Нидерландия се събуди накрая и спря устрема на Турция на Евро 2024

Отборът на Англия пак не убеди, но вече е на 1/2-финал

07 Юли 2024Обновена
Капитанът на Нидерландия Върджил ван Дайк (на преден план) е вдигнал ръце към небето, а зад гърба му неговите съотборници ликуват след победния гол, докато турският защитник Мерт Мюлдюр седи съкрушен, че е вкарал топката във вратата си.

Отборът на Нидерландия стана последният 1/2-финалист на Евро 2024. "Лалетата" изтръгнаха трудна победа с 2:1 над Турция в 1/4-финал, игран в Берлин. Следващият съперник на Нидерландия ще е Англия, а мачът, който ще определи втория финалист в турнира, ще се играе в сряда в Дортмунд.

Турският тим започна много силно двубоя на Олимпийския стадион в германската столица пред погледа на президента на страната Реджеп Тайип Ердоган. В 35-ата мин. защитникът Самет Айкадън се възползва от увисване на вратаря на "лалетата" Барт Вербрюген след центриране на Арда Гюлер и хвърли турските фенове в еуфория - 1:0.

До почивката нидерландците представиха бледо подобие на играта, с която уверено достигнаха до тази фаза. Тимът на селекционера Роналд Куман дори не създаде реално положение през първата част. Пред втората обаче ситуацията се промени и "лалетата" заиграха много по-добре. Все пак в 56-ата мин. Турция едва не удвои, след като Гюлер изпълни пряк свободен удар, но Вербрюген изби топката, която се удари в десния страничен стълб.

В 70-ата мин. Стефан де Фрай изравни с глава за 1:1, след като засече центриране на Мемфис Депай. Пълният обрат се случи след още 6 минути, когато турският защитник Мерт Мюлдюр си отбеляза автогол след удар на Коди Гакпо.

До края отборът на Турция натисна мощно съперника си в търсене на изравняване и за малко не стигна до целта. В 85-ата мин. Мики ван де Вен изби пред голлинията удар на Зеки Челик, а веднага след това Стефан де Фрай блокира шут на Керем Актюркоглу. Последваха неточни удари на Дженк Тосун и Актюркоглу, а във втората минута на допълнителното време Барт Вербрюген спаси геройски шут на Семих Кълъчсой.

За Нидерландия това е шести 1/2-финал на европейско първенство в историята. До момента обаче "лалетата" са прескачали само веднъж предпоследното препятствие - през 1988 г., когато спечелиха титлата отново в Германия.

МЪЧЕН УСПЕХ В ЮБИЛЕЙНИЯ МАЧ НА САУТГЕЙТ

Вицешампионът от Евро 2020 Англия продължава пътя си към втори пореден финал, но все така не убеждава в класата си по време на настоящия турнир в Германия. Англичаните успяха да елиминират Швейцария с 5:3 след дузпи (1:1 в ред. вр. и прод.) в 1/4-финален двубой във Франкфурт и за четвърти път в историята си ще играят на 1/2-финал на европейско първенство. Воденият от Гарет Саутгейт тим обаче не успя да докаже по никакъв начин в редовното време и продълженията, че заслужава повече успеха в мач №100 на селекционера си.

Двата отбора предложиха скучна първа част в редовното време. След почивката швейцарците заиграха много по-активно и това даде резултат в 75-ата мин., когато Дан Ндой центрира отдясно, топката се чукна в крака на английския защитник Джон Стоунс и Бреел Емболо я засече за 1:0. Това накара англичаните най-сетне да се "събудят" и в 80-ата мин. Букайо Сака изравни. Звездата на "Арсенал" получи топката от Деклан Райс около дясната странична линия, напредна към ъгъла на наказателното поле и вкара с диагонален шут.

В продълженията швейцарците отново стояха по-добре на терена и изпуснаха две много изгодни положения да си решат мача преди дузпите. В 117-ата мин. влезлият като резерва Джердан Шакири улучи напречната греда директно от пряк свободен удар. В 118-ата мин. пък вратарят Джордан Пикфорд спаси шут на Силван Видмер.

Накрая всичко се реши с дузпи, при които швейцарците сгрешиха само веднъж, но това се оказа фатално за тях. Вратарят Джордан Пикфорд спаси удара на Мануел Аканджи. В същото време всички англичани вкараха ударите си - Коул Палмър, Джуд Белингам, Букайо Сака, Айвън Тони и Трент Алекзандър-Арнолд.