Медия без
политическа реклама

Одумваната тайванка спря Каменова на 1/4-финалите в Париж

Възмутен съм от панаира, който се разиграва тук, заяви треньорът на женския боксов отбор

Треньорът на женския национален отбор Борислав Георгиев с плакат с послание I'm XX. Save woman sport.
Сега
Треньорът на женския национален отбор Борислав Георгиев с плакат с послание I'm XX. Save woman sport.

Боксьорката Светлана Каменова приключи участието си на олимпийските игри в Париж 2024 с пораженине на 1/4-финалите в кат. до 57 кг срещу една от най-одумваните спортистки в световен мащаб в момента - тайванката Лин Ю-тин. Шампионката на Азия и поставена под №1 в схемата на категорията спечели с единодушно съдийско решение - 5:0 гласа (30:27, 29:28, 29:28, 30:27, 30:27).

Целият мач в зала "Париж Норд" се разви изключително грубо и неспортсменски, най-вече заради мърсната игра на Лин, изнервила и увлякла от един момент нататък и Каменова. Тайванката редовно използваше лактите си, а българката започна да ѝ отвръща с прийоми от свободната борба. Съдията на ринга Джефри Верхувен (Канада) отправи куп предупреждения и към двете, но не отне точки на нито едната.

Ю-тин нашумя през последната седмица заради допускането ѝ до женския олимпийски турнир, след като през 2023 г. беше дисквалифицирана от световното първенство в Ню Делхи заради провал на теста за пол. Направените ѝ изследвания установиха наличие на XY-хромозома - което е мъжки полов признак.

След финалния гонг Каменова отказа да поздрави своята съперничка и бясна напусна залата, като подмина дори българските журналисти. Пътьом тя изкрещя единствено: "Да ги проверяват за хромозоми!"

Пред микрофоните застана треньорът на женския национален отбор Борислав Георгиев. Той първо показа собственоръчно направен плакат, на който пишеше на английски I'm XX. Save woman sport (б. а. - Аз съм ХХ. Спасете женския спорт). А след това заяви:

"Нямам думи. Мисля, че ни ограбиха в този мач. Видяхте, че представителката на Тайван само се криеше, бягаше от единоборства. През цялото време играеше адски мръсно. Още в първия рунд беше за предупреждение за удар с лакът. И тия циркаджийски работи, дето падаше като за дузпа... Въобще, възмутен съм от панаира, който се разиграва тук. Набедили са ги да ги направят шампионки тези и това е. Очаквах го, но се надявах и да има разумни хора, честни. Такива, които ще гледат реално мача и ще подкрепят женския спорт. Подкрепата от МОК за тези състезателки се пренася 100% върху съдиите. Естествено, когато шефовете подкрепят нещо, ти работиш за тях и ти ще го подкрепяш."

Запитан от "Сега" дали в някакъв момент са обмисляли бойкот на мача или преждевременно прекратяване, Георгиев отговори:

"Не, в нито един момент. Нас не ни интересува с кого играем и какво има в гащите. Ние излизаме да играем срещу червен ъгъл, червена каска, червен потник. Светлана е професионалист, целта е да победим съперника отсреща. Имахме нужните качества и бяхме сигурни, че ще победим. Просто не ни разрешиха. За мен и първият, и вторият рунд бяха за нас. А в третия рунд вече изпуснахме юздите. Светла даже се чудеше дали изобщо има смисъл да го играе."

Президентът на българската федерация по бокс Красимир Инински също декларира подкрепа към Светлана Каменова. Той пристигна в залата за двубоя ѝ и го изгледа от трибуните заедно с председателя на БОК Стефка Костадинова. Срещата Инински разпространи официална позиция по случая:

"Подкрепям на 100 процента Светлана Каменова и нашите треньори. Тя не заслужаваше това, което ѝ се случи. Заставам и зад официалните позиции на Българския олимпийски комитет и Министерството на младежта и спорта. Заставам зад нормалността в спорта и живота като цяло! Всички видяхте, че Светлана, въпреки ситуацията в която бе поставена, спечели този мач. Но явно съдиите бяха единствените, които не го видяха."

 

ЛЕКА АТЛЕТИКА

И третият български атлет, който започна участието си в олимпийския турнир на "Стад дьо Франс", също отпадна в квалификациите. След Мирела Демирева (скок на височина) и Габриела Петрова (троен скок) при жените, Божидар Саръбоюков не успя да влезе във финала в скока на дължина при мъжете.

19-годишният дебютант на най-големия спортен форум завърши 14-и в крайното класиране с единствен успешен опит от 7.87 метра. Бългaринът остана на 4 см от Топ 12, които продължиха към борбата за медалите на 6 август.

Саръбоюков има личен рекорд от 8.22 м от август 2023 г. в Йерусалим, където спечели сребърен медал на европейското първенство за младежи до 20 години. Днес само двама участници преодоляха квалификационната норма от 8.15 м, като най-добър резултат от 8.32 постигна защитаващият титлата си от Токио 2020 световен и европейски шампион Милтиадис Тедоглу (Гърция), чийто треньор е българинът Георги Помашки.

"Разочарован съм, защото виждам, че беше слаба квалификация - сподели Божидар. - Няма значение, че ми е дебют, няма значение какви състезатели има. Гледам резултат, който трябваше, за да достигна финала. А той наистина беше слаб. Това е резултат за юноши. Скачал съм го много пъти и затова няма как да не съм разочарован."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата