метаморфоза на колегите ми от 27 ноември до днес, но този петък (б. р. - на 26 януари) на заседанието на Изпълкома ще ги попитам за мотивите им, за да мога да оправя грешките си, които според тях съм направил, и да получа отново тяхното доверие. Ще искам да коригирам това, от което те са недоволни, за да спечеля отново доверието, което те ми оказаха на 27 ноември. Тогава получих единодушна подкрепа, всички бяха твърдо за мен, а сега Емил Костадинов, Румян Вълков, Димитър Георгиев и Йордан Лечков искат моето невписване в Търговския регистър като временно изпълняващ длъжността президент на БФС."
От думите на Касабов обаче явно проличава, че той очевидно не е запознат с мотивите на жалбите. Но пък проличава учудваща увереност в действията от страна на Йордан Лечков, при това вече след вписването на Касабов в ТР като представляващ БФС. "Това е самосиндикална проява, без решение на Изпълкома. Колективният орган е Изпълкомът. Няма решение на Изпълкома Михаил Касабов да бъде вписван като президент. Той е нарушил правилника на футболната федерация и ще си понесе последствията", заяви Лечков пред БНТ, имайки предвид, че Касабов сам е подал заявлението за вписването си, без одобрение от Изпълкома.
И тук идва най-любопитният момент. Оказва се, че сходна схема е използвана и при предишната оставка на Борислав Михайлов - през октомври 2019 г. Дни след това, в началото на ноември, Лечков подава жалба срещу вписването на Михаил Касабов също като и.д. президент. Претенциите на бившия кмет на Сливен са, че по право той е трябвало да бъде посочен за и.д. след оставката на Михайлов (б. р. - тогава Лечков се водеше първи вицепрезидент, преди да бъде заменен от Емил Костадинов след скандал с колегите си от Изпълкома именно заради тези жалби). Тогава Лечков използва точно такъв мотив - че не се е отказал писмено от правото си да бъде и.д. президент, не е подавал и писмена оставка.
Целта на въпросните жалби до съда е ясна - да се бави провеждането на конгрес, каквато бе идеята и предишния път. Не е ясно обаче дали този план ще успее. Днес СГС отхвърли една от жалбите, тази на Димитър Георгиев, тъй като бе счетено, че искът е недопустим. А това само показва преследване на някаква цел от жалбоподателя, без съобразяване с правната материя. Ако все пак някоя от останалите жалби успее обаче и вписването на Касабов в ТР бъде отменено и като управляващ БФС бъде върнат Борислав Михайлов, това само би поставило под въпрос провеждането в срок на изборния форум на 15 март и би позволило на сегашното ръководство да управлява за неопределен срок напред в условия на обжалвания. И в крайна сметка би удължило безвремието и затъването на българския футбол.
А въпросната "услуга" на двама от любимците на нацията от световното първенство пред 1994 г., каквито са Йордан Лечков и Емил Костадинов, в полза на трети от "златното поколение" - Борислав Михайлов, единствено може безвъзвратно да компрометира всички тях в очите на българската общественост, която ясно и масово дава да се разбере, че не желае повече това ръководство да управлява БФС.