Националите се разминаха с първа победа над Украйна в историята ни

Българският тим удържа 1:1 в Одеса въпреки трите отменени гола за домакините и канонадата към вратата ни

11 Ноем. 2021
Резервата Ивайло Чочев (вляво) се опитва да отнеме топката от халфа на украинците Руслан Малиновский ("Аталанта").

Националният отбор по футбол на България пропусна възможността да спечели първа победа в историята си срещу Украйна. Контролата в Одеса завърши 1:1, макар че тимът ни водеше до 79-ата минута. Това бе трето равенство с този резултат в шестте мача между двата отбора. Украинците имат и три победи.

В крайна сметка нашите национали трябва да са доволни и на равния, предвид смазващото превъзходство на домакините. Те имаха 36 положения за гол (срещу едва 4 за нас), като турският рефер Арда Кардъшлар отмени три гола на Украйна (на Артьом Довбик в 15-ата мин. и два на Андрий Ярмоленко - в 55-ата и 67-ата мин.). Отделно и футболистът на "Манчестър С" Олександър Зинченко улучи левия страничен стълб. В крайна сметка Тарас Степаненко ("Шахтьор", Донецк) успя да вкара изравнителния гол 11 минути преди края.

На фона на доста по-добрата игра на украинците, българският тим успя изненадващо да поведе в 35-ата мин., когато нападателят на "Славия" Радослав Кирилов отбеляза първия си гол за националния отбор. Той се възползва от моментна липса на синхрон в защитата на домакините и с красив удар успя да открие.

Селекционерът Ясен Петров пусна в игра двама дебютанти. Едисон Йорданов ("Вестерло", Бел) започна като титуляр, но се контузи още в 15-ата минута. На почивката пък влезе вратарят на "Славия" Светослав Вуцов, който се представи отлично до края и с няколко намеси помогна да допуснем само един гол. Лоша новина за Петров, освен травмата на Едисон Йорданов, бе и принудителната смяна на капитана в този мач Кирил Десподов в 69-ата мин. Все още не е ясно дали футболистът на "Лудогорец" ще може да играе в световната квалификация срещу Швейцария в понеделник в Люцерн.

"Играхме срещу много силен отбор. Бяхме поставени под голямо напрежение. Но не се притеснихме и поведохме. Те създадоха много голови положения, но ние имахме ден на вратарите. Цялата защита бе на висота. Това е много сериозен противник, с много качествени играчи. Това е първи гол, който отбелязваме в Украйна. Равенството е добро за самочувствието ни. Има какво до подобряваме, но радостно е, че ходовете, които предприехме бяха добри. Украйна създаде положения, защото са добър отбор. Знаете къде стигна тази страна на Европейското първенство. Имаха и сериозна подкрепа от трибуните. Радващо е, че оцеляхме след вихрушката.

. В такива мачове, срещу такива съперници, можем да израстваме. При всички положения ще има ротации срещу Швейцария. Не говоря за схема, а за стартов състав", коментира след мача Ясен Петров.