На Запад ги наричат "танкенщайни", а в руския интернет - "шушпанцери" или "вундервафе". В реалността това са доработки тип "шев и кройка", с които руските военни се опитват да усилят защитата на допотопното въоръжение, което са получили от складовете. Резултатът е аматьорска или даже серийна бронирана техника, удивителна или грозна, а понякога - и двете, със съмнителна стойност на бойното поле.
Понякога моделите са простички - стар ван, "брониран" с подръчни материали и оборудван с картечница на покрива.
Друг път са абсурдни - корпус от МТ-ЛБУ на шаси с колела. След хитра доработка може да служи за превоз на личен състав, както и за колективен ковчег.
На пръв поглед това е най-обикновен "КамАЗ", на който са сложени детайли от отдавна "пенсионираната" МТ-ЛБ. Но това не е просто камион, а руска система за радиолектронна борба 9-Р34Б «Синица».
Масово се добронират танкове и други машини с ... дърва.
Орко-шушпанцеры. pic.twitter.com/7eKBWDL6tR
— Дубравин (@A_Dubravin) 2 декември 2022 г.
МТ-ЛБ с корабна зенитна установка. Вероятно тя се използва за противовъздушна отбрана
МТ-ЛБ с морска картечница. Такива картечници имаше на торпедните катери, които се използваха от 1939 до 1953 г.
Хибрид между МТ-ЛБ и БТР (с богатирска защита). На МТ-ЛБ са сложили покрив, аналогичен на този от БТР-82А, както и допълнителни защитни екрани с изобразени на тях богатири от анимационни филмчета.
Танк с антикумулативни екрани.
"Брониран" автомобил за доброволци, боядисан в тактическа боя, за да не бъде забелязан отдалеч. Колко пази, е друг въпрос.
Накрая - победителят в конкурса най-добър "мангал" - това са покривите, които пазят от гранати от небето. Почти всички руски танкове и оръжейни установки са оборудвани с такива срещу атака с дронове.
Още образци на военното "изкуство" - във видеото