Медия без
политическа реклама

Новите финансови правила на УЕФА са в полза на богатите клубове

Максималната загуба за 3-годишен период се увеличава тройно - до 90 млн. евро, за заможните отбори

09 Юли 2022
Ако новите "Правила за финансова устойчивост" бяха в сила през миналия сезон, само победителят в Шампионската лига - "Реал" (на снимката), и германският колос "Байерн" щяха да ги покрият.
ЕПА/БГНЕС
Ако новите "Правила за финансова устойчивост" бяха в сила през миналия сезон, само победителят в Шампионската лига - "Реал" (на снимката), и германският колос "Байерн" щяха да ги покрият.

Както бе решено преди два месеца, с началото на предстоящия сезон УЕФА въвежда нови финансови правила. Те влизат на мястото на финансовия феърплей, въведен преди 11 години с идеята да осигури стабилност в европейския футбол.

"Първите финансови правила на УЕФА изпълниха първоначалната си цел. Помогнаха да увеличим финансите в европейския футбол и донесоха промяна в управлението на клубовете", каза президентът на УЕФА Александър Чеферин.

Новият набор от правила е доста сложен и увъртян, но сме се постарали да ги обобщим на достъпен и понятен език. Е, в крайна сметка става ясно, че разликата между богати и бедни няма да намалее, а е по-вероятно да се увеличи още повече. Ето и основните положения:

⚡️ Вече ще се говори за "Правила за финансова устойчивост". И това не е случайно - самата УЕФА признава, че досегашният "Финансов феърплей" така и не е повлиял в пълна мяра върху честността на играта, но и новите правила няма да успеят: "Конкурентният дисбаланс не може да се отстрани само с финансов регламент. Този проблем трябва да се решава в комплекс с други мерки. Точно затова променихме названието. "Феърплей" бе (погрешно) изтълкувано като създаване на равни условия", пояснява директорът в УЕФА Андреа Траверсо.

⚡️ Сега се въвежда максимална финансова загуба в рамките на тригодишен период в размер на 90 млн. евро, вместо 30 млн., както бе преди това. Формално лимитът е само удвоен - до 60 млн. евро, ако собственикът на акционерния капитал на клуба покрие разликата, надвишаваща 5 млн. евро (това устройва доста добре богатите арабски босове на ПСЖ и "Манчестър Сити"). Но ако клубът е в добро финансово състояние, му се разрешава да е на минус от още 30 млн. евро за три години.

Има едно добавено условие и то е, че сега в разходите вече ще се отчитат и средствата за инфраструктура, младежки и женски футбол. Преди те не влизаха в отчетите.

⚡️ УЕФА няма да санкционира по никакъв начин за дългове (дори и милиардни като на "Барселона", "Челси" и "Тотнъм" през 2021-ва), ако няма просрочени задължения към кредитори. И това е, въпреки че новите правила поощряват инвестициите на собствениците в акционерен капитал, а не в заеми за клуба (като заеми например оформяха дадените пари на "Левски" Тодор Батков и Васил Божков).

⚡️ Главният нов критерий е въведеният таван на разходите. На клубовете вече ще е разрешено да харчат само за заплати, трансфери и комисиони на мениджъри само до 70% от доходите си (плюс приходите от продажби на играчи). Това правило се отнася до участниците в евротурнирите със заплатна ведомост над 30 млн. евро. При това УЕФА "разбира, че на топклубовете ще е невероятно тежко да се впишат в този лимит", затова таванът ще бъде въведен постепенно - 90% от доходите в сезон 2023/24, 80% през 2024/25 и 70% през 2025/26. В раздела "заплати" ще попадат само разходите за мъжкия отбор на клуба, за треньорите, както и бонусите и разнообразните компенсации при уволнение. Като правило това перо е около 90% от общия фонд за заплати в топклубовете.

Впрочем таванът от 70% съществуваше и при финансовия феърплей, но надвишаването му бе само основание за допълнителна ревизия и не водеше веднага до наказание.

