Смайващият поход доведе Пиронкова до 1/4-финал срещу Серена Уилямс

07 Септ. 2020

След 3-годишна пауза далеч от корта Цветана Пиронкова сякаш играе най-добрия тенис в кариерата си. Технически, физически и най-вече ментално. По-малко от седмица преди 33-тия си рожден ден дългогодишната първа ракета на България се класира за първия си 1/4-финал на Откритото първенство на САЩ.

В изумителен 1/8-финал срещу Ализе Корне (Фр) участващата в Ню Йорк със защитен ранкинг българка се наложи с 6:4, 6:7 (5), 6:3 след близо 3-часова битка на корт "Луис Армстронг". Във II сет Цвети пропусна мачбол и изоставаше с пробив в решаващата трета част, но въпреки това намери сили да стигне до четвърта поредна победа в първите си четири официални мача след 2017 г.

"Невероятно, нереално - промълви родената на 13 септември 1987 г. пловдивчанка минути след фамозния мач. - Бях много изтощена, положих много усилия. Трябваше просто да се боря и да се боря. Честно казано, не усещах кой знае какво напрежение след пропуснатия мачбол. Това беше просто още един сет, който трябваше да се изиграе."

Worth the wait.

🇧🇬 Tsvetana Pironkova is into the quarters of a Grand Slam after three years away from the sport.@TPironkova | #USOpen pic.twitter.com/royFjmuv79

— US Open Tennis (@usopen) September 7, 2020

В първата част Пиронкова изостана с 0:2 гейма след допуснат ранен пробив, но моментално върна брейка. С по-агресивна игра Цвети продължи да натиска съперничката си и се възползва от открилата ѝ се нова възможност в 9-ия гейм. Сервирайки при 5:4, пловдивчанката не пропусна възможността да поведе в резултата и спечели седми пореден сет от началото на турнира.

Втората част започна вихрено за Пиронкова и тя набързо поведе с 2:0, като имаше шанс да направи и втори брейк и да увеличи разликата на три гейма. След като Корне успя да се спаси в отчайваща ситуация, настъпи сериозна криза в играта на българката. Французойката влезе в серия от четири поредни гейма и имаше сервиса при аванс от 4:2.

Само че Цвети върна пробива, след това направи още един в маратонски 10-минутен гейм и извоюва правото да сервира за мача при 5:4. Бившата №31 в света стигна до мачбол при 40:30, но го пропиля с непредизвикана грешка и впоследствие допусна изравняване. Въпреки това Пиронкова веднага направи нов брейк и отново имаше сервис, с който да затвори мача. Обаче отново не успя, като този път трябваше да се измъква от 0:40, но спечели само две точки.

Тайбрекът също се разви болезнено за българската тенисистка, която поведе с минипробив за 1:0, но след това загуби и двете си подавания и повече така и не успя да настигне 30-годишната французойка.

The magical run continues!

Playing her first pro tournament in three years, Tsvetana Pironkova reaches the QFs at the #USOpen pic.twitter.com/nfHRo23wTD

Решаващият III сет отново премина през разменени пробиви в началото, когато Пиронкова първо предаде сервиса си, а после направи рибрейк и поведе с 3:2, като пропусна нова точка за пробив в 6-ия гейм. Все пак българката направи втори брейк за 5:3 и с безпощадно подаване успя да затвори двубоя след 2:49 ч. изтощаващ тенис.

Наградата за усилията на Цветана Пиронкова е 1/4-финал срещу живата легенда Серена Уилямс (САЩ) в нейния "заден двор". По-рано днес 6-кратната шампионка на US Open и носителка на общо 23 титли от Големия шлем се справи с Мария Сакари (Гър) също в три сета - 6:3, 6:7 (6), 6:3. Срещу 38-годишната американка българката има четири загуби от четири мача, последния от които през 2015 г.

"Тя е завършен шампион и очаквам с нетърпение този мач. Сега обаче искам само да вляза в ледената вана и да се отдам на дълга почивка", коментира Пиронкова.

Maria Sakkari takes on Serena Williams in Round 4 of the US Open 2020.Don't miss a moment of the US Open! Subscribe now! https://bit.ly/2Pdr81i