Само дъждът забави Григор Димитров за втора победа в Париж

Белгиец е следващият съперник на българския тенисист, а Виктория Томова отпадна във II кръг на "Ролан Гарос"

30 Май 2024Обновена
Григор Димитров се кани да изпълни сервис срещу Фабиан Марожан под зорките погледи на треньора си Даниел Валверду (вляво на терасата) и мениджъра си Георги Стоименов (третият от ляво на дясно на терасата).
Eurosport стопкадър

Григор Димитров се класира с лекота за III кръг на Откритото първенство на Франция по тенис - втория за годината турнир от Големия шлем. Поставеният под №10 българин срази унгареца Фабиан Марожан с 6:0, 6:3, 6:4 за малко повече от час и половина игрово време.

Единственото, което забави 33-годишния хасковлия по пътя към победата, беше лошото време в Париж. Заради почти неспирните дъждове във френската столица през последните дни двубоят първо беше отложен с 24 часа и се игра в четвъртък вместо в сряда, а после се наложи и да бъде прекъснат за близо час във втория сет, когато също заваля.

Иначе Димитров не срещна почти никаква съпротива от 24-годишния Марожан. Нашият топтенисист спечели първите 9 гейма в мача, повеждайки със сет и 3:0. Последва леко отпускане от страна на Григор, довело до изравняване на геймовете, но след нов пробив той си осигури възможност да сервира за втората част при 5:3. Именно тогава играта беше спряна и бе подновена след над 45-минутна пауза.

След нея имаше нова тенис лекция от страна на българската звезда, който набързо стигна до финалната линия след 1:37 ч. на корта. Димитров дори можеше да си спести един гейм, но в 9-ия пропусна три поредни мачбола в подаването на унгареца, който се измъкна от 0:40.

За място на 1/8-финалите на "Ролан Гарос" българинът ще спори със Зизу Бергс (Белгия), който елиминира Максимилиан Мартерер (Германия) след обрат с 3:6, 6:3, 6:1, 6:3. Досега Григор Димитров не е играл официален мач срещу 24-годишния белгиец.

ТОМОВА НЕ МИНА МЕЖДУ КАПКИТЕ

Българската представителка в женския турнир на "Ролан Гарос" Виктория Томова приключи участието си във II кръг. 29-годишната софиянка отстъпи пред китайката Уан Синю с 5:7, 7:5, 1:6 след 2:15 ч. игра.

Този мач също бе отложен от вчера за днес и започна паралелно с двубоя на Григор Димитров, но тъй като не успя да приключи преди поредния порой в Париж, беше спиран не веднъж, а два пъти. Първата принудителна почивка от 45 мин. дойде при 1:0 гейма за азиатката във втория сет, а второто прекъсване беше при 5:1 в третата част и продължи почти три часа.

При финалното подновяване на играта на Уан ѝ бяха необходими по-малко от пет минути да затвори двубоя. Въпреки че пропусна три поредни мачбола, след като поведе с 0:40 в подаването на Томова, 22-годишната китайка получи още една възможност и я материализира.

В III кръг съперничка на Синю ще бъде рускинята Анастасия Потапова, която се справи в два сета с швейцарката Виктория Голубич - 6:2, 6:2.