Трагичен сервис провали Григор Димитров в Лондон

Тенисист №1 на България отпадна безславно и на двойки в "Куинс клъб"

15 Юни 2022Обновена

Григор Димитров (№22 в света) приключи по разочароващ начин участието си в тенис турнира от категория "АТР 500" в Лондон. В първата си надпревара на трева този сезон 31-годишният българин отпадна във II кръг след поражение с 6:7 (5), 3:6 срещу 29-ия в ранглистата Ботик ван де Зандсхулп (Нид).

Хасковлията, който е носител на титлата в "Куинс клъб" от 2014 г., се представи трагично в своите сервис геймове и практически сам подари победата на 26-годишния си опонент.

Григор пръв осъществи пробив в мача, взимайки подаването на нидерландеца за аванс от 4:2. Следващият гейм обаче се оказа до голяма степен решаващ за развоя на първата част, а и на мача като цяло. Българският топтенисист поведе с 40:0, но допусна изравняване, а след това не успя да се възползва от още шест геймбола и след общо седем преминавания през равенство предаде сервиса си, допускайки три двойни грешки в края.

Ситуацията се повтори и в следващия гейм на Димитров, в който той отново изпусна преднина от 40:0, но все пак измъкна подаването си и поведе с 5:4. В 11-ия гейм пък хасковлията трябваше да отразява брейкбол и да мине три пъти през равенство, за да си гарантира минимум тайбрек. В дългия гейм първата ни ракета направи петата си двойна грешка, след което успя да отрази само първия от двата поредни сетбола, открили се пред Ван де Зандсхулп.

Вторият сет се разви още по-злополучно за Григор, който отново изпитваше огромни затруднения на сервис. За трети път в двубоя той позволи на съперника да изравни от 40:0, но съумя да изравни на 1:1 гейма. В следващия си гейм обаче Димитров отново се пропука, макар да успя да спаси две поредни точки за пробив, и скоро изостана с 1:4. От своя страна нидерландецът беше безупречен в подаването и до края загуби само една точка на свой сервис, затваряйки срещата след 1:38 ч. игра на централния корт.

В целия двубой Григор успя да спечели само 9 точки на ретур, а същевременно спечели само 61% от разиграванията при свое подаване (54 от 89). Световният №22 завърши срещата с едва 19 печеливши удара (8 аса) и цели 26 непредизвикани грешки (5 двойни) срещу 23 уинъра (10 аса) и 12 грешки (нито една двойна) на своя опонент.

На 1/4-финалите Ботик ван де Зандсхулп ще се изправи срещу Алехандро Давидович Фокина (Исп), който по-рано днес надделя над Алекс де Минор (Авл) след обрат с 4:6, 6:4, 7:5.

Часове по-късно Григор Димитров приключи безславно и участието си на двойки в "Куинс клъб". Във втория си мач за деня той и партньорът му Даниъл Евънс (Вбр) отпаднаха в I кръг на каре, допускайки обрат с 6:2, 6:7 (3) (6-10) срещу американците Тейлър Фриц и Томи Пол.