Медия без
политическа реклама

Научно бе доказано, че българският футбол е бавен и тромав

Само два отбора залагат основно на преса, а едва един балансира бързите атаки с позиционни

Само "Лудогорец" и "ЦСКА 1948" практикуват "пресиращ футбол" в Първа лига, според анализа на CIES.
СПОРТАЛ
Само "Лудогорец" и "ЦСКА 1948" практикуват "пресиращ футбол" в Първа лига, според анализа на CIES.

В България от години феновете недоволстват, че футболните мачове у нас се играят на доста малка скорост. Наскоро и селекционерът на националния отбор Младен Кръстаич се оплака, че на българските футболисти им липсва висок ритъм на игра. А сега бавният футбол в Първа лига бе доказан и с факти - от Международния център за спортни изследвания (CIES).

В проучване на този център се анализират статистически данни от InStat за 75 първенства от цял свят. В 52 от шампионатите (включително и нашия) сезон 2022/23 още не е приключил, а в други 23, които са в цикъл пролет-есен, се взима под внимание привършилата футболна 2022 г.

Специално за България са взети предвид 183 двубоя от настоящия сезон. В тях средно са подадени 87 паса на мач в съперниковата третина и са направени 13.6 контраатаки. Това определя стила на футбол в Първа лига като "изчаквателен". Така CIES характеризира шампионатите, в които пасовете в съперниковата третина и контраатаките са под средното ниво.

Положението при контрите не е толкова лошо, тъй българският футол е с 2.1% под средния брой бързи ответни атаки в цялото изследване. За сравнение най-добре е положението във втора аржентинска дивизия, където правят по 17.7 контраатаки на мач (или 27.6% над средния брой).

При пасовете в противниковата третина обаче ситуацията в Първа лига хич не е цъфала и вързала. Споменатите 87 подавания са с 9.8% по-малко от средния брой. Съответно това означава, че

 

в България отборите нито пресират достатъчно, нито имат добър баланс

 

между бърза атака и позиционно нападение. Първенствата, които се отличават с посочените два стила на игра, имат процент пасове в съперниковата третина, който винаги е над средния.

За сравнение най-добре с подаванията са в норвежкото първенство - 114 (или 18.2% над средното), а най-малко се подава пред съперниковата врата в мароканското - 83 пъти на мач (с 13.8% под средното).

Едва ли е успокояващо, че има други пет първенства, в които се играе по-изразен "изчаквателен" футбол от българския - в Кипър, втора дивизия в Испания, в Колумбия, в Катар и в китайската Суперлига.

Разбира се, от CIES правят необходимото уточнение, че цялостната картина в отделните първенства не означава автоматично, че това се отнася за стила не всеки един отбор там.

 

Само два наши отбора играят "пресиращ" футбол,

 

според детайлната разбивка. Този стил е характерен с пасове в съперниковата третина над средното ниво и брой на контраатаките под средното. Това са "Лудогорец" (127 паса, 13 контраатаки) и "ЦСКА 1948" (110 паса, 12 контри). "Изчаквателен" футбол практикуват седем отбора - пловдивският "Локомотив" (96 паса/11 контри), "Арда" (93/14), "Славия" (87/13), пловдивският "Ботев" (84/13), "Берое" (77/12), "Пирин" (71/13) и "Хебър" (51/11).

Други шест тима са представители на "проекционния футбол" (по определенията на CIES), който се отличава с по-малко пасове, но пък контраатаки над средното ниво и именно там е акцентът на игра на тези отбори. Това са "ЦСКА-София" (91 паса/15 контри), "Черно море" (91/15), "Септември" (91/15), столичният "Локомотив 1929" (71/15), врачанският "Ботев" (68/15) и варненският "Спартак 1918" (62/16).

Едва един отбор пък играе "балансиран футбол", с нива на контри и пасове над средните, който се отличава с редуване на позиционни и бързи атаки. Това е "Левски" (125 паса в съперниковата третина за мач/15 контри на мач).

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

CIES, Първа лига

Още по темата