Медия без
политическа реклама

И жителите на Курска област пропищяха от руските мародери

07 Септ. 2024
Руската армия не се притеснява да се занимава с мародерство
Телеграм
Руската армия не се притеснява да се занимава с мародерство

Жителите на граничните градове и села на Курска област, към които Въоръжените сили на Украйна се приближават, не искат да се евакуират, защото се страхуват, че техните домове ще бъдат разграбени от руски военни, съобщава bbc.ru. И с основание - в социалните мрежи все по-често се появяват видеа, на които руски военни изнасят стока от магазини и вещи от къщи.

Телеграм каналът "Пепел. Курск" публикува видео как трима руски военнослужещи  ограбват склад на Wildberries в село Званное, в Глушковския район. Няколко дни преди това двама военни от Чечня ограбиха магазин за мобилни устройства на "Мегафон" в Глушково. Тогава известният Z-блогър Роман Альохин, назначен за съветник на губернатора на Курска област Алексей Смирнов, твърдеше, че виновните са били оперативно идентифицирани и задържани, и предложи радикално да се реши проблема с мародерството. "Обръщам се към всички кретени, които носят военна униформа и си позволяват да ограбват мирните жители в граничните райони, които от първите дни на специалната военна операция ги хранеше, обличаше, обуваше и  переше: вие сте завършени нищожества и единственото наказание за вас е смърт", написа той в Телеграм канала си.

Скоро обаче стана ясно, че това съвсем не е изолиран случай. В социалните мрежи могат да се намерят множество постове, в които руснаците се оплакват от руските мародери в евакуираните села. Повечето не смеят да се обърнат към органите на реда, а тези, които го правят, получават отговор, че е невъзможно да се докаже, че техните домове са ограбени именно от руски военни, а не от съседите им или от самите тях.

В городских пабликах местные жители жалуются на случаи мародерства

Един от  жителите на село Кореньово, Курска област, започна да събира снимки и видеа от съседите си на ограбените домове, за да се опитат да подадат колективен иск за загубата на имуществото.

 

Жалобы на мародерство

Когато в първите месеци на войната военнослужещите от руската армия по аналогичен начин мародерстваха в  украинските градове и села и изпращаха награбената битова техника у дома, руските власти твърдяха, че това е фейк и опит да се дискредитира армията.

Жалбите на жителите на Курска област местните власти също не коментират, още повече, че тия дни там тече и гласуване на изборите за губернатор, след които Алексей Смирнов от и.д. трябва да стане титуляр. Самият Смирнов в програмата на пропагандиста Владимир Соловьов се закле, че "в Курска област мародери няма".

РИА "Новости" пък реши да обвини ВСУ в мародерството, и то в населените места, където украинските въоръжени сили още не са стигнали. Според държавната агенция на снимките и видеата на руски военни, които изнасят имущество от магазини и къщи, всъщност са украински военни, преоблечени като руски войници. Агенцията не уточнява как украинските военни са проникнали в тези села и защо местните власти не предприемат нищо.

Местните жители обаче нямат никакви илюзии кой мародерства. На видеото, на което се вижда ограбването на магазин за детски дрехи "Капитоша" в Кореньово, намиращо се на 20 км от границата, женски глас коментира зад кадър: "И това е нашата, руска армия, нашите защитници". Местен жител разказва пред  Astra, че "военните ограбиха практически всички търговски обекти".

Публикувано бе видео на словесен сблъсък на местни жители на Петровка, Белгородска област, с руски военни, които изнасят вещи от къщите на местните жители.

През септември 2022 г., половин година след началото на руското нахлуване в Украйна, депутатите от руската Дума допълниха Наказателния кодекс и въведоха наказание за мародерство - до 15 години колония. За мародерство се смята незаконно изземване или използване на чуждо имущество във военно време, ако това не е свързано с "принудителна необходимост". "Текстът е така формулиран, че награбеното да не се изнася с камиони, но кражбата на продукти от магазина или от населението да не се наказва", обясни пред bbc.ru директорът на правозащитната организация "Гражданин.Армия.Право." Сергей Кривенко. Според него появата на наказания за мародерство показват, че явлението е широко разпространено в руската армия и властите се опитват някак си да го прекратят.

От официалната статистика обаче става ясно, че няма нито един осъден през 2022 и 2023 г. за мародерство. За 2024 г. все още няма статистика, но в базата на съдебните решения също не се намират присъди по този член.

Затова пък от началото на войната съдилищата в Русия са разгледали около стотина дела за "фейкове" - критични изказвания в интернет за мародерство, особено в украинската Буча.

Все пак в съдебните регистри могат да се открият наказателни дела за мародерство. Така например в Ростовския гарнизонен военен съд в момента се разглеждат две дела, постъпили през май и юни 2024 г., срещу седем военнослужещи. Шансовете да се стигне до присъда и до реално изпълнение на наказанието обаче са минимални. През  лятото на 2023 г. Думата прие закон, позволяващ да се спре разследването на престъпления на военнослужещи по искане на техните командири. Ако мародерът бъде награден на фронта, ако се уволни заради раняване или след края на войната, наказателното преследване срещу него също се прекратява.

Съдилищата също така отчитат, че местните мародери - жителите на граничните райони, които обират напуснатите от съседите им къщи, са пострадали от обстрелите на ВСУ. Така например през ноември 2022 г. пенсионерът Иван Биков от Глушковския район, който ВСУ обстрелват от 2022 г., влязъл в жилище на съсед и отмъкнал водонагревател, газов котел, радиатори и микровълнова печка. Съдът признал за смекчаващи обстоятелства фактът, че съпругата на пенсионера е "получила при обстрел на ВСУ 40% изгаряния по тялото и напълно е загубила слуха си", а самият подсъдим е "пострадал при обстрел от страна на Украйна". Пенсионерът е осъден на 160 часа принудителен труд. В присъдата не се споменава мародерство въобще.

Единственото публично споменаване в съдебен процес на фактическо мародерство bbc откри в присъда на Шебекинския съд на Белгородска област, произнесена през февруари 2024 г. срещу подсъдимия Сергей Гребенков. През юни 2023 г., когато жителите на Шебекино масово се евакуираха заради обстрелите, Гребенков заедно със своя приятел са разбили изоставена къща и са изнесли телевизор, пералня и ютия, които по признанията на подсъдимия са разменили за бутилка нелегален алкохол. Прокурорът заявява в съда, че това е мародерство, но присъдата е за кражба - година и половина изправителен труд.

В съдилищата има и дела, в които руски военни оправдават убийството на украински граждани на окупираните територии с "подозрения в мародерство". Обикновено военните нахлуват в някоя къща и се опитват да изнесат имущество от там. Когато собствениците им се противопоставят, те биват пребивавани или убити. Ако някой предяви претенции, военните се оправдават, че са заподозрели, че имуществото е крадено и разследвали мародерство.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

мародери