Нереален обрат прати Григор Димитров във II кръг в Пекин

Българският тенисист изоставаше с 2:6, 1:5 срещу американеца Макензи Макдоналд

29 Септ. 2023Обновена
Григор Димитров направи 6 аса и 4 двойни грешки в мача срещу Макензи Макдоналд.

Григор Димитров изигра като цяло посредствен мач, но съумя да осъществи невъобразим обрат и да се класира за II кръг на тенис турнира в Пекин (Китай, $3,63 млн.). На старта на основната схема от категория "АТР 500" българският топ състезател (№19 в света) надделя над седмата ракета на САЩ Макензи Макдоналд (№39 в ранглистата) с 2:6, 7:6 (4), 6:1 след над два часа битка на корт "Брад Дрюет".

Успехът на 32-годишния хасковлия изглеждаше напълно нереалистичен във втория сет, в който 28-годишният американец направи два пробива и поведе с 5:1. До този момент Макдоналд тотално превъзхождаше Димитров, но изглежда твърде прибързано реши, че вече е спечелил победата.

Григор нанесе първия психологически удар в 8-ия гейм, в който реализира брейк на нула, когато противникът му сервираше за първи път за мача. При 5:4 и ново подаване за затваряне на двубоя българинът върна и втория пробив, а в последвалия тайбрек два пъти навакса минипробив пасив и окончателно пречупи съперника си.

След като допусна брейк и за начало на решаващата трета част, Макдоналд поиска медицински таймаут заради болки в дясното рамо. След това американецът успя да спечели само един гейм и макар да отрази първите два мачбола на свой сервис, при третия Димитров сложи точка на спора след 2:09 ч. игра.

В следващия кръг първата ни ракета ще има тежък противник - световния №4 Холгер Руне (Дания). Поставеният под №3 скандинавец се справи в два сета с Феликс Оже-Алиасим (Канада) - 6:4, 6:4.

Григор Димитров има само една предишна среща с 20-годишния Руне - в загубения 1/8-финал на тазгодишния "Уимбълдън". В него нашият тенисист взе първия сет, но отстъпи с 6:3, 6:7 (6), 6:7 (4), 3:6. Мачът им в Пекин ще се играе в неделя.