Португалия би драматично в нощ на рекордите

Пепе стана най-възрастният футболист в историята на европейските първенства, а Кристиано Роналдо записа шести континентален турнир

19 Юни 2024
Кристиано Роналдо не успя да вкара гол на пето европейско първенство в мача срещу Чехия, като в случая вратарят Индриж Станек спаси удара му.

Португалия страда много, но се зарадва на победа в първия си мач на Евро 2024. Тя бе срещу Чехия - 2:1 в последен мач от група F, игран в Лайпциг. Двубоят се запомни с две паметни постижения.

Кристиано Роналдо стана първият футболист в историята, който играе на шест европейски първенства, при това поредни. Той игра в турнирите през 2004, 2008, 2012, 2016 и 2021 г. Засега обаче той не успя да стане първият с голове на пет континентални турнира, нито да стане най-възрастният голмайстор. Но има поне още два мача в групата за целта.

Все пак той стана третият в класацията за най-възрастен футболист в историята на европейските шампионати, след като днес игра на 39 години и 134 дни. Рекордът на унгарския вратар Габор Кирай от Евро 2016 - 40 години и 86 дни, бе подобрен също тази вечер. Новото постижение вече се държи от друг португалски национал - Пепе, който днес изигра цял мач на 41 години и 113 дни.

Кристиано Роналдо също така подобри собствения си рекорд за най-много мачове на еврошампионати и вече има 26. Той имаше шансове да увенчае вечерта с гол, но на два пъти вратарят на чехите Индриж Станек спаси негов удари - в 31-ата мин. и 45-ата мин.

До почивката чехите сякаш се опитваха единствено да пазят резултата от видимо по-нападателно играещия съперник, но в 62-ата мин. изненадващо поведоха. Тогава Лукаш Провод бе точен след подаване на Владимир Цоуфал.

В 69-ата мин. неразбория в наказателното поле на Чехия между вратаря Станек и Робин Хранац доведе до автогол на втория. След това португалците натиснаха още повече в търсене на победата, а и да докажат, че има основания да бъдат причислявани към фаворитите.

В 87-ата мин. те вкараха гол чрез Диого Жота, но той беше отменен след консултация с VAR заради засада. Успехът на португалците дойде инфарктно в третата минута на добавеното време, когато бе точен влезлият в 90-ата мин. Франсиско Консейсао (21 г.), който играе в "Порто", където досега бе треньор баща му, бившият португалски национал Серджио Консейсао. И отново сгреши Хранац, допускайки топката да мине между краката му, преди да достигне до Консейсао. Но като цяло чехите не издържаха физически на темпото на португалците и в последните минути все по-често бъркаха.

На 22 юни Чехия ще преследва първа победа на турнира срещу дебютанта Грузия, който загуби по-рано днес с 1:3 от Турция. Португалците пък ще срещнат също в събота турския състав в мач, който може да определи победителя в групата.