Сет на нула даде летящ старт за Григор Димитров на "Ролан Гарос"

Тенисист №1 на България добави изненадващо участие в предстоящия сезон на трева

30 Май 2023Обновена
Собственият сервис създаде малкото проблеми на Григор Димитров в мача срещу Тимофей Скатов на старта на "Ролан Гарос".
Eurosport

Григор Димитров изигра един от най-силните си мачове на "Ролан Гарос" и стартира с разгромна победа тазгодишното участие в Откритото първенство на Франция по тенис. В I кръг в Париж поставеният под №28 българин надигра казахстанския квалификант Тимофей Скатов с 6:0, 6:3, 6:2 само за 1:54 ч.

Двубоят на корт №13 започна с едва третия сет на нула за 32-годишния хасковлия във втория за годината турнир от Големия шлем. Крайният резултат пък е вторият най-изразителен за първата ни ракета на клей класиката във френската столица. Личният му рекорд остават загубените едва три гейма при 6:1, 6:1, 6:1 срещу американеца Маркос Хирон на старта преди година.

Единствените проблеми в мача Григор си създаде сам, най-вече заради колебливия си сервис. Той можеше да му изиграе лоша шега и в последния гейм, който продължи близо 12 мин. В него Димитров пропусна четири мачбола и трябваше да отразява две точки за пробив, преди да сложи край на неравната битка.

Българският топ тенисист завърши срещата с 10 аса и 3 двойни грешки при общо 31 печеливши удара и 28 непредизвикани грешки. Съперникът му пласира едва 11 уинъра и сгреши 38 топки, включително 3 двойни грешки при нито една директна точка от сервис.

Днес Григор Димитров изненада феновете си, като се появи с нова екипировка. За първи път в кариерата си той беше облечен в дрехи на френската марка "Лакост", след като при дебюта си в професионалния тур залагаше на германския концерн "Адидас", а до миналата седмица беше спонсориран от американския гигант "Найки".

"Дълги години бях с "Найки". Беше време за ново начало. Отдавна имахме намерение да направим нещо с "Лакост". Това беше едно от перфектните партньорства. Преди много години още исках да започна с тях, но някак си нещата никога не се получаваха. Този път времето ни позволи и на двете страни, така че се надявам да покажем още много неща от нас", сподели Димитров пред "Евроспорт България".

Във II кръг на "Ролан Гарос" бившият №3 в света (и настоящ №29) ще се изправи срещу финландеца Емил Руусувуори, който по-рано днес елиминира представителя на домакините Грегоар Барер в пет сета - 6:2, 6:7 (7), 5:7, 6:1, 6:4. Срещу скандинавеца нашият тенисист няма изигран официален мач досега.

"Със сигурност няма да е лесен мач. Той играе много добре. Последната година имаше доста добри победи над добри играчи. Аз се чувствам добре, надявам се тялото да бъде добре в четвъртък. Няма да е лесен мач", прогнозира Григор.

НА ТРЕВА

Същевременно Григор Димитров взе изненадващо решение за предстоящия сезон на трева през лятото. През миналата седмица стана ясно, че българинът не е подал заявка за участие в нито един от турнирите от категория "АТР 500" през юни - тези в Лондон и Хале.

Оказа се, че хасковлията и тази година ще играе в клуб "Куинс" в британската столица (19-25 юни), но ще му се наложи да започне от квалификациите. Причината е, че бившият шампион в надпреварата е изпуснал срока за заявка за основната схема, но все пак е решил, че с участието в пресявките ще натрупа игрова практика преди "Уимбълдън" (3-16 юли).

Единственото му друго участие на трева ще бъде на "ATP 250" в Щутгарт (12-18 юни).