По неочакван начин България даде своя принос към опитите на руската пропаганда да представи провеждащите се в момента в Казан т. нар. игри на страните от БРИКС като световно спортно събитие, не по-малко престижно от олимпийските игри.
Оказа се, че трима наши самбисти са участвали още в първия ден на показното събития в Казан (13 юни) и един от тях дори е спечелил медал. Само още една страна от ЕС има записан участник в протоколите - Франция, но там става въпрос за 15-годишната рускиня Виктория Перисик, която отскоро има и френски паспорт.
Игрите на страните от БРИКС бяха организирани по заповед на Владимир Путин, за да станат отговор на световните санкции срещу руския спорт, довели до силно ограничен допуск на състезатели от Русия (и Беларус) на олимпийските игри в Париж 2024 заради войната в Украйна. Затова биват наричани и Путинова олимпиада.
Форумът бе открит от самия руски президент (с видео обръщение на огромен екран) и се провежда под неговия патронаж. По думите му игрите трябва "да станат символ на разширяващия се междукултурен диалог и да дадат голям принос за укрепване на приятелството между народите и ползотворно взаимодействие между държавите в интерес на хората и общото развитие".
Западът и целият Европейски съюз, чийто член е България, обаче не изпратиха спортисти. Руският вицепремиер Дмитрий Чернишенко обяви, че 97 страни са потвърдили участие, само че на сайта на игрите няма точен брой - пише "приблизително 90". Има и списък от точно 90, в който присъстват Великобритания, Швейцария и още 10 държави от Евросъюза. Но и това се оказва пропаганден трик, защото срещу брой участници за всяка от въпросните 12 страни е изписано 0.
В списъка има и 16 други държави, които също не са изпратили спортисти: Алжир, Ботсвана, Бангладеш, Боливия, Мексико, Намибия, Парагвай, Перу, Пуерто Рико, Сенегал, Того, Уганда, Чили, Есватини, Южна Корея и Япония. А, за да изглежда още по-голям броят участващи държави са вписани руската автономна област Южна Осетия (25 спортисти), непризнатата навсякъде Абхазия (58) по света и намиращата се в Босна и Херцеговина т.нар. Република Сръбска (64).
Срещу България обаче няма изписано 0, а 3. Участваха трима самбисти, с което лепнаха срамно петно за целия ни спорт, а и на официалната държавна политика спрямо Русия. В Казан са се състезавали бронзовият медалист от световното първенство през 2020 г. Ангел Ангелов (36 г.), който през февруари 2023 г. уж обяви официално прекратяване на спортната си кариера, както и призьорките от европейски първенства за девойки и настоящи националки Ива Иванова (21 г.) и Таня Радулова (20 г.).
Ангелов и Иванова са загубили още първите си схватки - съответно от Владислав Мардушевич (Блрс) в кат. 71 кг и от Машлари Жаркова (Узб) в кат. 59 кг.
Троянчанката Радулова пък е победила на старта молдовката Вера Зоря и е отпаднала на полуфинал в кат. 54 от рускинята София Циброва, което ѝ носи бронзов медал. При това треньорът ѝ Николай Матев публикува в социалните мрежи от името на УС на клуб по самбо "Чавдар-Троян" "огромна благодарност на Българската федерация по самбо и лично на треньора на Националния отбор Васил Соколов и на президента на федерацията Росен Димитров за гласуваното доверие на нашето момиче, давайки му възможност за изява в този спортен форум".
Всъщност федерацията по самбо получава за дейността си ежегодно доста добра държавна субсидия за неолимпийски спорт, която за 2024 г., например, е в размер на 314 000 лв. - и би трябвало да се съобразява с официалната позиция на държавата по отношение на Русия.
"Сега" отправи запитване до министерството на младежта и спорта дали е наясно с изпращането на наши самбисти на Путиновите игри и дали това участие е съгласувано с него. От отговора на ММС се разбира, че БФСамбо е действала на своя глава, но не става ясно какви ответни мерки ще предприеме министерството.
"В проекта на БФСамбо за 2024 г. няма заложено за финансиране в МСК (б.р. - международния спортен календар) състезанието Спортни игри на БРИКС в Казан (Рус) - пише ММС. - През февруари в ММС е постъпило официално писмо от БФСамбо с искане на разрешение за участие в друго състезание - в Световните игри по самбо „Дружба“, които ще се проведат между 13 и 19 септември 2024 г. в Москва под егидата на Световната федерация по самбо. Предходното ръководство на ММС е дало отговор на въпросното питане, че съгласно получени в ММС през септември 2023 г. указания от МВнР, касаещи многостранните и двустранни отношения с Руската федерация след военната ѝ агресия срещу Украйна, участия в мероприятия, организирани от Русия, следва да бъде сведено до минимум и/или преустановено".
"Сега" опита да разбере от самата БФСамбо защо е било необходимо да се изпратят спортисти на игрите в Казан, но на телефонния номер, публикуван на официалния ѝ сайт, не отговаряше никой.
"Конкуренция"
Руските медии съобщиха, че Руската федерация води в класирането по медали на Игрите на БРИКС. В някои дисциплини обаче се състезават едва по двама състезатели
Така състезателят по синхронно плуване Александър Малцев имаше за съперник само един тайландец в техническа солова програма. Във волната Малцев обаче беше единственият участник. В състезанието по гмуркане рускинята Виктория Казанцева се състезава с друга рускиня - Юлия Тимошинина.
За нивото на конкуренцията може да се съди по състава на участниците. Дори в руския национален отбор, сред повече от 600 заявени спортисти, има само няколко истински звезди, постигнали успех на олимпийски игри и световни първенства, сред които са гимнастикът Никита Нагорни, фехтовачката София Великая, лекоатлетът бегач на 110 м с препятствия Сергей Шубенков, състезателката по синхронно плуване Светлана Колесниченко. В отборите на други страни изобщо няма звезди - например Китай изпрати над 100 спортисти на игрите, но сред тях няма дори един, който е с квота за Пекин 2024.
Около 1/4 от спортистите идват само от две държави - Русия и Беларус, която също е отстранена от международни турнири. В някои случаи спортистите просто няма с кого да се състезават: три надпревари бяха отменени само няколко дни преди старта поради липса на достатъчен брой участници.