Пиронкова не даде сет на бивша №1 в света на US Open

03 Септ. 2020Обновена

Завръщането на Цветана Пиронкова в професионалния тенис продължи по сензационен начин. След 3-годишно отсъствие от корта и само един изигран официален мач 32-годишната пловдивчанка извоюва една от най-паметните победи в кариерата си - 7:5, 6:3 над бившата №1 в света Гарбине Мугуруса във II кръг на US Open.

Поставената под №10 испанка влезе като абсолютен фаворит в двубоя в Ню Йорк и бързо започна да оправдава очакванията, постигайки пробив още в първия гейм при сервис на Пиронкова. При 5:4 Мугуруса сервираше за сета, но точно в този момент българката успя да стигне до първите си два брейкбола и веднага се възползва от открилата се възможност за изравняване на резултата.

Another top 🔟 upset on the board.

Pironkova beats Garbine Muguruza in straight sets. #USOpen pic.twitter.com/RVvR86OHrZ

— US Open Tennis (@usopen) September 3, 2020

Разколебаната Гарбине започна да греши все по-често и скоро окончателно загуби концентрация и самоконтрол. В 12-ия гейм на първата част испанката отрази два сетбола при свое подаване, но при третата възможност Цвети пласира печеливш удар от бекхенд и сякаш от нищото поведе с 1-0. А от отчаяние двукратната шампионка в Големия шлем счупи ракетата си.

Това съвсем обърна посоката на мача и във II сет Пиронкова беше тази, която диктуваше ритъма от самото начало. В първите седем гейма всяка от сервиращите взимаше подаванията си, но по пътя българката пропусна четири възможности за пробив. Бившата №31 в света реализира решаващия брейк от петия открил ѝ се опит благодарение на двойна грешка на Мугуруса, след което затвори мача с експресен гейм на нула.

Tsvetana Pironkova does it.

Playing her 1st tournament in over 3 years, the Bulgarian is into the 3R @usopen with a stunning 75 63 win over 10th seed Garbiñe Muguruza.

"I wanted to see if I still have it."

— WTA Insider (@WTA_insider) September 3, 2020

"Oпитах се да настроя играта си и да се боря за всяка точка. Да вкарвам топката в корта, да я карам да се труди - сподели Пиронкова непосредствено след мача. - Наистина съм много, много щастлива, че намерих пътя към победата. Най-много ми липсваше именно това, да играя отново на голям корт, макар и без публика. Със сигурност поех рискове да дойда точно тук след повече от три години извън голямата сцена. Все пак, мотивацията ме движеше напред през цялото време. Няма да крия, не съм имала особени очаквания на такъв голям турнир. Но това е добре дошло, щастлива съм. Аз се върнах, за да играя в големи мачове и да продължавам напред."

В III кръг дългогодишната първа ракета на България ще се изправи срещу №18 в схемата Дона Векич (Хър), която по-рано днес елиминира Патриция Мария Тиг (Рум) с 6:2, 6:1. В историята има три официални мача между Пиронкова и Векич, като пловдивчанката има три победи без нито един загубен сет. Последната им среща е от 2016 г.

Donna Vekic takes on Patricia Maria Tig in Round 2 of the US Open 2020.Don't miss a moment of the US Open! Subscribe now! https://bit.ly/2Pdr81i