За Русия хибридната война е идеология и индустрия. Това заяви днес Христо Грозев пред депутатите от специалната комисия за защита на европейската демокрация към Европейския парламент. Българският журналист участва онлайн в заседанието, на което бяха обсъдени руските хибридни заплахи срещу Европа.
"На руските хибридни операции може да се противодейства със сътрудничество между европейските журналисти и службите за сигурност. Това е война. Европа трябва да го признае и да противодейства с необходимото единство", коментира Грозев, цитиран от БТА. Той допълни, че руското военно разузнаване ГРУ, контраразузнаването ФСС, външното разузнаване СВР и руските олигарси и държавни дружества участват в тези операции и се състезават за бюджет, като понякога предприемат несъгласувани кампании.
"Според нас целта на тези кампании често е създаването на хаос. Открихме руски документ, в който се обяснява, че
пораждането на объркване се възприема като "победа",
а всяването на страх е ключово - с подаването на фалшиви сигнали за бомби, със създаване на дийп фейк", каза още Грозев.
Той бе категоричен, че Русия е отговорна за саботажи в Европа и тези случаи напоследък нарастват значително. "Русия започна да поразява европейски военни обекти преди 2022 г.", добави българският разследващ журналист. Той посочи като примери взривяването на оръжейни складове в България и Чехия, както и опита за убийство на българския оръжеен производител Емилиян Гебрев.
"Само през миналата година полското контраразузнаване е задържало деветима извършители на опити за дерайлиране на влакове и за причиняване на пожари. Беларуски служител запали полски склад по руска заповед и обвини за това украинци, Финландия и Естония пострадаха от посегателства по тръбопровод и съобщителни кабели", изреди други случаи Грозев.
Пред евродепутатите той изтъкна, че много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители. "Вече се използват и хиляди служители от ФСС, организирани престъпни групи и отделни престъпници в завзетите украински области.
В "Телеграм" се извършват вербовки
и се предлагат до 10 000 евро за задача. Открихме миналата година служител на ФСС да търси извършители на саботажи покрай Олимпийските игри във Франция", обясни Грозев.
По неговите думи Русия извършва кибероперации срещу Европа постоянно от 2007 г., а през май миналата година Германия, Чехия и Полша са разкрили дългогодишна кампания на ГРУ за инфилтриране на политически партии и правителствени системи. "Разкрихме ново звено за кибер нападения и за саботажи към ГРУ. Досега тяхната задача беше всяването на разногласия в Европа. Попаднахме на списък на набелязаните цели, в който са включени здравни заведения, болнични бази данни, доставчици на медицински изделия, водопроводни мрежи и транспортни хъбове", разказа още Христо Грозев.
Той поясни, че често целта не е събирането на разузнавателни данни, а създаването на хаос. И продължи с още примери от миналата пролет, когато са били установени над 800 случая на заглушаване на спътниковата навигация за въздухоплаването и това е довело до отклоняване и отмяна на граждански полети.
"Русия активно манипулира европейския политически пейзаж, плащаше за пропаганда против Украйна в навечерието на изборите за евродепутати през юни миналата година, подкупва и купува европейски политици, намеси се в изборите в Молдова и Румъния, използва миграцията като оръжие", посочи Грозев. По неговите думи са открити документи на афганистанци, поискали убежище в ЕС, които преди това в продължение на месеци са живели в Русия. Към примерите за оказване на натиск бе добавено и спирането на доставките на газ през Украйна от началото на тази година. Грозев отбеляза и делото срещу български граждани във Великобритания, обвинени за действия в полза на Русия.