Националите остават на дъното след 1:1 срещу 10 от Литва

Българските футболисти бяха с човек повече в 80% от мача в Каунас

17 Юни 2023Обновена
Дебютантът в националния отбор Патрик-Габриел Галчев (в гръб) прегръща автора на изравнителния гол и свой съотборник в "Левски" Марин Петков, което остана единственият радостен миг за "лъвовете" в Каунас.

Българският национален отбор по футбол записа поредния разочароващ резултат и може би окончателно се сбогува с надеждите, че може да се пребори за класиране на Евро `24 в Германия следващото лято. В своя трети мач от квалификационна група G селекцията на Младен Кръстаич стигна само до 1:1 като гост на пълния аутсайдер Литва.

Двубоят се игра пред около 12 000 зрители на ст. "Дариус и Гиренас" в Каунас и в 80% от него "лъвовете" имаха числено преимущество на терена, след като още в 17-ата мин. домакините останаха с човек по-малко. Тимът ни наложи пълна доминация в играта, но така и не можа да реализира победен гол и остава последен в класирането с 1 т. от три изиграни двубоя.

Кръстаич започна с двама дебютанти в титулярния състав - вратаря Иван Дюлгеров и десния халф-бек Патрик-Габриел Галчев. В стартовите 11 беше и реабилитираният за А отбора Ивайло Чочев, който получи първа повиквателна, откакто сърбинът е начело на тима.

В защита се подреди трио централни бранители - Илия Груев, Валентин Антов и Алекс Петков, за когото това беше втори мач с националната фланелка и първи като титуляр. В халфовата линия застанаха Чочев и Станислав Шопов, по лявото крило действаше Марин Петков, а в предни позиции започнаха Мартин Минчев, Спас Делев и капитанът Кирил Десподов.

Домакините откриха още в 15-ата мин., когато Едвинас Гирдвайнис беше изпуснат около точката за изпълнение на дузпа и прати топката във вратата при центриране от корнер. Само две минути по-късно литовците останаха с 10 души, след като последният в отбраната Юстас Ласицкас фаулира откъсващия се Десподов и получи директен червен картон от датския рефер Якуб Александер Сундберг.

Изравнителният гол дойде в 27-ата мин., в която след ъглов удар Марин Петков овладя топката пред дъгата на наказателното поле и с техничен шут през цялата защита на Литва преодоля Едвинас Гертмонас. Стражът се намеси решаващо в края на полувремето, когато под завалелия силен дъжд нашите футболисти оказаха сериозен натиск и опасни шутове отправиха Делев, Груев и Минчев.

На почивката Кръстаич предприе две смени, пускайки Никола Илиев на мястото на Делев и Иван Йорданов на мястото на Шопов. Системата на игра обаче остана 3-4-3 въпреки очакванията, че Груев може да бъде изнесен в по-предни позиции, където обичайно играе в клубния си отбор "Вердер" (Бремен).

В 60-ата мин. в игра се появи и Илиян Стефанов, който замени Минчев и застана в центъра на атаката. Четвърт час преди края играта напусна и последният от титулярната тройка нападатели - капитанът Десподов, който предаде лентата на Чочев и отстъпи мястото си на съотборника му в "ЦСКА 1948" Георги Русев.

Като финална смяна в състава ни Йоан Стоянов влезе на мястото на Галчев по дясното крило при оставащи десетина минути от редовното време. Въпреки всички направени промени и въпреки тоталното превъзходство българският отбор така и не намери начин да преодолее за втори път противниковия вратар. Слаба утеха остават статистическите показатели, които фиксираха 63:37% владеене на топката в наша полза, както и 41:7 атаки, 27:4 отправени удара и 20:3 корнера.

За вероятното подценяване и неглижиране на съперника говори и отношението на ръководството на БФС, което изпрати в Литва единствено вицепрезидента Михаил Касабов и техническия директор Георги Иванов-Гонзо. Освен президента Борислав Михайлов ги нямаше дори отговорниците за националния отбор Йордан Лечков и Емил Костадинов.

ОТЗИВИ

"Първите 15 минути бяха малко конфузни за нас - коментира Младен Кръстаич пред БНТ. - Отправихме 24 удара и изпълнихме над 20 корнера. Трябваше да изиграем някои ситуации по-добре. Можеше да стигнем втори гол. Трябваше да бъдем по-агресивни. В първите 15 минути да пресираме по-високо. Не очаквахме такъв гол след корнер. След това започнахме да играем по-добре, но футболът е игра на голове. Това са млади момчета. Нормално е да не отиграват по най-добрия начин някои ситуации. Груев се справи добре в тази зона. Играхме офанзивно, бяхме фаворити. Ще видим как ще се справим със Сърбия. Дойдохме за трите точки, но завършихме наравно. Имахме доста шансове."

В следващия си мач от евроквалификациите България ще посрещне Сърбия, чийто отбор в момента е начело в класирането с 6 т. от два мача и без допуснат гол. Двубоят срещу родината на селекционера ни е идния вторник (20 юни) от 21:45 ч. на ст. "Хювефарма Арена" в Разград.

"Много жалко, че взехме само една точка. Нямам проблем, че играх в центъра на защитата. Мисля, че се справих добре. Имахме 20 корнера и 24 удара. Топката не искаше да влезе. Опитахме се, но нямахме късмет. Проблемът е, че не побеждаваме. Резултатът е най-важен, а го нямаме. Няма какво да губим срещу Сърбия", сподели Илия Груев.

"Футболът е игра на голове. Не е важно колко ще създадеш, а колко ще реализираш. Мачът със Сърбия е след три дни. Не е приятно, че сме взели само една точка, но след три дни ще се опитаме да се поправим", добави голмайсторът днес Марин Петков.

"Не успяхме да отбележим гол. Не започнахме убедително, отбелязаха ни гол от статично положение. Съвзехме се бързо и успяхме да отговорим. Трябваше да продължим да натискаме и да покажем повече спокойствие и креативност, а не само да центрираме, когато нямаме достатъчно хора в наказателното поле. Трябваше да се покаже повече спокойствие. Да задържаме топката и да изчакаме за по-добри положения. Имахме и някои ситуации, които можеше да влязат. Трябваше да покажем повече, за да заслужим победата. Сърбия е много силен отбор. Ние трябва да сме професионалисти и да дадем всичко от себе си. Независимо от качеството на двата отбора, ние сме длъжни да покажем 100% от нашите възможности. Трябва да се борим с повече желание срещу Сърбия", заяви пък Валентин Антов.