Шокираща развръзка изхвърли Германия от световното първенство

Япония осъществи сензационен обрат, който всъщност се оказа в услуга на Испания

01 Дек. 2022Обновена
Японските футболисти се поздравяват, докато испанският халф Педри (вляво) се кахъри след последния съдийски сигнал, донесъл всъщност радост и за двата отбора.

До 2018 г. Германия никога не беше отпадала в груповата фаза на световно първенство по футбол. Четири години по-късно Бундестимът не успя да стигне до елиминациите за втори пореден път.

Четирикратните световни шампиони се сбогуваха с Мондиал `22 в Катар, заемайки горчивата трета позиция в група Е. "Маншафтът" направи, колкото можа срещу Коста Рика и спечели последния си мач с 4:2 на ст. "Ал Байт" в Ал Хор. По същото време обаче отборът на Япония хвърли поредната бомба от началото на турнира, осъществявайки обрат срещу Испания с 2:1 на ст. "Халифа Интернешънъл" в Ал Райян.

В крайна сметка японците сензационно оглавиха крайното класиране с актив от 6 т., а испанците продължиха напред като втори в потока с 4 т. и значително по-добра голова разлика от германците - 9:3 срещу 6:5.

Именно до голяма степен предизвестеното участие на "ла фурия роха" в елиминациите остави съмнение относно феърплея в техния мач. Заемайки втората позиция, световните шампиони от 2010 г. ще срещнат на 1/8-финалите не по-малко шокиращия победител в група F Мароко, който обаче изглежда далеч по-лек съперник. Защото като победител в потока Япония ще трябва да се изправи срещу вицешампиона от Мондиал `18 Хърватия - нещо, което беше ясно два часа преди началото на късните двубои.

Липсата на достатъчно мотивация у играчите на селекционера Луис Енрике всъщност можеше и да им изяде главата. В средата на второто полувреме, след като "самураите" вече бяха обърнали резултата в своя полза, на другия стадион същото сториха и костариканците срещу Германия - 2:1 за карибската държава в 70-ата мин.

В този момент развръзката в групата се очертаваше още по-фантастична, тъй като напред щяха да продължат Япония и Коста Рика за сметка на двата европейски колоса. Все пак Бундестимът спаси честта си, отбелязвайки три гола в последния четвърт час. И това всъщност беше най-малкото, което селекцията на Ханзи Флик можеше да постигне в мача, след като създаде изумителните 32 голови положения и стреля 11 пъти точно във вратата на Кейлор Навас. Три от пропуските бяха уцелени греди.

Така германците продължиха трагичното си представяне на световно първенство, откакто през 2014 г. в Бразилия триумфираха с четвъртата си титла. На предишния шампионат на планетата през 2018 г. в Русия "маншафтът" записа победа и две загуби, а сега в Катар - победа, равен и загуба.

За Япония пък това ще е второ поредно участие в 1/8-финалите и общо четвърто при седмата поява на световни финали. Азиатският тим никога не е стигал по-напред в турнира на ФИФА.

Двубоят между японците и хърватите ще се играе на 5 декември (понеделник) на ст. "Ал Джануб" в Ал Уакра. Ден по-късно испанците ще се изправят срещу мароканците на ст. "Едюкейшън" в Ал Райян.