НАТО и Украйна ще проведат във вторник заседание за новата руска ракета "Орешник", съобщи AFP, като се позовава на дипломати. Заседанието е по инициатива на Украйна и ще е на ниво посланици.
Днешното заседание на Върховната Рада на Украйна бе отменено заради повишената опасност от ракетна атака, съобщи председателят на комитета по въпросите на хуманитарната и информационната политика Никита Потураев. Това трябваше да е последното за този месец заседание.
Няма да работят и останалите служби на парламента, кабинета, офиса на президента и други държавни органи. Предупредени са и хората и фирмите, които се намират в района на правителствения квартал в Киев.
Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува Радата за отказа да работи днес.
„Когато няма въздушна атака, държавата, производството, посолствата – всички трябва да работят еднакво. И да възприемат информацията, особено от разузнавателните служби, като информация, а не като разрешение за почивен ден. Това се отнася за всички – от Върховната Рада на Украйна и други структури и клонове на правителството до държавни органи в региони и общности. Сирената звучи - да отидем в скривалищата. Когато няма сирена, работим и служим. Във войната няма друг начин“, каза президентът във вечерното си обръщение.
Германският канцлер Олаф Шолц нарече руския удар по Днипро "опасна ескалация", предава DW. "Последната ескалация ни показва колко опасна е тази война - Путин използва ракети със среден обсег за нанасяне на удар по Украйна. Плашеща ескалация", каза канцлерът, споменавайки и изпращането на войски на КНДР на фронта.
Полският премиер Доналд Туск заяви, че съществува "реален риск от глобален конфликт", предава "Ройтерс". "Войната на изток навлиза в решаваща фаза. Ние чувстваме, че приближава неизвестност. Кофликтът придобива драматични мащаби. Последните няколко часа показаха, че заплахата е сериозна и реална, когато става дума за глобален конфликт", каза той.
Въпреки всичко това експертите са по-скоро скептични към качествата на новата ракета и призовават да не се преувеличава опасността от нея.
Съветът за национална сигурност на САЩ смята, че Русия разполага с няколко от тези ракети "Орешник", пише NYT. В НАТО съобщиха, че няма да променят политиката си спрямо войната заради новата ракета.
"Русия редовно атакува Украйна с други боеприпаси, способни да носят ядрен заряд", напомни изпълнителният директор на Асоциацията по контрол на въоръженията Деръл Кимбъл. "Освен това руските технологии понякога се оказват неефективни", добавя основателят на американският Институт за наука и международна сигурност Дейвид Олбрайт.
"Особеност на новите ракети е способността им да имат няколко бойни глави, което значително затруднява тяхното прихващане", смята директорът на проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон Том Карако.
"Ударът на новата ракета със среден обсег по Украйна е преди всичко предупреждение - видеото се вижда, че ракетата няма никакъв полезен товар", пише Бен Хол от Financial Times.
Анализът на останките от ракетата води до доста интересни изводи.
"Ракетата "Орешник" е създадена на базата на балистичната ракета РС-26 "Рубеж", заяви представителката на Пентагона Сабрина Сингх.
РС-26 "Рубеж" е балистична ракета със среден обсег, способна да носи ядрен заряд, която е снабдена с разделяеми бойни блокове. Смята се, че разработването на ракетата е започнало през 2006 г., а първите изпитания са проведени през 2011 г., пише украинското военно издание Defence Express. То отбелязва, че Русия би трябвало да е разработвала РС-26 "Рубеж" тайно, тъй като създаването на такава ракета е нарушение на руско-американския договор за ликвидиране на ракетите със среден обсег, който бе прекратен едва през 2019 г.
Сред отломките на ракетата "Орешник", която Путин нарече най-новата разработка на руската отбранителна индустрия, е намерен детайл, който се е произвеждал за ракетата "Булава". Серийното производство на тази ракета е пуснато от края на 2000-те години, т.е. в новата ракета на руската армия са използвани не чак толкова нови технологии, пише CNN.
Детали жидкостного двигателя ракеты Ярс- Рубеж на территории завода Южмаш в Днепре pic.twitter.com/De3i66V1zZ
— миллиард казахстанцев (@S8gy2AEgVRHyS2Q) 21 ноември 2024 г.
Анализаторите от Conflict Intelligence Team, с които радио “Свобода” разговаря, смятат, че за създаването на „нова“ ракета със среден обсег за Русия е било достатъчно да се комбинират части за твърдо гориво от едни ракети с бойни глави от други, постигайки необходимите показатели за максимален обхват и скорост на полета.
„За едно изстрелване можете да вземете серийни ракетни двигатели с твърдо гориво, серийно бойно стъпало, да ги свържете с експериментални преходни отделения, да изчислите аеродинамиката на получения Франкенщайн на компютър, да изчислите възможните траектории, да програмирате системата за управление и да стартирате“, казва CIT.
Радио “Свобода” успя да намери на уебсайта за държавни поръчки споменаване на детайл, идентичен с този, който беше открит на мястото на взрива на “Орешник” и публикуван от CNN. От документите за поръчката става ясно, че тази част е била монтирана преди 11 години на ракетите на комплекса Д-30 „Булава“.
