"Левски" игра достойно, но само "Лудогорец" продължава в Европа

Българският шампион спечели срещу "Аякс" за престиж и ще участва в групите на третия по сила турнир

31 Авг. 2023Обновена
Футболистите на "Левски" Хосе Кордоба (вляво) и Цунами се опитват да спрат пробив на световния шампион в състава на "Айнтрахт" Марио Гьотце по време на двубоя във Франкфурт.

"Левски" игра равностойно срещу "Айнтрахт", но загуби с 0:2 като гост в реванша и отпадна с общ резултат 1:3 от плейофа за място в групите на Лига на конференцията.

"Сините" не показаха и помен от стъписване срещу носителя на трофея в Лига Европа от сезон 2021/22 и 10-ина минути преди края мечтаеха за продължения. В 79-ата мин. обаче най-опасният играч в състава на "Айнтрахт" Марио Гьотце бе изпуснат и подаде на Джесик Нганкам, който откри за домакините.

За "Левски" не остана никакъв избор, освен да търси изравняване и в резултат позволи на тима от Франкфурт да отбележи още веднъж - чрез тунизийския национал Елиес Скхири в 86-ата мин. Преди почивката пък гол на египтянина Омар Мармуш в 25-ата мин. бе отменен заради засада.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на четиримата загинали фенове на "Левски" след първия мач между двата отбора. Фенове на "сините" събраха средства за близките на починалите, докато гледаха реванша на видеостена на ст. "Виваком Арена - Георги Аспарухов". От "Айнтрахт" също направиха голям жест и обявиха, че даряват 1899 евро за семействата на четиримата привърженици.

"Не ни се получи днес, губихме лесно топката. Няма да критикувам нашия отбор, но може би това са нашите възможности на този етап. Мисля, че "Айнтрахт" е по-добрият отбор и трябва да го приемем. Бяха по-бързи, по-добри с топката. Създадоха много ситуации, макар да нямаха чисти. Разчитахме на контраатака през второто полувреме, но не ни се получи да удържим и да влезем в продължения. Бях предвидил смени за тогава, но това е футболът.

Ние играхме още през първото полувреме с дълги пасове, което не беше предвидено от нас. Такава беше нагласата на нашите защитници явно. Не излизахме добре от пресата, бързо се освобождаваха те от топката и не ни се получи просто играта. Това е. Не може винаги да побеждаваш. Въпросът е да запазим играта си и да разчитаме на нашия футбол.

Искам да благодаря на феновете, от името на клуба, отбора. Апелът ни е да продължават, тъй като се целим в шампионата, а там вече сме догонващи.

Очаквах да стигнем толкова напред в Европа. Въпросът е да направим така следващият сезон да бъдем още по-силни. Това е целта и да изградим отбор, който да побеждава", коментира наставникът на "Левски" Николай Костов.

ИСТОРИЧЕСКИ УСПЕХ ЗА "ЛУДОГОРЕЦ"

Шампионът на България "Лудогорец" постигна много престижна победа с 1:0 като гост срещу "Аякс". Това обаче бе реванш от плейофите за влизане в групите на турнира Лига Европа, а нидерландският гранд бе спечелил първия мач с 4:1 и така се класира с общ резултат 4:2.

За разградчани обаче остана удовлетворението, че са успели да спечелят срещу видимо по-класния съперник. Те също така стават първият български отбор, който побеждава "Аякс" като гост.

Мачът бе доста равностоен, а играчите на "Лудогорец" не позволяваха да се стигне до чисти голови ситуации пред вратата, пазена от Симон Слуга. До края на мача домакините така и не успяха да запишат точен удар във вратат, пазена от хърватина.

В 62-ата мин. влезлият минута преди това Доминик Янков подаде отдясно на Матиас Тисера, който пък се появи на почивката. Първият удар на аржентинеца бе спасен от Джей Гортър, но след това вратарят на "Аякс" нямаше какво да направи при добавката на Тисера.

Отпадането на "Лудогорец" не означава край на участието на тима в Европа. По правилника на УЕФА елиминираните в плейофите на Лига Европа се класират директно за групите на третия по сила турнир - Лига на конференцията. Съперниците там ще стана ясни утре, като жребият е от 15:30 ч. българско време.

"Поздравявам играчите, всички изпълниха това, което имахме като план. Напълно заслужена победа. Имахме две чисти ситуации, в които можехме да отбележим още голове. Да победиш такъв гранд като "Аякс" на собствения им стадион и 50-60 хиляди да недоволстват - напълно сме заслужили този успех.

Жалкото е, че допуснахме преди седмица много лесни голове и дадохме много голяма преднина, но всичко е минало. Трябва да вадим поуките и да продължим да работим в положителна посока. Това не е малко - да победиш "Аякс". Това е машина за футбол. Ще го оценим вероятно след време, но е напълно заслужена победа. Поставям тази победа на много челно место в моята кариера. Щом тези играчи могат да победят "Аякс", могат да победят всеки един отбор. Това е един шаблон, с който трябва да държим мотивация", заяви след края треньорът на "Лудогорец" Ивайло Петев.