"Манчестър Сити" пак е шампион на Англия след драма в последния кръг

"Гражданите" заличиха за 5 минути пасив от два гола и спечелиха втора поредна и общо 8-а титла

22 Май 2022
Фенове на "Манчестър Сити" нахлуха на терена след последния съдийски сигнал, донесъл на отбора осмата титла в Англия

"Манчестър Сити" стана шампион на Англия за втори пореден и общо 8-и път след драматична развръзка в последния, 38-и кръг.

Преди него "гражданите" и "Ливърпул" бяха само на точка един от друг, като и двата отбора домакинстваха. Двубоите започнаха изненадващо - "Астън Вила", с треньор легендата на "Ливърпул" - Стивън Джерард, поведе на "Манчестър Сити" в 37-ата мин. след гол на Кеш. Същевременно обаче в Ливърпул резултатът бе 1:1 - "мърсисайдци" допуснаха гол още в 3-ата мин. от гостуващия "Уулвърхямптън" (попадение на Нето), а Садио Мане успя да изравни в 24-ата мин. Така приключиха първите полувремена, което устройваше "Сити", заради по-добрата голова разлика.

След почивката "Астън Вила" нанесе втори удар - 0:2 след гол на Коутиньо в 64-ата. Това даде огромни шансове на "Ливърпул", който натискаше, за да поведе и да се доближи до 20-ата си титла.

"Манчестър Сити" обаче направи магически обрат в разстояние само на 5 минути, като реализира 3 гола - Гюндоган (76-ата), Родри (78-ата) и отново Гюндоган (81-ата), което му гарантира защита на титлата от миналата година и общо 8-и трофей на Англия.

Минути по-късно и "Ливърпул" успя да пробие защитата на "Уулвъхямптън" - 3:1 с попадения на Салах (84-а) и Робъртсън (89-а), но това бе само утешителна 28-а победа на тима в Премиер лигата този сезон.

В крайна сметка "Манчестър Сити" ликува с окончателен актив от 93 т. след 38 мача, а "Ливърпул" остана на второ място с 92.

В Шампионската лига ще играят също така третият и четвъртият - "Челси" (74 т.) и "Тотнъм" (71). За Лига Европа се класираха "Арсенал" (69) и "Манчестър Юн" (58), а в Лига на конференциите ще бъде 7-ият - "Уест Хям" (56).

Резултати от 38-ия кръг: "Арсенал" - "Евертън" 5:1, "Брентфорд" - "Лийдс" 1:2, "Брайтън" - "Уест Хям" 3:1, "Бърнли" - "Нюкасъл" 1:2, "Челси" - "Уотфорд" 2:1, "Кристъл Палаас" - "Манчестър Юн" 1:0, "Лестър" - "Саутхямптън" 4:1, "Ливърпул" - "Саутхямптън" 3:1, "Манчестър С" - "Астън Вила" 3:2, "Норич" - "Тотнъм" 0:5.

От Премиер лигата изпадат последните три в класирането - "Бърнли" (35 т.),  "Уотфорд" (23) и "Норич" (22).