На една от отломките се виждат два реда цифри и букви - номера на детайла, който се слага при неговото производство. От тях журналистът на "Радио Свобода" Марк Крутов откри на сайта за обществени поръчки договор от 2013 г. за разработката на документация за подготовка на серийно производство на западни части за комплекса "ЗК-30" - другото название на междуконтиненталната балистична ракета Р-30 "Булава". От документацията става ясно, че детайлът се произвежда на швейцарски струг Fehlmann Picomax 54.
Ракетата "Булава" не е от най-новите в арсенала на руската армия. Нейната разработка започна още през 1990-те години, през 2005 г. минаха изпитанията й, а през 2012 г. е приета на въоръжение. "Това поставя под съмнение колко "нови" са новите технологии в "Орешник", смята и Крутов.
Дніпро. Заявлено як осколок МБР РС-26 "Рубеж" pic.twitter.com/xRSvFsF5xJ
— 🌻Irina Søndergaard 🌻🇺🇦🇲🇩🇩🇰 (@Irina_S2306) 21 ноември 2024 г.
Главното управление на разузнаването /ГУР/ на Украйна твърди, че балистичната ракета, изтреляна на 21 ноември, вероятно е от мобилния комплекс "Кедр". Руските медии съобщаваха за този комплекс още през 2021 г., като се твърдеше, че това е "стратегически комплекс от ново поколение", който е на стадий разработка.
Според ГУР полетното време на тази руска ракета от момента на пуска в Астраханска област до удара по Днипро е било 15 минути. Ракетата има шест бойни части, всяка от които е снабдена с шест суббоеприпаси. Изпитанията на ракетата са били на полигона Капустин Яр през миналата и тази година. Полигонът беше няколко пъти атакуван от украински дронове, като последно това се случи вчера.
👀Українські безпілотники атакують Астраханську область, — російські медіа.
— Breaking News (@breakingUAnews) 21 ноември 2024 г.
За їхніми словами, атака спрямована на військовий аеродром в Ахтубінську та ракетний полігон у Капустиному Яру. pic.twitter.com/ZGCHSDzrsY
"Русия може би е направила 2 опитни образци на балистичната ракета "Кедр" към октомври. Не става дума за серийно производство. "Орешник" е научно название на проекта. В действителност ракетата се казва "Кедр" и е носител на ядрено оръжие. Това, че те я използваха в безядрен вариант, е предупреждение, че съвсем са откачили", коментира шефът на ГУР Кирило Буданов, цитиран от украниски Телеграм канали.
"Нито ударът с "Орешник", нито последвалото заявление на Путин променят съществено вероятността Русия да използва ядрено оръжие. Постоянното дрънкане на оръжие си остава в значителна степен риторично", пишат анализаторите от Института за изучаване на войната. "Москва се опитва да манипулира западните и украинските чиновници, за да повярват, че той е готов за ескалация", пише The Economist.
"Сигналът, изпратен от Русия, може да има съвсем реални последици във вид на доставка на Киев на ново оръжие. Украйна не разполага с радари, които биха й позволили да открива ракети, използвани от Русия във върхните слоеве на атмосферата. Сега Киев може да поиска от западните съюзници системи за ПВО, които могат да прихващат междуконтинентални ракети, смята военният аналитик от украинското издание Defense Express Иван Киричевский. Една такава система е американската THAAD, която е предназначена за стрелба по цели на големи височини. САЩ имат седем такива системи и една от тях бе изпратена през октомври на Израел, за да се защити от иранска атака.
Във вечерното си обръщение Зеленски потвърди, че Украйна е поискала системи за противовъздушна отбрана, способни да свалят руски ракети със среден обсег. По думите му министърът на отбраната Умеров вече работи с партньори за получаване на нови системи за противовъздушна отбрана. „Именно такива системи, които са в състояние да защитят живота от нови рискове“, обясни той.
Хвалби
Руският президент Владимир Путин проведе среща в петък вечерта с ръководството на Министерството на отбраната, военно-промишления комплекс и разработчиците на ракети, съобщи РИА “Новости”. Той поздрави ръководството на Министерството на отбраната за успешното изпитание на комплекса „Орешник“. “Има запас от ракети „Орешник“. Изпитанията ще продължат”, каза Путин. Според него ”постигнатите резултати и скоростта на развитие на “Орешник” предизвикват гордост и възхищение.”
“Системата “Орешник” не е модернизация на стари съветски системи, тя е резултат от работата на специалисти от нова Русия. Ако тя се използва масово срещу вражески цели, ще бъде сравнима със стратегическите оръжия”, каза Путин.
“Няма противодействие на системата "Орешник" днес, нейните тестове ще продължат. В Русия се тестват няколко системи, подобни на “Орешник”, подчерта Путин.
Комплексът "Орешник" може да поразява цели в цяла Европа, твърди Сергей Каракаев, командващ ракетните войски на руските специални сили.
Путин каза, че е взето решение за серийно производство на "Орешник".