Швейцария стигна до Мондиал 2022 на български гръб

Националите завършиха световните квалификации така, както ги и започнаха - с тежка загуба от "кръстоносците"

15 Ноем. 2021
Нападателят Ноа Окафор ("Ред Бул Залцбург") ликува, след като е надскочил дребничкия Момчил Цветанов (на заден план) и е открил резултата за Швейцария срещу България.

Националният отбор на България по футбол завърши квалификациите за Мондиал 2022 по същия начин, по който ги започна - с поражение от Швейцария. На 25 март в София тимът ни отстъпи с 1:3 от "кръстоносците", а тази вечер понесе още по-тежка загуба - с 0:4 в Люцерн.

И, докато на ст. "Васил Левски" нашите имаха кошмарни първи 13 минути, то при гостуването фатално се оказа второто полувреме. До почивката селекцията на Ясен Петров успя да удържи 0:0, със солидна доза късмет. Националите играха подчертано дефанзивно и въпреки това швейцарците, които търсиха убедителна победа с 3 и повече гола разлика, доминираха тотално. Изненадващият титуляр на вратата Иван Караджов спаси няколко удара, а в 44-ата мин. Ноа Окафор улучи левия страничен стълб. Показателно бе и съотношението на ъгловите удари - 12:1 в полза на швейцарците.

След почивката домакините се мобилизираха още повече и това даде резултат в 48-ата мин., когато Окафор надскочи с лекота Момчил Цветанов и откри с глава след центриране отляво на играещият 100-ния си мач за националния тим Джердан Шакири. Последният улучи греда само след 3 минути, но швейцарската стихия вече нямаше спиране. В 57-ата мин. Рубен Варгас удвои, а в последните минути разгромът бе оформен от Седрик Итен (72) и Ремо Фройлер (90).

Междувременно бяха отменени два гола - на Марио Гавранович и Итен. А защитата ни изглеждаше тотално неориентирана. Единствено Андреа Христов ("Славия") имаше добри изяви. Същото обаче не можеше да се твърди за Кристиян Димитров и особено бековете - Момчил Цветанов, сменения на почивката заради травма Иван Турицов и влезлия много неуспешно на мястото му Димитър Велковски. За игра на халфовете трудно можеше да се говори. И още - не само Велковски, но и нито един от останалите резервни играчи, които се появиха, не допринесоха картинката да се промени - Георги Минчев, Илиан Илиев-младши, Радослав Цонев и Доминик Янков.

Като равносметка - швейцарците имаха смущаващ превес при владеенето на топката (64:36), 9 удара в очертанията на вратата срещу нито един за нас, общо 18 шута към нашата врата срещу 1 за нас и 18:1 корнера... И успяха тъкмо срещу България да постигнат задачата си и да си осигурят участие на световното първенство.

Ние пък не съумяхме да изпълним поставената ни "резервна" цел - третото място, подобно на първоначалната - класиране на световно първенство, с която се простихме още след загубата с 1:3 от аутсайдера Литва. България завърши на четвърто място в група С с 8 точки.

Швейцария се класира директно за Мондиал 2022, а европейският шампион Италия завърши втори и ще играе бараж, след като не можа да победи Северна Ирландия в Белфаст и записа 0:0.

5. Литва 8 1 0 7 4:19 3

След края селекционерът Ясен Петров заяви: "Днес нищо не се получи. Отборът на Швейцария игра много силно. Особено по десния фланг ни направиха много проблеми. Поемам цялата отговорност, неприятна загуба, с която завършихме годината. Видяхте каква обстановка създадоха домакините - просто изведнъж рухнахме. Никога няма да кажа лоша дума за футболист. Основно треньорът поема вината. Може би не съм направил правилните смени, закъснял съм, не сме уцелили състава, който да се противопостави на агресията на швейцарския отбор. Едната смяна на полувремето беше принудителна. Иван Турицов го удариха силно в главата. За нас беше важно да подмладим отбора. Това се случи, но от гледна точка на играта ни срещу силни съперници виждаме, че класата е много голяма".