Освен това сега трансферните разходи ще се отчитат не наведнъж, а с амортизация - т.е. ще се разпределят за целия срок на договора на футболиста. Например - при играч, купен за 100 млн. евро с контракт за 5 години, в отчета ще се включват по 20 млн. годишно. А ако играчът бъде продаден след година за 90 млн., клубът ще е на плюс 10 млн. евро пред УЕФА за въпросната година (формулата е 90 - (100-20) = 10).  При това продажбата на играча ще попадне моментално във ведомостта и една такава сделка може съществено да поправи състоянието на клуба според критериите на УЕФА.

⚡️ Проблемът с несъответствието на данъчните законодателства в различните държави не е решен. Затова френските клубове, с техните по-големи данъци (сравнено със страните от Топ 5 лигите), ще продължат да страдат.

⚡️ Санкциите за неспазване на 70-процентния таван на разходите ще зависят от сериозността на нарушението и от величината на надвишението в 4-годишен период. Например - за до 10% над лимита глобата е между 10 и 25% от сумата над тавана, а при повече от 30% отгоре тя вече нараства на 75-100% от преразходите.

 

Ако новите правила вече бяха в сила?

Към момента има точни данни само за сезон 2020/21, който се проведе по време на пандемията от COVID-19. Затова се отчита, че търговските приходи на клубовете намаляха значително, а същевременно разходите за заплати и трансфери си останаха същите. И все пак, ако новите правила бяха в сила за 2020/21:

⚡️ Само два от топклубовете щяха да са под тавана от 70% - "Байерн" (63%) и "Реал" (65%)

⚡️ Три щяха да превишат 100% от своите приходи - "Барселона" (109%), "Интер" (104%) и ПСЖ (102%)

⚡️ "Арсенал" и "Челси" щяха да са надвишили 90% от приходите

⚡️ "Манчестър Юн", "Милан" и "Ювентус" - над 80%

⚡️ "Атлетико", "Манчестър С", "Ливърпул", "Борусия" (Д) и "Тотнъм" - над 70%

⚡️ А ако се разгледа последният пълен сезон преди пандемията - 2018/19, тогава само 4 топклуба щяха да са с разходи над 70% от приходите си: "Милан" (99%), "Челси" (85%), "Ювентус" (72%) и "Манчестър Сити" (71%).

На този таван много влияе сумата по договора за вътрешните ТВ права. Например клубовете от английската Премиър лийг през сезон 2020/21 харчиха за заплати и трансфери 80% от приходите си (заради огромните суми от ТВ права, които получават). Същевременно тези в Испания - 84%, в Италия - 92%, а във Франция - 102%. Най-добрия среден показател през изминалия сезон имаше германската Бундеслига - 68%, т.е. тя вече е готова за новите "Правила за финансова устойчивост".

 

Бездната между богати и бедни ще зейне още повече

Това може да се илюстрира с един пример: ако новите правила действаха през сезон 2018/19, шестте най-богати клуба в Англия щяха да могат да си позволят колосални суми за трансфери и заплати ("Манчестър Юн" - 457 млн. евро, "Ливърпул" - 405, "Манчестър Сити" - 404, "Челси" - 355, "Тотнъм" - 330, и "Арсенал" - 285). Същевременно останалите са на огромна дистанция - най-близо би бил "Лестър" със 166 млн., докато последният по този показател е "Хъдърсфилд" с 88 млн.

Освен това трябва да не забравяме, че проблемът с оценяването на спонсорските сделки засега не е решен. По-рано клубове като "Манчестър Сити" и ПСЖ се възползваха от този факт и правеха рекламни договори с компаниите на собствениците си по свръхзавишени цени, което на практика бе заобикаляне на финансовия феърплей. Сега, по новите правила, УЕФА уж трябва да проверява всяка трансакция, но това звучи доста неубедително на фона на хилядите, дори десетки хиляди подобни сделки в цяла Европа.

Така че в крайна сметка новите финансови правила няма да съкратят разликата между богати и бедни. Само ще спасят топклубовете от дълбоки дългове и неразумни трансферни разходи. За да ги направят още по-богати...

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата