"Хубаво е, че на света има хомосексуалисти. Те оставят красивите жени на нас."
"Всеки, който ме критикува, рано или късно трябва да преглътне думите си."
Човекът, който формулираше мислите си по този начин, остави една от най-ярките дири в историята на футбола. След бурен живот Диего Армандо Марадона си отиде от този свят на 60-годишна възраст и направи седмицата тъжна за запалянковците по цялата планета.
В дните на футболен траур скръбта по считания за най-великия играч на своето поколение - а може би и въобще, е най-лесно да бъде победена с няколко от не толкова познатите и често забавни истории, свързани с неговата необятна личност. Колкото обичана, толкова и противоречива.
Кумирът на Марадона е бразилец, а най-добър в историята според него е неизвестен футболист
Въпреки че Аржентина и Бразилия са кръвни врагове във футбола, детският идол на Диего е именно бразилец - легендата Роберто Ривелино. "Неговият дрибъл, точните пасове и мощните удари ми служеха за пример", разказваше Марадона.
Самият Ривелино неведнъж е благодарил на аржентинеца за милите думи, но без излишна взаимност - според него най-великият в историята е сънародникът му Пеле.
Не точно така обаче смяташе Дон Диего, според когото единственият по-добър футболист от самия него беше... Томас "Ел Тринче" Карлович. Неизвестният никому аржентинец наистина е бил невероятен талант, който обаче не обичал славата и отказал редица оферти за трансфер в чужбина.
- Какво е да бъдете най-добрият футболист в света? - попитаха веднъж Марадона през 1993 г.
- Най-добрият футболист в света играеше в "Росарио Сентрал". Казваше се Томас Карлович - отговори световният шампион от 1986 г.
През февруари 2019 г. като треньор на "Химнасия" (Ла Плата) Марадона пристигна за мач в Росарио и не пропусна най-важното - да се срещне със 73-годишния по онова време Карлович. Диего подари на ветерана фланелка с автограф и му каза: "Тринче, ти беше най-добрият за мен." Карлович пък му отвърна: "Сега мога да си отида от този свят, ти беше най-значимият човек в моя живот."
Карлович почина година по-късно - през май 2020 г. След още половин година си отиде и Марадона.
Дон Диего категорично не е съгласен със статута на Пеле
"В психиатричната клиника, в която се лекувах, един се мислеше за Наполеон, друг - за Сан Мартин, а на мен никой не ми вярваше, че съм Марадона. Значи няма смисъл да спорим кой е по-добър - аз или Пеле. Трябва да признаем, че съм аз", аргументираше се Диего.
Истината е, че той невинаги е бил посвоему луд и високомерен. Неговият личен физиотерапевт Фернандо Синьорини обясняваше разликата между Диего в детството и Марадона в пика на славата по този начин:
"Когато общуваш с него, виждаш, че съществува Диего - скромно момче от Буенос Айрес, дори мамино синче. Съществува и Марадона - персонаж, който се качва на сцената без собственото му знание. За Диего бих отишъл на края на света, но за Марадона не бих направил и крачка."
Марадона е расъл във възможно най-бедно семейство - майка му пропускала вечерята, за да нахрани децата си. В неговия квартал дори нямало полицейско управление, защото властите били убедени, че то просто няма да оцелее - сградата щяла да бъде разрушена за ден.
Семейството на Диего живеело в порутен дом, построен от баща му с подръчни материали. По онова време малкият много завиждал на приятелите си, които имали колела, футболни обувки и топка.
На 13 Марадона започнал работа в компания за дезинфектиращи средства. Всеки ден в 7:00 ч. му връчвали пакети с отрова за вредители и той обикалял по мазетата, за да третира с нея гнезда на насекоми и гризачи. С първата си заплата завел майка си на пицария.
Марадона - пример за бедните в Неапол
Диего беше почитател на идеите на Фидел Кастро и Че Гевара. Те бяха вдъхновение за него и той искаше да бъде като тях. По собствените му думи решението да премине от "Барселона" в "Наполи" през 1984 г. е продиктувано от желанието му поне малко да прилича на тях - с цел да стане пример за бедните деца в Неапол.
