Мечтаният финал на "Уимбълдън" е факт: Джокович - Алкарас

В неделя сърбинът ще опита да стигне до 24-та титла от Шлема, а испанецът - до първа в Лондон

14 Юли 2023Обновена
Новак Джокович опитва с театрални жестове да обясни на съдията, че не бива да го санкционира със служебна точка за нададения вик по време на разиграването в четвъртия гейм от II сет. Тенис правилникът обаче казва обратното и сърбинът беше принуден да приеме наказанието.

Новак Джокович срещу Карлос Алкарас, вторият срещу първия в световната ранглиста, възрастта срещу младостта. Това е финалът на тазгодишния "Уимбълдън", който повечето специалисти предричаха, а феновете на тениса искаха да се сбъдне, за да наблюдават поредния титаничен сблъсък между 36-годишния сърбин и 20-годишния испанец.

Днес те спечелиха убедително своите полуфинални мачове и в неделя от 16:00 ч. българско време ще застанат един срещу друг на Централния корт. Мачът ще бъде излъчван у нас по "Евроспорт 2" и "Евроспорт 4К". Той ще е трети между Джокович и Алкарас, като победите са разменени (1:1).

За последно двамата се срещнаха на полуфиналите на "Ролан Гарос" преди месец, като там младият испанец не издържа физически, получи множество крампи и бе победен с 3-1 сета. Преди това пък Карлитос спечели на турнира в Мадрид през май 2022 г. с 2-1.

Днес шампионът от последните четири издания на "Уимбълдън" Новак Джокович се приближи само на крачка от своя общо осми трофей на тревната класика и 24-ти в Големия шлем по тенис. И двете числа биха били изравнени рекорди - за най-много титли в Откритото първенство на Великобритания (на швейцареца Роджър Федерер) и за най-голям брой "мейджър" отличия изобщо (на австралийката Маргарет Корт).

На 1/2-финалите днес 36-годишният сърбин елиминира с рутина дебютанта на тази фаза в Шлема Яник Синер - 6:3, 6:4, 7:6 (4) за 2:46 ч. игра под затворения покрив на централния корт в Лондон. Двамата се изправиха един срещу друг в "Ол Ингланд клъб" за втори пореден сезон, след като през 2022 г. италианецът поведе с 2-0 сета, но в крайна сметка загуби на 1/4-финалите.

Този път Джокович не позволи на 21-годишния си съперник дори да помечтае. Световният №2 отрази две точки за пробив в откриващия гейм на мача, след което моментално осъществи брейк и задържа преднината си до края на I сет. Във втората част Ноле също проби рано и затвърди за аванс от 3:1, макар в четвъртия гейм да се разигра най-драматичният момент в двубоя.

При 15:15 сърбинът беше наказан със служебна точка от съдията, тъй като по време на разиграването изкрещя твърде силно след свой удар от бекхенд. След кратка разправия Джокович прие санкцията и впоследствие му се наложи да отразява брейкбол. Повече колебания в играта му нямаше и той затвори сета при втората от три поредни възможности.

В третия сет пробиви нямаше, след като Джокович отрази единствените два брейкбола, които бяха и с цената на сетболи за Синер - в 10-ия гейм. В тайбрека италианецът поведе с минипробив и излезе напред с 3:1 т., но смяната на полетата дойде при равенство, след като направи двойна грешка. От другата страна на мрежата сърбинът направи нов минипробив и стигна до два поредни мачбола, реализирайки още първия от тях.

Минути след победата на Джокович започна и вторият 1/2-финал - между водача в схемата и световната ранглиста Карлос Алкарас и поставения под №3 Даниил Медведев.

Но там битка нямаше - испанецът надигра категорично руския си противник и го победи с 6:3, 6:3, 6:3 след само час и 52 минути на корта.

Така Алкарас стана едва третият испанец, стигнал до финал на "Уимбълдън" след Маноло Сантана и Рафаел Надал. За него това ще е втори мач за титла на турнир от Големия шлем след US Open 2022, когато взе и трофея.

Освен това Карлос стана и най-младият финалист в Лондон от 2006-а, когато за титлата игра Надал (тогава Рафа бе на 21 г. и 35 дни и падна от Роджър Федерер с 1-3 сета).

"За мен това е сбъдната мечта, все още не мога да повярвам. Този момент е изключително специален за мен и моето семейство - каза веднага след мача Алкарас. -  Всички знаят, че Джокович е легенда. Ще бъде много трудно, но ще се боря. Ще остана верен на себе си, ще продължа да вярвам в моите способности. Джокович е непобеден на Централния корт тук от 2013-а, но аз съм готов. Това е финал, не трябва да се страхуваш, трябва да бъдеш смел, да рискуваш. Това и смятам да направя".