"Аз бях флагманът на бедния Юг срещу мощния Север", казваше Марадона за класовото противопоставяне в Италия през 80-те.
Диего е първият играч на "Барса", аплодиран на "Сантяго Бернабеу"
Дори противниците обичаха Марадона. През 1983 г. като играч на "Барселона" той вкарва втория гол във вратата на "Реал" по време на първия мач от финала за Купата на Испания. Попадението е възможно най-унизителното за "кралския клуб" - Диего излъгва вратаря и защитника срещу себе си и търкулва топката в опразнената врата.
От друга страна голът е толкова елегантен, че феновете в дома на мадридчани за първи път аплодират някого от каталунския враг. В годините след това още само двама играчи на "Барса" са получавали такова уважение на "Сантяго Бернабеу" - Роналдиньо и Андрес Иниеста.
Марадона има гол с ръка и преди Мондиал `86
Това се случва в мач с екипа на родния му клуб "Архентинос Хуниорс". Ето какво разказваше самият Диего за този момент:
"Противниците видяха всичко и нападнаха съдията, който зачете гола ми, допускайки груба грешка. Знам, че не беше много хубаво, но едно е, когато взимаш решения на трезва глава, и друго, когато си вглъбен в битката. Тогава правиш всичко възможно, за да вкараш топката във вратата."
Е, тук поне имаше пълни самопризнания, за разлика от може би най-паметния миг в кариерата на Марадона - Божията ръка в мача срещу Англия от 1/4-финалите на световното първенство в Мексико `86. Твърди се, че след края на онзи мондиал Диего е толкова емоционално изтощен, че се прибрал у дома и спал цяло денонощие.
Негова отбранителна стена станала майка му. Тя възпирала абсолютно всички - приятели, познати, фенове, журналисти. Всеки ден му носела в стаята мляко и домашни курабии. А той нямал нужда от нищо повече и никого друг.
Марадона оставя скъпоценен автограф на ЖП гара
Когато става световна звезда, Диего Армандо Марадона посещава предградието на Буенос Айрес, в което е израснал - Вия Фиорито. Той поставя автограф върху табелата на ЖП гарата, разписвайки се върху последната буква "О".
Няколко часа по-късно тази част от каменния надпис е изкъртена. И вероятно никога в историята парче камък не е струвало по-скъпо.
Преди четвърт век Марадона за малко да стане играещ треньор в клуба на Пеле
Разбира се, става въпрос за бразилския "Сантос", където Краля на футбола прекарва почти цялата си кариера. През 1995 г. спонсорът на клуба беше готов да инвестира сериозна сума, ако Марадона се съгласи да премине в отбора като играещ треньор. Преговорите обаче пропаднаха, а разговорите бяха възобновени отново през 1998 г., но отново безрезултатно.
Самият Пеле се изказваше доста ласкаво за Диего. Дори твърдеше, че историята на аржентинеца с преодоляната кокаинова зависимост е пример за собствения му син, попаднал в затвора заради наркотици.
"Ти си пример за него, защото си победител. Твоето предаване се гледа в целия свят и ти можеш да направиш много, за да помогнеш на хората", каза Пеле при гостуването си в токшоуто "Вечерта на десетката", което Марадона мимолетно водеше по аржентинска телевизия в началото на новия век.
Марадона има минимум осем деца
"Законните ми деца са две - Далма и Джанина. Останалите са плод на парите и грешките ми", обясняваше Диего.
Но по-късно призна и други свои наследници - три от тях (две момичета и едно момче) са родени в Куба, където Марадона се лекува от 2003 до 2005 г. Общо великият аржентински футболист има признати осем деца, поради което една от първите му дъщери - Джанина, веднъж си позволи да се пошегува в "Инстаграм":
"Още три и ще си имаме цял футболен отбор."